Jeg forstår godt, at dommeren dømmer frispark til målmanden. Du må heller ikke stemple efter en i første omgang ren tackling (ramte bolden først er ikke et legalt argument - længere)
Jeg er fan af, at TV ikke unødigt viser slemme skader. Fx ville jeg ønske jeg aldrig havde set Henkes benbrud. Men hvis der er tvivl om, om modstanderen laver noget ulovligt, så burde de vel vise det? Men det var der måske så ikke her? Jeg aner det ikke, for jeg så det ikke rigtigt i første omgang. Måske var det bare hændeligt uheld, og i så fald er det helt fair, at TV sorterer det fra.
Har lige set Beijmos skade igen. Det kan ikke anbefales. Det ser meget, meget alvorlig ud og hans egen reaktion er helt forfærdelig. Det kan ligne en Yakub situation.
Jeg lod ikke så meget mærke til om der er en forseelse og jeg har bestemt ikke intention om at se den igen. Beijmos reaktion viste tydeligt, den er helt galt men jeg krydser fingre for, der sker et mirakel og han slipper med skrækken.
Vanvittigt undervældende opdækning ved de to scoringer til SIF, og ved et par andre situationer i første halvleg. Det er bare ikke godt nok.
Det er ikke mindre end tragisk ifht. Beijmo. Ikke mindst for manden selv, men også for klubben og truppens situation.
Skal vi snart have fat i åndemanerne igen, for at tjekke, hvilke underjordiske hellige efterladenskaber, som eventuelle bulldozere har rørt ved nær stadion?
Hvad sker der for alle vores skader? Udover dem vi er uheldige med, så virker klubben også helt på herrens mark med at få bugt med dem vi allerede har!?
Nå, skidt hul i den her træningskamp, det eneste der fylder lige nu er Beijmos skade!
Man skal ikke glemme, at vi er virkeligt dårlige i det meste af første halvleg. Pt. er vi dog der, hvor vi glædeligt tager noget god fodbold i perioder.
De sidder og ser hele kampen ude i vognen så man kan selvfølgelig godt sige at der er VAR på det hele, jeg synes bare ikke jeg så dommeren bevæge sig væk mens han fik dem til lige at se billederne igennem. Hvis der var en stempling på benet er det da mærkeligt hvis det ikke førte til et 'officielt' tjek - hvor de måske så også er tvunget til at vise situationen igen. Jeg så det som sagt ikke rigtig, jeg baserer det med stempling alene på hvad kommentatoren sagde, så det er også meget muligt dommeren kunne se det tydeligt og VAR heller ikke så noget der skulle kigges igennem eller bare en enkelt hurtig gang måske.
Julius Beck ser næsten altid rigtigt spændende ud i sine korte indhop. Også i dag, hvor comboen af Beck og MEM pludseligt gav en midtbane med boldføling, der ikke er set hele sæsonen.
Mærkeligt at han ikke har fået flere chancer, men hvis Poulsen og Brandhof er (små?)skadede og Knudsen har karantæne, så kommer chancen måske mod FCM.
Man skal ikke glemme, at vi er virkeligt dårlige i det meste af første halvleg. Pt. er vi dog der, hvor vi glædeligt tager noget god fodbold i perioder.
Peter Sørensen går hårdt men fair til SIB ang. de manglende mål som har været tydeligt lige siden sidste sæson. SIB er lidt defensiv men indrømmer, de ser på angriber situationen og i øvrigt forventer et travlt sommervindue...læser du med @Nizzleroy
Det kræver også et travlt vindue når vi skal hente en venstre wingback, en midtbanespiller, en højrekant og en angriber. Og det er før vi ved om Anderson bliver solgt.
Uwe har lige sagt i studiet, at vi startede i dag med de bedste spillere på deres bedste positioner. Ergo er BPF sat af, og Serra så ringe, at han slet ikke er værdig til bænken
Uwe har lige sagt i studiet, at vi startede i dag med de bedste spillere på deres bedste positioner. Ergo er BPF sat af, og Serra så ringe, at han slet ikke er værdig til bænken
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.