Trænertråden
D
Deleted member 5
Guest
Hvis man går med overvejelser om at skille sig af med Uwe, så nytter det ikke noget at købe ind til hans spillestil nu, og så skille sig af med ham til vinter, hvor der så skal skiftes retning og udskiftes spillere igen.Der ligger en rimelig analytisk gennemgang i Støt Mediano fra i Fredags.
Overskriften er kogt ned at det på sin vis kan give mening at lade spillertruppen få noget frisk blod, før man siger farvel til Uwe.
Der ligger grundet ansættelsen af CV et oplagt vindue for ledelsen til at tage ansvaret for, at den nuværende performance strategi skal omsadles, og det arbejde kan passende begynde med at få noget frisk blod ind i truppen. CV har jo også indikeret sit, når han taler om spille minutter til de unge.
Hvis tingene ikke er forbedret til Januar, så er det der man kan kigge på hvad der skal ske med træneren. Og uanset hvad Uwes præference er på spillerens alder, så er det hans job at adaptere den strategi klubben vælger.
Enten køber man 100% ind på det Uwe kan, og det han ikke kan, eller også justere man stilen og strategien, og finder en træner der passer til denne.

