Den store økonomitråd
MatthæusKL
Well-known member
Men det er jo netop det. Hvor har vi salgspotentiale i truppen til at kunne køre med et strukturelt underskud på 100 mio? Ja, jeg kan finde 100 mio i transferindtægter til sommer, men hvad så med sæsonen efter.Men hvis vi kører med et strukturelt underskud på f.ekd 100 millioner. Så vil hovedparten af det komme fra afskrivninger. Altså spillere der har en stor værdi, som vi kan sælge igen - med fortjeneste - som vi har gjort med andre.
Det er klart at hvis vi kommer med et strukturelt underskud på 100 millioner uden at have videresalgspotentiale, så er det jo bare dumt.
Vi har ligaens højeste gennemsnitsalder, og vi har ik ligefrem nogen track record i at få de unge spillere igennem og sælge dem dyrt.
Og hvis man nu (som ledelsen selv siger) vil forynge truppen over de kommende vinduer, kan vi så overhovedet spille med i toppen? Vi kan jo ikke hente en 19-årig med samme niveau som PM, Tingager osv.