Strategi har noget at sige for hvor vi er i dag. Vi lunede os med dygtige lejespillere som Kamil og Diks, men vi har stadig et kæmpe hul efter Diks og mangler Kamils luftspil. Men JH er nu lige så godt samlet. Vi fik heller ikke solgt Højer i tide. Havde vi solgt ham 6-12 måneder før havde vi måske nok manglet lidt sportsligt, men det var måske opvejet til fulde og mere til af vi så både havde haft råd til at købe en super stærk og salgsbar venstre og højreback (pengene fra Højer-salget + intern organisk vækst). D'Alberto kan være fin gratis spiller, men også 27 år og aldrig lavet et seniormål.
Vi står lidt med samme Jon, som vi nok skulle have skudt af for et år siden 1½ år før udløb, hvor han var på toppen og især hvis vi vidste han ikke ville forlænge.
Mortensen skulle også være solgt for længe siden. Men vi prøvede nok at time det i sommers, hvor formnedgang og skaden blev bremsen. Men det logiske ville have været sidste vinter efter landsholdsudtagelsen og en lang stærk periode i AGF (og snert af målkrisen var sat ind i efteråret).
Bror skulle vi også have forsøgt at sælge efter den fantastiske bronze-sæson og han personligt havde lavet 10 mål og ass - bare i ligaen. Et år før udløb. Det undrede mig, at man ikke skød ham af der.
Men der må ikke have været gode nok bud ift hans værdi for holdet, og sådan har rationalet naturligvis været ift alle nævnte.
Let at være bagklog. men synes bare vi stod med Bror der var et år til udløb og noget med alder, og det var en peak-sæson uden lige for ham, aldrig set før fra ham (lidt som Helenius i år efter 9 års halvtørke).
Mortensen nåede landsholdet (plus alder imod sig) og ender nu måske ligesom to andre AGF'ere der nåede landsholdet Danny Olsen og Casper Sloth - de blev heller ikke solgt til udlandet på toppen. Jon vidste vi nok for 1 år siden ikke ville forlænge og samme vidste vi nok også for 1-1½ år siden med Højer.
God management af en sportschef handler ufattelig meget om at få planlagt sammen med spilleren - få afklaret og forlænget profilerne i god tid senest 1½-2 år før udløb, ellers kommer man for tæt på udløb, og så kan skader og formnedgang personligt - men også for holdet pludselig ødelægge casen for spilleren og klubben. Og kommer man for tæt på kontraktudløb begynder spilleren også at tælle for meget mønter - nu kan han start komme til en større løn-check. Mens når spilleren er midt i 5 års kontrakt og har 2½ år tilbage, så spiller det ikke den store rolle at lave den om til en ny 5 års med højere løn ... spilleren tænker jeg vil alligevel genre afsted om et år og scorer bare bedre løn i mellemtiden.
Alt det gør sportscheferne naturligvis, men mange synes jeg også der forsømmer den langtsigtede planlægning. Måske fordi man har sportschefer inde over som tænker for kortsigtet. Kunne godt savne man mere bredt som team i ledelsen (fx bestyrelsen inde over som fx Rasmus Ankersen i fcm og brentford) ift at eksekvere strategien for spillersalg.
Vi kan i AGF naturligvis have været lidt ramt af at FCK måske allerede i september-oktober forrige år rettede henvendelse til PC med første indledende samtaler hvorfor forlængelser og forberedelsen af salg gik lidt i stå. Og vi fik det dårlige vindue sidste vinter. Ud fra betingelserne gjorde JN & Co det naturligvis fint nok efter bedste evne.
Hvis man interesserer sig for ledelse og strategi - kan dette varmt anbefales til bilturen. Først 10 min er hyggesnak som kan springes over. Der kommer nogle gode observationer som jeg godt havde hørt fra ham før, fx
- betydningen af hurtige indkast (og i gang sætninger)
- brugen af fan fora ift transfer-tilgange - Wisdom of the crowd.
Brentford har faktisk har en mand der via data skimmer fan-fora som en del af scouting samt 360 grader billedet når en spiller vurderes ift køb.
- ledelse og rationel vs det følelsesmæssige hands on og distance - og finde rette balance.
Han nævner det ikke her, men de brugte de fx da man havde en lang skidt periode med på 15-20 kampe med Thomas Frank i championsship.
- de ekstremt mange fordele ved at være flere klubber i ejer-setup (Hvad enten man kan li' det eller ej. Jeg kan ikke. Men ville også helst spille næsten ene af lokale spillere med tilhørsforhold og stort hjerte i klubben som i fx 80erne).
- evnen til at bruge data bedst, fx stille de rigtige spørgsmål for at finde svar. Ellers kigger man måske forkert på data.
- evnen til at balancere brugen af data og øjnene der ser. Det at være flere øjne på. Sportchefen, ass sportschef, scouts osv - evt. en fra bestyrelsen som Rasmus Ankersen var i Brentford og FCM.
- basic som alle gør, måske bare endnu mere - tage masser af referencer på spilleren ift personens karakter.
- Ankersen har i anden sammenhæng talt meget om de få detaljer man gør, måske kan betyde et par mål mere på en sæson eller undgået et par mål. Nogen gange kan det være forskellen på guld og sølv, eller EC og ikke EC.