Transfervindue Sommer 2026
T-Knogle
Experienced member
Jeg tror der er økonomi i klubben til at afvise et bud på 10 mio € for Emmery, men det bliver et yderst interessant transfervindue at følge både på ind og på ud siden. Jeg er ret sikker på at CV og bestyrelsen, forventer at Emmery kommer til at sætte en ny standard for transfers i AGF, og man forventer at et europæisk gruppespil, skal være med til at løfte hans værdi yderligere.Det kan sagtens blive et hårdt år for AGF i forhold til kontinuitet, vi har flere spillere på rampen, som med de rette bud kan være væk om 3 måneder.
Emmery har alt det som klubberne ude i Europa kigger på, især klubber som lever af at hente lovende spillere og bringe dem til next level. Jeg vil ikke være overrasket hvis en klub byder 10 mill. Euro, og vi ender med at slå til. Casen ligner lidt ala TK og Daghim sagerne.
Jeg håber til gengæld at vi henter Alexander Lind, han er dansker, proven i superligaen, og vil passe perfekt ind på holdet med hans temperament, Lind bliver en profil og kulturbærer på holdet.
Helt generelt er balancen mellem danskere, skandinavere og udlændinge utroligt vigtigt for vores sammenhængskraft, så jeg ser Lind som en nøgleperson i den sammenhæng.
Især hvis Emmery bliver solgt ud-af-det-blå om 3 måneder.
Derudover bliver det interessant om CV får held til at skille sig af med Badji, Gyamfi og Serra, så vi kan få ryddet på i det angriber morads som SiB efterlod en gang for alle. Derudover tror jeg også Paddy er færdig i klubben, han sagde at det blev meldt ud lige efter mesterskabsfejringen, og at det var positivt. Når det ikke er meldt ud endnu, så kunne det godt tyde på at det ikke var så positivt alligevel, som først antaget.