New posts

Transfervindue Sommer 2026

  • Thread starter Thread starter Martin Hansen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 10K
  • Views Views: Views 666K
Transfervindue Sommer 2026
Hvad siger i andre til Matthew Hoppe i Sønderjyske? Synes han ser bedre og bedre ud - måske ikke det store målmonster, men det behøver han nok heller ikke at være i vores system. Har lige forlænget kontrakten til sommeren 28 og selvom han stadig er relativt ung bør han være overkommelig rent økonomisk. Og så kender han jo ligaen, hvilket er et stort plus i min bog.
Han er vel en type, som vi selv kunne have købt og have givet 4-5 chancer og derefter sendt videre, men i SønderjyskE er tålmodigheden større og han begynder at udfolde talentet. Med en fortid som ungdomsspiller i Barcelona og Schalke 04 og med 23 1. holds kampe for dem, plus mindre succesfulde ophold i Mallorca, Middlesbrough, Hibernian og San Jose, har han prøvet en del som netop fyld 25-årig. Det er oplagt at han har været scoutet som et stort talent fra starten og det kan sagtens være nu, det helt store gennembrud kommer.

Der er bare overpris på at købe internt i superligaen - og da især angribere.
 
Tilsvarende hentede vi Backman og Duncan i vinteren 2016.
Og på samme pressemøde i januar 2016, hvor Duncans retur blev præsenteret og Jens Jønssons forlængelse det samme, præsenterede AGF også en knyt 19-årig hentet ude i Brabrand.

Det tog lige lidt tid for ham at komme i gang i klubben, men Jens Stage ender vel næsten med den største karriere af de fire nævnte.
 
Hvad jeg heller ikke siger men det er da sigende du går 6 år tilbage.

Jeg er helt sikker på, CV havde købt den 9er i januar, hvis det var muligt, det siger mange rygter i hvert fald men jeg fastholder min opbakning til, han endte med ingen.
Til sommer er der dog ingen forklaringer eller undskyldninger om man vil. Der SKAL hentes en 9er.
Enig i det hele - jeg er også helt tilgivende overfor, at man valgte at undlade en 9'er i vintervinduet, når der tilsyneladende ikke var den rette type til det rette beløb. Jeg er også enig i, at det til sommer ligner en bunden opgave at finde en ny førsteangriber. Selvom Serra er begyndt at ligne en, der gerne vil og kan og Badji synes at kunne score mål i Grækenland, så må og skal vi have en kompetent målmager ind til sommer.
Hvad siger i andre til Matthew Hoppe i Sønderjyske? Synes han ser bedre og bedre ud - måske ikke det store målmonster, men det behøver han nok heller ikke at være i vores system. Har lige forlænget kontrakten til sommeren 28 og selvom han stadig er relativt ung bør han være overkommelig rent økonomisk. Og så kender han jo ligaen, hvilket er et stort plus i min bog.
Hoppe er en nar. Jeg har en kæmpe skygge på ham og har haft det siden hans ulidelige adfærd i vores hjemmenederlag i ligaen mod dem. Han gik SÅ hårdt til alt og alle og skabte sig som var han CR7, så snart han fik bare lidt igen. Og så gestikulerede han provokerende ud til publikum, da han blev buhet ud ved sin udskiftning. Det ville godt nok kræve en stor menu af kamel for mig, at se ham i hvidt.
Men nøgternt set har du muligvis ret i, at han kunne være et godt match; god fysik, stort arbejdspensum og tilsyneladende også en god spilforståelse.
Jeg gad dog godt, at der blev hentet en med lidt mere bevist kvalitet. Vi har ikke brug for en, der kan "udfolde potentialet", vi har brug for en, der kan gå direkte ind og gøre en forskel ret hurtigt.
 
Det er stort set umuligt i vintervinduet at købe en 9'er med garant for mål.

Fordi spillerens nuværende klub naturligvis ikke vil sælge. Med mindre vi taler vanvittige summer.

Hvem kunne vi have gået efter ?
Eks. Ganaus. Men det havde OB da sagt nej til.
En proven målscorer i form fra Norge eller Sverige - sælgende klub havde sagt nej.

Adamsen havde været en mulighed. Men Silkeborg ville have over 7 mio. kr. og angiveligt vil han helst til Brøndby.

At vi skulle have været efter Uhre er kun noget FCM påstår.
Der er vist ingen der seriøst kan mene, at Uhre ville have været en forstærkning og da slet ikke som truppens formentlig bedst lønnede.

Så til dem der brokker sig over manglende forstærkning i januar:
Hvilken 9'er kunne vi have købt i januar for under 20 mio. kr. som ville have været en forstærkning ?
Bare kom med ét navn...?
 
Og den del er jeg helt enig i men jeg vil så sige, vintervinduet er notorisk dårligt at handle i, hvad en manglende aktivitet i forhold til sommer vinduet jo tydeligvis viser.
Det er skidt brug af pengene at overbetale for en 9er i vintervinduet velvidende, vi står overfor en del udskiftninger til sommer.

Kunne en 9er i januar have gjort en forskel? Ja. Er det sandsynligt? Nej, er min påstand.

Jeg vil godt lægge hovedet på blokken og sige havde CV købt en dyr 9er, som ikke slog igennem med det samme og samtidig betød færre penge til sommer, så var kritikken kommet haglende ned. I stedet har han givetvis lavet en risk vs reward analyse og kommet frem til, det var bedre at vente.
Færre penge til sommer? Kommer der da flere penge til andre køb ved at hente den angriber til sommer i stedet for i januar? Det giver jo ingen mening. Pengene skal jo bruges på den angriber alligevel. Hvis han køber en dyr angriber til sommer som ikke slår til, tror du så han er fritaget for kritik? Der vil da komme kritik uanset hvornår en spiller købes, hvis vedkommende ikke slår igennem. Nu er vi så bare i den situation at en ny angriber til sommer død og pine SKAL slå til fra dag 1. Du har selv advokeret for, at det tager tid at komme ind på et hold (hvis jeg husker korrekt). En angriber købt i januar kunne have haft mulighed for at spille sig helt klar til starten på næste sæson, hvor vi ved der kommer store ændringer. Måske kunne have hjulpet allerede i dette forår. Nu har man skubbet det et halvt år, og det er et aktivt valg. Men så har man også sat sig i en situation, hvor det er endnu vigtigere at han slår til med det samme.
 
men man skal jo ikke bare finde en angriber. en angriber i seneste vindue havde kun givet mening, hvis de kunne slå til hurtigt, altså gerne være igang i slutspillet, men i det mindste komme igang inden for 6 måneder. derudover skal det også være en agriber der er bedre eller minimum på niveau med mortensen, fordi ellers kunne man jo lige så godt have fortsat med serra.

sådan nogle angribere, har bare en tendens til at være rimelig dyre, og langt imellem dem, så det kan sagtens være der slet ikke var en mulighed der gav mening. Jo der var Uhre, men ham prøvede vi jo også at få, selvom det ikke lykkedes. Indtil videre ser det dog ud til at være en god ting.


Der har vel også været tanker om at vi har borgere, der gerne skulle være plads til i truppen efter sommer pausen, så medmindre at vi kunne finde en spiller som både var bedre end mortensen, kunne spilles ind hurtigt, og være til at betale for i agf-forstand, så gav det ikke mening at hente en angriber.
Er situationen da anderledes til sommer? Bortset fra at vi er endnu mere presset på, at det skal være en angriber der slår til fra dag 1. Man kunne netop have givet sig selv den indkøringsperiode på 6 måneder, og så måske endda få den bonus at det gav lidt ekstra hjælp i mesterskabsjagten, ved at være forudseende og hente den spiller i januar.

Det er jo ikke fordi jeg ikke tror CV har været afvisende for en ny angriber, men omvendt så har det måske også været en kende for tilbagelænet. Men vi må jo se hvad han hiver op af hatten til sommer. Han er ihvertfald presset på at finde en der kan slå til med det samme uden den store indkøring.
 
Er situationen da anderledes til sommer? Bortset fra at vi er endnu mere presset på, at det skal være en angriber der slår til fra dag 1. Man kunne netop have givet sig selv den indkøringsperiode på 6 måneder, og så måske endda få den bonus at det gav lidt ekstra hjælp i mesterskabsjagten, ved at være forudseende og hente den spiller i januar.

Det er jo ikke fordi jeg ikke tror CV har været afvisende for en ny angriber, men omvendt så har det måske også været en kende for tilbagelænet. Men vi må jo se hvad han hiver op af hatten til sommer. Han er ihvertfald presset på at finde en der kan slå til med det samme uden den store indkøring.
vi er ikke et sted som hold vor vi kan spille seriøst med om mesterskabet hver season, det sammen med at vi angiveligt skal lave noget af en udskift til sommer, så bliver næste season sandsynligt en season med fokus på at bygee holdet op, hvori en ny 9'er har mere tid og plads til a komme igang, uden presset af at kæmpe om guldet helt i toppen. derudover så er der bare meget mere tilgængeligt i sommer vinduet så mulighederne for en god handel er noget størrere.

men altså man kunne da også have købt i vildskab efter en angriber igen igen, i stedet for at være tålmodig for at finde noget godt, det er jo gået så fantastisk tidligere...
 
Så til dem der brokker sig over manglende forstærkning i januar:
Hvilken 9'er kunne vi have købt i januar for under 20 mio. kr. som ville have været en forstærkning ?
Bare kom med ét navn...?
Nu er det jo ikke mig der er sportschef med adgang til agenter og hvad ved jeg. Det er derfor CV får mio. i løn og ikke laver andet. Det er hans job at finde sådan en spiller. Det er for nemt bare at sige "så kom da med et navn". Men så vidt jeg husker hentede vi PM i januar. Og så siger jeg Erik Botheim. Og nej, jeg har ikke ringet til Malmø og spurgt ;)
 
Bortset fra at vi er endnu mere presset på, at det skal være en angriber der slår til fra dag 1
Det er i øvrigt en virkelig svær øvelse. Hvis vi ser på den nuværende topscorerliste, er den stort set besat af spillere, som har haft minimum en sæson til at finde sig til rette. OB er som en undtgaelse lykkedes med at finde et par tyskere, hvilket er ret imponerende. Men selv noget man kunne anse som sikre kort, som fx Alexander Lind, går ikke nødvendigvis bare ind i en ny trup og scorer mål på samlebånd. Statistisk set er chancen for at Serra slår igennem næsten større, end at vi finder en anden, der kan score plus 10 mål på en sæson. Ikke dermed sagt, at vi ikke skal forsøge...
 
vi er ikke et sted som hold vor vi kan spille seriøst med om mesterskabet hver season, det sammen med at vi angiveligt skal lave noget af en udskift til sommer, så bliver næste season sandsynligt en season med fokus på at bygee holdet op, hvori en ny 9'er har mere tid og plads til a komme igang, uden presset af at kæmpe om guldet helt i toppen. derudover så er der bare meget mere tilgængeligt i sommer vinduet så mulighederne for en god handel er noget størrere.
Tja, det er som man ser det. Jeg kalder det opgivende. Vi ligger ret suverænt nummer 1, FCK og BIF er i giga problemer og vi træder ind på et nyt stadion om et år. Vi skal da i den grad se os som top-3 kandidater også næste sæson. Den der attitude med at næste sæson bare er en mellemsæson, hvor vi skal bygge et nyt hold op og så bare se os selv som en klub der ikke skal bejle til toppen håber jeg virkelig ikke ledelsen i AGF har. Det er sgu for slapt.

Og så behøver den udskiftning altså heller ikke komme til at lyde som ragnarok. Og det er der jeg mener at vi kunne have afhjulpet det lidt ved at gøre mere i januar. Men jeg er da sikker på at CV har gjort det i bedste mening. Den kommende udskiftning er jo langt hen af vejen selvforskyldt, så det må altså ikke blive en undskyldning. CV har selv valgt at gå ind til den her sæson og kommende sommer på den måde. Man kan ikke tvinge Beijmo og KAhl til at skrive nye kontrakter, men det er da vist også de to eneste der sådan virkelig er presset for AGF's vedkommende.
 
Tja, det er som man ser det. Jeg kalder det opgivende. Vi ligger ret suverænt nummer 1, FCK og BIF er i giga problemer og vi træder ind på et nyt stadion om et år. Vi skal da i den grad se os som top-3 kandidater også næste sæson. Den der attitude med at næste sæson bare er en mellemsæson, hvor vi skal bygge et nyt hold op og så bare se os selv som en klub der ikke skal bejle til toppen håber jeg virkelig ikke ledelsen i AGF har. Det er sgu for slapt.

Og så behøver den udskiftning altså heller ikke komme til at lyde som ragnarok. Og det er der jeg mener at vi kunne have afhjulpet det lidt ved at gøre mere i januar. Men jeg er da sikker på at CV har gjort det i bedste mening. Den kommende udskiftning er jo langt hen af vejen selvforskyldt, så det må altså ikke blive en undskyldning. CV har selv valgt at gå ind til den her sæson og kommende sommer på den måde. Man kan ikke tvinge Beijmo og KAhl til at skrive nye kontrakter, men det er da vist også de to eneste der sådan virkelig er presset for AGF's vedkommende.

Tænker sådan set også at CV har ledt, men rigtig gerne ville handle, men det også skulle give mening.

Nu snakker du (og andre) om at man skulle handle i Januar med henblik på den næste sæson - men så vil jeg (igen) hive trupdynamikken ind, og pladsen til de unge.
Trup dynamikken vil man ikke rykke for meget ved, i den situation vi står/stod i, med henblik på et mulig mesterskab. Og pladsen til de unge er et strategisk valg, som vel også er at tænke på langt sigt.
Hvis man i vinters havde hentet erstatninger for Dalsgaard, Mortensen og lad os sige Beijmo, ville det så rykke ved trup dynamikken og sammenholdet? Jeg tror godt det kunne, og derfor var det for mig, vigtigst at man holdte sammen på truppen i vinters.
 
Tja, det er som man ser det. Jeg kalder det opgivende. Vi ligger ret suverænt nummer 1, FCK og BIF er i giga problemer og vi træder ind på et nyt stadion om et år. Vi skal da i den grad se os som top-3 kandidater også næste sæson. Den der attitude med at næste sæson bare er en mellemsæson, hvor vi skal bygge et nyt hold op og så bare se os selv som en klub der ikke skal bejle til toppen håber jeg virkelig ikke ledelsen i AGF har. Det er sgu for slapt.

Og så behøver den udskiftning altså heller ikke komme til at lyde som ragnarok. Og det er der jeg mener at vi kunne have afhjulpet det lidt ved at gøre mere i januar. Men jeg er da sikker på at CV har gjort det i bedste mening. Den kommende udskiftning er jo langt hen af vejen selvforskyldt, så det må altså ikke blive en undskyldning. CV har selv valgt at gå ind til den her sæson og kommende sommer på den måde. Man kan ikke tvinge Beijmo og KAhl til at skrive nye kontrakter, men det er da vist også de to eneste der sådan virkelig er presset for AGF's vedkommende.
Jeg ved ikke om jeg syntes mellemseason er det jeg kalder den, men en med fokus på at bygget et semi nyt hold sammen, det er ikke bare en mellemseason der bare skal overståes, men en yderst vigtig season i agf's udvikling, hvor vi skal bide os fast i toppen, hvor vi skal vise at agf holder ved og at det er klubben som helhed der kommet mod toppen, og ikke bare en magisk kombination af spillere og vi så falder fra igen som man så med AaB, altså en season hvor vi skal vise vi kan bygge endnu en god trup op.

sammenlignet med det halvår man kiggede ind i i det netop overståede vinter vindue, så virker efteråret 2026 som et noget mere oplagt tidspunkt at få en 9'er igang, da jeg simpelten ikke tror på at den angriber som i ønskede i vinter eksisterede til de beløb agf kunne give
 
Er situationen da anderledes til sommer? Bortset fra at vi er endnu mere presset på, at det skal være en angriber der slår til fra dag 1. Man kunne netop have givet sig selv den indkøringsperiode på 6 måneder, og så måske endda få den bonus at det gav lidt ekstra hjælp i mesterskabsjagten, ved at være forudseende og hente den spiller i januar.

Troels Henriksen havde et andet take på det i hans podcast "Mere AGF". Klubben havde forsøgt at hente nogle alternativer men måske var det svært, når PM som anfører stadig var i klubben. Han kunne også hurtigt blive lidt en "sutteklud" for en træner, fordi man ved hvad man får. Derfor var hans pointe, at CV nok lader kontrakten løbe ud og henter en ny ind til sommer. Ikke noget med overgang eller en retrætepost men et clean cut, for at give de bedste betingelser for en ny.

Jeg syntes da heller ikke vi virkelige har åbnet pengepungen, de gange vi har hentet konkurrenter ind - det har på sin vis virket lidt halvt og det er jo gået ok med PM i mellemtiden. Det kan også være en økonomisk faktor - helt billig er PM nok ikke.

Tja, det er som man ser det. Jeg kalder det opgivende. Vi ligger ret suverænt nummer 1, FCK og BIF er i giga problemer og vi træder ind på et nyt stadion om et år. Vi skal da i den grad se os som top-3 kandidater også næste sæson. Den der attitude med at næste sæson bare er en mellemsæson, hvor vi skal bygge et nyt hold op og så bare se os selv som en klub der ikke skal bejle til toppen håber jeg virkelig ikke ledelsen i AGF har. Det er sgu for slapt.

Enig - vi skal da ranke ryggen og udstråle selvtillid. Det andet er forhåbentlig et overstået kapitel.
 
Jeg ser Hoppe som saadan en Graulund/Kvistgaarden type - de der aggresive angribere som er irreterende for et forsvar at skulle forholde sig til - ogsaa lidt som ham McCowatt fra Silkeborg.
Jeg forventer ikke en ny paddy - hverken med de konstante maal eller som type.
Det virker til at CV kigger efter spillere som har vist de kan begaa sig i suppen, det virker fornuftigt.
Men som du selv skriver saa er de internet handler i Suppen saa hoeje at den samme kvalitet kan findes billigere andet steds.
 
Enig - vi skal da ranke ryggen og udstråle selvtillid. Det andet er forhåbentlig et overstået kapitel.
Delvist med jer begge her. Mellemsæson må aldrig blive en ting, vi accepterer uden sværdslag. Omvendt skal vi også - måske især i fanbasen - acceptere, at som tingene står lige nu, kan vi godt stå i en situation i midten af september, hvor pointhøsten er lidt tynd og medaljer er langt væk, fordi vi har skullet spille lidt rigeligt mange ind på én gang.
Jeg tænker ikke man går ind til en sæson med accept af, at det bliver en mellemsæson, men jeg synes godt man kan acceptere det undervejs, hvis tingene udvikler sig på en bestemt måde, selvom man gør de rigtige ting. Det ER muligt at gøre næsten alting rigtigt og stadig få et lorteresultat.
 
Delvist med jer begge her. Mellemsæson må aldrig blive en ting, vi accepterer uden sværdslag. Omvendt skal vi også - måske især i fanbasen - acceptere, at som tingene står lige nu, kan vi godt stå i en situation i midten af september, hvor pointhøsten er lidt tynd og medaljer er langt væk, fordi vi har skullet spille lidt rigeligt mange ind på én gang.
Jeg tænker ikke man går ind til en sæson med accept af, at det bliver en mellemsæson, men jeg synes godt man kan acceptere det undervejs, hvis tingene udvikler sig på en bestemt måde, selvom man gør de rigtige ting. Det ER muligt at gøre næsten alting rigtigt og stadig få et lorteresultat.

Fans'ene gik vel ind til denne sæson, med en forventning om mellemsæson. Dem der så mest sort, var dog ude i, at man bare skulle undgå nedrykning.

Selvfølgelig er man nødt til at forholde sig til udviklingen henover sæsonen - det gør de sikkert også i Fck i øjeblikket :LOL: men rammer man ikke det forventede niveau, så må man agere så man hurtigst muligt kommer tilbage. Bolden er (heldigvis) stadig rund og det er ikke alt der bliver afgjort af excel-arket inde på kontoret (udover Fcks kommende sportsdirektør😜)
 
Tænker sådan set også at CV har ledt, men rigtig gerne ville handle, men det også skulle give mening.

Nu snakker du (og andre) om at man skulle handle i Januar med henblik på den næste sæson - men så vil jeg (igen) hive trupdynamikken ind, og pladsen til de unge.
Trup dynamikken vil man ikke rykke for meget ved, i den situation vi står/stod i, med henblik på et mulig mesterskab. Og pladsen til de unge er et strategisk valg, som vel også er at tænke på langt sigt.
Hvis man i vinters havde hentet erstatninger for Dalsgaard, Mortensen og lad os sige Beijmo, ville det så rykke ved trup dynamikken og sammenholdet? Jeg tror godt det kunne, og derfor var det for mig, vigtigst at man holdte sammen på truppen i vinters.
Det giver også mening i det store hele, men på angrebsposten har vi bare ikke rigtig en ung. Vi har en 36-årig PM med kontraktudløb og en Serra der på ingen måde bør være i en top-6 klub. Og så en 18 årig afrikaner der næppe er tiltænkt nogen rolle her i foråret. At hente en angriber ind i januar skubber lidt to voksne professionelle that's it. Hvoraf den ene kører på sit tredje år uden nogensinde at have vist sig som brugbar.
 
Det giver også mening i det store hele, men på angrebsposten har vi bare ikke rigtig en ung. Vi har en 36-årig PM med kontraktudløb og en Serra der på ingen måde bør være i en top-6 klub. Og så en 18 årig afrikaner der næppe er tiltænkt nogen rolle her i foråret. At hente en angriber ind i januar skubber lidt to voksne professionelle that's it. Hvoraf den ene kører på sit tredje år uden nogensinde at have vist sig som brugbar.
men hvem af den kvalitet der vilel gøre en forskel, havde vi egentlig råd til? uhre måske, men har har jo vist sig ikke at have niveau pt
 
Færre penge til sommer? Kommer der da flere penge til andre køb ved at hente den angriber til sommer i stedet for i januar? Det giver jo ingen mening.

Undskyld mig men det er da indlysende at penge brugt i januar ikke kan bruges til sommer med mindre du har fundet ud af at bruge de samme penge 2 gange.
Men pointen er, som jeg har skrevet mange gange efterhånden, så er spillere i januar som regel dyrere end i sommervinduet og som en anden bruger har skrevet, proven målscorer vil klubberne i sagens natur ikke af med midt i en sæson med mindre de får et bud, som er uansvarligt at sige nej ergo overbetaling.

Det giver logisk mening.

Hvis han køber en dyr angriber til sommer som ikke slår til, tror du så han er fritaget for kritik?

Nej, selvfølgelig ikke men du har selv skrevet, du forventede at der blev hentet en 9er, som kunne gøre en forskel. Tror du så din tålmodighed med den spiller vil være mere eller mindre, når nu han skal leverer fra dag 1?
 
Last edited:
Hvis ikke der lander en stor saftig angriber-appelsin i CVs turban meget snart, så må vi indstille os på, at vi skal sætte transferrekord til sommer for at hente en god angriber. Og så er der stadig ingen garanti. FCM har Cornelius og Moukoko i stalden for 100 mio. kr., men har stadig offensive problemer. Brøndby har efter salget af Kvistgaarden sat deres lid til en 17-årig, som nu virker blottet for selvtillid efter at være blevet gjort til stamspiller uden mål i støvlerne. Så det er ikke kun os der har problemer med at finde en angriber.

Hvis vi ser på mere eller mindre realistiske danske angribere, som pt. spiller uden stor succes i udlandet, så kunne listen se sådan ud:
Mikkel Kaufmann, 25 år, FC Heidenheim (pt. udlejet til Karlsruhe)
Jonas Wind, 27 år, Wolfsburg (på vej mod nedrykning), men FCK nok mere sandsynlig.
Robert Skov, 29 år, Union Berlin - og ja ikke rigtig angriber, men med mange superligamål bag sig.
Mustapha Bundu, 29 år, Hannover 96, og ok, ikke helt dansk. https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/helt-ude-i-kulden-mustapha-bundu-paa-vej-vaek
Jeppe Kjær, 22 år, Mjälby - 18 kampe for de svenske mestre, men uden mål.
Casper Tengstedt, 25 år, Feyenoord - https://www.tipsbladet.dk/nyhed/benelux/kaempetransfer-i-sommer-nu-er-dansker-paa-vej-vaek
Emil Riis, 27 år, Bristol City - dog pt. med succes i Premiership, men det kan jo hurtigt skifte.
Emiliano Marcondes, 31 år, Norwich - https://www.tipsbladet.dk/nyhed/generelle/skifte-paa-vej-marcondes-meldes-faerdig-i-england
Mathias Kvistgaarden, 23 år, Norwich (lige skiftet denne sæson, så nok ikke så sandsynlig, trods begrænset succes)

Jeg har udeladt spillere, der er inde i A-landsholdsvarmen. Jonas Wind kunne nok også have været udeladt.

Og hvis vi kigger på tidligere spillere, så har vi
Frederik Ihler, 22 år, Elsfborg
Gustav Mortensen, 24 år, Ranheim . har været igennem en langvarig skade.

Andre bud på spillere fra udlandet, som jeg har overset?
 

Latest posts

Back
Top