Kamptråd Mesterskabsspillet 2026: FCN - AGF, torsdag d. 23.4. kl. 18.00
Last edited:
Kanon indlæg og 100% enig.JP melder, at nu skal vi vise, hvad vi er lavet af. Og det skal vi især vise i de to næste kampe.
At spille kampe og situationer færdige, og være kølige og kyniske, manglede i "matchbolden" mod FCM, hvor vi i de sidste 11 minutter smed et sikkert mesterskab.
Hansen ved at få en hjerneblødning. Mortensen ved at brænde en kæmpe chance. Og vores tre bedste spillere og JP ved det sidste mål, hvor Beijmo ikke får dækket af for Paulinos indlæg, hvor JP havde meldt OK til at Dalsgaard skulle skifte med AJ i 89. minut, og Kahl ved ikke at gå på kroppen og dække af for hans direkte modstander.
Sådan smider man et mesterskab, hvor den eneste konkurrent reelt havde opgivet. I de næste to kampe skal man vise, at man er bedre end det.
Det hele ligger stadig på et sølvfad. Vi fører med to point. Vi har vores direkte modstander på hjemmebane og har en hjemmekamp mere end dem i de sidste 5 kampe.
De fordele skal man udnytte til et mesterskab. Ellers er man kun de næstbedste over en hel sæson og får fortjent en sølvmedalje.
Det sikre mesterskab smed man mandag aften ved manglende kvalitet og dårlige beslutninger. Nu skal vi gå ud at vise, at det fandeme skal være løgn.
KSDH
Mit håb er at enten Arnstad eller Bech (og gerne dem begge) finder sin indre Michael Jordan frem og viser, at selv om de ikke har ramt niveau i foråret, så stepper de op når det brænder på og bærer holdet det sidste stykke til guldet. Resten af holdet skal nok levere det der skal til, men vi har brug for at en af de to viser sit topniveau og skaber eller scorer de nødvendige mål. Hvis ikke de kan det, så er vi som du skriver bare ikke gode nok til guldet.