New posts

Transfervindue Transfervindue sommer 2021

  • Thread starter Thread starter SteenA
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 4K
  • Views Views: Views 387K
Status
Not open for further replies.
Transfervindue Transfervindue sommer 2021
Jeg er glad for at Anderson ikke er købt som løsningen for vores manglende gennembrudsstyrke og målscoringsevner (tiltænkt ham). Det er Bundu der umiddelbart er den gut.

Og altså 3.105 minutter for en topklub ligaen med et par mesterskaber, medaljer, CL/EL-gruppespil og 16 U21-landholdskampe for Island + 9 A landholdskampe.

Er det noget vi normalt kan hente?

I nogen kontekst er 15 mio ikke vanvittigt.
Men ift at det tidligere var 8,5... Så er det sgu lidt vanvittigt umiddelbart.
Men altså lad os lige se hvordan handlen er skruet sammen.

Da Helenius blev hentet var meldingen på dagen 4,4 mio kroner, hvilket viste sig at være 500.000kr.
Alle var sure og gjorde grin med handlen, og så viste det sig at den faktisk var skide god.
Nu ser vi.
 

AGF lander Mikael Anderson

Efter lange og drøje forhandlinger har FC Midtjylland og AGF omsider fundet enighed om klubskifte for FCM-spilleren

Dramatik før lukketid

I vinduets sidste time er fire store handler faldet på plads i Superligaen. Det byder på en stor Lyngby-transfer, en islandsk overraskelse og en udskiftning mellem to spillere i AGF. Spilleren som er kommet ind til den aarhusianske klub er en kæmpe superligatransfer.


- Rezan Corlu skifter fra Brøndby til Lyngby
- FCK henter islændingen Isak Bergmann Jòhannesson i IFK Norrköping
- AGF har solgt Søren Tengstedt til Silkeborg IF
- AGF lander Mikael Anderson, som skifter fra FC Midtjylland

 
Starter til de kommende kampe:

Hansen
Tingager - Bisseck - Hausner
Brandhof - Anderson - Poulsen - Grønbæk - Kahl
Bundu - Mortensen

Bænk:
Gadegaard
TK
D'Alberto
Olsen
Duncan/Ammitzbøll
Links
Kurminowski

Det ser da umiddelbart godt ud.

Er Thorsteinsson røget helt ud af truppen i den opstilling der? Der er virkelig noget at skyde med i offensiven efterhånden!
 
Hvad sker der har de fundet en kobbermine på Fredensvang - eller diamanter? Eller solgt Jon for 30 mio?

God spiller, skal score lidt mere hvis han skal være kant (Albert laver samme antal på 65% af tiden).
Men ellers er 5 mål og 2 ass fint som central midt. To mål bedre end PO og et par ass dårligere.

Måske hele dealen er noget med 7-8-9 mio der kan stige op mod 15 mio ved videresalg.

Håber SIB har gemt lidt penge til at købe Yann i julegave til os.
 
Hvad sker der har de fundet en kobbermine på Fredensvang - eller diamanter? Eller solgt Jon for 30 mio?

God spiller, skal score lidt mere hvis han skal være kant (Albert laver samme antal på 65% af tiden).
Men ellers er 5 mål og 2 ass fint som central midt. To mål bedre end PO og et par ass dårligere.

Måske hele dealen er noget med 7-8-9 mio der kan stige op mod 15 mio ved videresalg.

Håber SIB har gemt lidt penge til at købe Yann i julegave til os.
Da transferbudgettet var brugt meldte vi ud at resultatet var mellem 0 og 20 millioner.
Mon ikke det bliver tættere på 0 nu end 20. Men stadig overskud, og derfor ingen brug for miner af den ene eller anden art.

Vi skal investere os mod toppen, ikke spare os vej. Og overskud er jo fine, men hvis vi pludselig ryger ud af top 6 kontinuerligt, så ryger indtægtsgrundlaget og salgene også.

Nu har vi investeret midler som vi nok ikke havde, såfremt vi lå nummer 3 lige nu (uden chance for at jagte mere), men kunne cruise i top 6, og finde noget bedre til færre kroner til jul eller næste sommer. Nu gjorde vi det vi gjorde, og så må vi se hvad det økonomiske resultat bliver. Vi må ikke glemme at Jevtovic havde kostet os 6 mio kroner mere fra nu og 3 år frem hvis han var i AGF, og at Gersbach nok også har sparet os lidt, såvel som Lassens løn mens han udlejes (og Anbo også har forlænget sin udleje), og så endelig med Tengstedt der er solgt for 1,5 mio og lønnen spares oveni.

Alene med Jevtovic der jo sparet mange penge, som alene i dette regnskab repræsenterer over 2 mio kroner. Men Bundu er jo så lejet for de penge, og det han koster oveni (så underskud der næsten 100% sikkert).
Men altså Anderson i løn koster jo nok ikke Tengstedt, Gersbach og Lassen tilsammen. Og så må vi se om ikke vi kan tage et par pladser i tabellerne sammenlignet med hvis vi ikke havde handlet i dag.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Back
Top