New posts

Kamptråd Champions league kval. runde 2: AGF - Lech Poznan, tirsdag 21. Juli kl 19.00

Hvordan bliver udgangspunktet for kamp nr 2


  • Total voters
    88
  • Poll closed .
Udfordringerne er helt åbentlyse:

AJ og Jørgensen er på ingen måde gode nok som startere. Maksimalt som yderste mandater i kamptruppen. Det bedste ved halvlegen var at Jørgensen blev skiftet ud. Jøsses en alibispiller.

Bech er på ingen måde en angriber.

Arnstad skal ikke spille midtbane. Han SKAL spiller 10’er. Så må en anden på bænken.

Pinlig indsats i den halvleg og vi er atter til grin i Europa. Vi får som fortjent og når så mange pladser er under niveau pga manglende nye spillere så koster det dyrt. Poznan har en regulær walkover og vi må be til de højere magter at den kun ender 0-2.
 
Jeg synes ikke, at det er pinligt, men er enig i mange af Nistelrooys pointer. At erstatte Bech med SJ har svækket os på to positioner.
Jeg synes faktisk det er pinligt vi møder så ufokuserede op. Det gælder både i forhold til opstilling men så sandelig også blandt flere spillere. Hvad sker der lige ved 2-0 målet. Hvem var det der forsøgte sig som Hr Driblesen i den situation Max presset foran feltet? Jeg ser den på en telefon i Malaga så kunne ikke se det.
 
Synes JH har spillet en rigtig god kamp. Ærgerligt rødt kort, den bliver vippet op på hans arm fra meget tæt hold - nærmest umulig at gøre noget ved for JH.


Men problemet er jo at Palma står fuldstændig fri.
Problemet er at Poznan bare kan vade igennem midten ved 0-2.

Du kan simpelthen ikke fritage Jesper Hansen for skyld i den situation. Hvis man går uden for feltet som målmand, og der ikke er opbakning (= rødt kort ved forseelse), så flagrer man ikke med armene. Alternativt er, at man forholder sig passivt og bliver i målet og tager duellen derfra. Ellers enig med dig.
 
Det er altid svært at være yderstopper i Links side, fordi han er så offensiv, og når det så er AJ, der har den tjans, så skal det vel næsten gå galt.
Har han overhovedet sat en fod rigtig i denne kamp? Man sidder med hjertet oppe i halsen hver gang den er i hans side…

Er helt på linje med nizzle. Arnstad og Anderson op og Bech på top må være vores bedste opstilling.
 

Latest posts

Back
Top