New posts

Den store økonomitråd

  • Thread starter Thread starter Dichio
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 3K
  • Views Views: Views 275K
Den store økonomitråd
å når AaB vinder mesterskaber ligger de ca. hvor vi gør via top 4 og en bronzemedalje.
Når de glipper top 6 et par gange, så har de økonomi som da vi rykkede ud sidste gang!
Penge vinder mesterskaber men vi er stadig langt efter Fc 1+2 ifølge Houmann. Over tid bør større lønbudgetter give højere placering og vi lægger pt. ovenpå hele tiden. Det begynder at se interessant ud og især hvis vi kan fortsætte.

Han har lavet denne og forsøger via hans model, at angive lønbudgetterne hos klubberne som sammenligning. Bemærk han er ikke helt enig med Tipsbladet.


image-14.png


Der er nogle interessant forskelle mellem det Tipsbladet kommer frem til, og det beløb som modellen giver.

Specielt på FC København, FC Midtjylland og AGF

Tipsbladet 2022Spillerbudget 2021Spillerbudget 2020Spillerbudget 2019
FC København175227203,1
FC Midtjylland130151,7102,790,4
Brøndby6570,390,6
AGF5067,950,545
AaB4447,146,1
OB4246,240
FC Nordsjælland4040,640
SønderjyskE3330,625,1
Vejle3031,136,9
Randers2835,729,130,9
Silkeborg2320,715,5
Viborg2015,516,7
 
Penge vinder mesterskaber men vi er stadig langt efter Fc 1+2 ifølge Houmann. Over tid bør større lønbudgetter give højere placering og vi lægger pt. ovenpå hele tiden. Det begynder at se interessant ud og især hvis vi kan fortsætte.

Han har lavet denne og forsøger via hans model, at angive lønbudgetterne hos klubberne som sammenligning. Bemærk han er ikke helt enig med Tipsbladet.
Det vigtigste er, at man ikke behøver mesterskaber for at lave penge i første omgang. For ellers var man jo endeløst opgivende.

Vi bevæger os mod toppen. Vi laver handler vi ikke kunne før, og vi holder på spillere længere end vi kunne før (Højer-salg nej tak før helt til sidst, Jon er her stadig, Bundu blev til bronzesæsonen, og PM også her efter bronzesæsonen etc).

Jeg hæfter mig allermest ved økonomien omkring det sportslige budget lige nu. For der er meget meget langt op som du også kommer ind på.
Men vi har lige nu også 100 mio vi skal spare op til at skyde ind i et nyt stadion. Når vi står med det nye stadion, så har vi ikke det at spare op til, og står om de 4-5 år jo forhåbenligt med en endnu bedre økonomi end nu (for hvorfor skulle udviklingen bare vendes, selv med glippet top 6 et år, så er vi et skib på vej fremad). Og økonomien bliver jo ikke dårligere EFTER vi har et spritnyt stadion heller, og kan lokke større sponsorer til.

Jeg håber at vi når at spare op til vores del af stadion hurtigt, således at vi står med en vanvittig god trup (bedste nogensinde selvfølgelig) når vi sparker første sæson igang på det nye stadion. Og sådan tror jeg også der arbejdes efter. Og for at sikre så god en økonomi som muligt til den tid og undervejs, så har ledelsen jo øget budgettet til det sportslige, og med en retning, hvor man har handlet yngre og talentfuldt ind, frem for at jage "her og nu"-spillere udelukkende. 5 års kontrakter til både Kurminowski, Bisseck, Grønbæk, Hausner, Anderson, Kahl og flere andre. Skal man fravriste en af de 5 sidstnævnte fra AGF pt, så skal man jo lægge MERE end 25 mio kroner. FCM forsøgte med Grønbæk, men vi sagde nej.

Jeg tror meget tydeligt at vi går efter at sælge et par af dem undervejs til rekordstore beløb, og sende noget af profitten mod stadion.
Og det er jo også genrelt vejen frem. Spændende hvordan rejsen bliver.
 
Steen Houmann om udviklingen og en af kollegaerne;)

)

Nu ved jeg godt at AaB er meget udskældte, men hvis der er to klubber i DK der aftvinger meget respekt er det AaB og FCM, der er de to vinder i Dansk fodbold, der både har fået økonomisk og sportsligt succes - begge med flere mesterskaber, medaljer, pokalen og en smule EC-succes. 23 år lå AaB over os i omsætning.

FCN er også økonomisk succes, men slet ikke fået samme sportslige succes. Nuvel top6, men så heller ikke mere bortset fra peaks med en guld og to pokaler vist og CL. Super flot, men slet ikke som FCM og AaB. Bif og fck har kæmpe succes men de har også rammer bedre end AGF. AaB og FCM har skabt tingene med dårligere underliggende betingelser end AGF. Det er crazy at fcm er så stærke økonomisk og sportsligt med de rammer.

Vi skal helt sikkert kigge på hvad gjorde AaB for 5 år siden og tilbage til 1993. Og se på hvad FCM har gjort sidste 23-24 år ca.
 
Det vigtigste er, at man ikke behøver mesterskaber for at lave penge i første omgang. For ellers var man jo endeløst opgivende.

Vi bevæger os mod toppen. Vi laver handler vi ikke kunne før, og vi holder på spillere længere end vi kunne før (Højer-salg nej tak før helt til sidst, Jon er her stadig, Bundu blev til bronzesæsonen, og PM også her efter bronzesæsonen etc).

Jeg hæfter mig allermest ved økonomien omkring det sportslige budget lige nu. For der er meget meget langt op som du også kommer ind på.
Men vi har lige nu også 100 mio vi skal spare op til at skyde ind i et nyt stadion. Når vi står med det nye stadion, så har vi ikke det at spare op til, og står om de 4-5 år jo forhåbenligt med en endnu bedre økonomi end nu (for hvorfor skulle udviklingen bare vendes, selv med glippet top 6 et år, så er vi et skib på vej fremad). Og økonomien bliver jo ikke dårligere EFTER vi har et spritnyt stadion heller, og kan lokke større sponsorer til.

Jeg håber at vi når at spare op til vores del af stadion hurtigt, således at vi står med en vanvittig god trup (bedste nogensinde selvfølgelig) når vi sparker første sæson igang på det nye stadion. Og sådan tror jeg også der arbejdes efter. Og for at sikre så god en økonomi som muligt til den tid og undervejs, så har ledelsen jo øget budgettet til det sportslige, og med en retning, hvor man har handlet yngre og talentfuldt ind, frem for at jage "her og nu"-spillere udelukkende. 5 års kontrakter til både Kurminowski, Bisseck, Grønbæk, Hausner, Anderson, Kahl og flere andre. Skal man fravriste en af de 5 sidstnævnte fra AGF pt, så skal man jo lægge MERE end 25 mio kroner. FCM forsøgte med Grønbæk, men vi sagde nej.

Jeg tror meget tydeligt at vi går efter at sælge et par af dem undervejs til rekordstore beløb, og sende noget af profitten mod stadion.
Og det er jo også genrelt vejen frem. Spændende hvordan rejsen bliver.
Pengene vinder i det lange løb, men det må være voldsomt indspirende for en bestyrelse, hvordan man kan gøre som AaB og med midterholdsbudget på 28 mio i 2014 formå at vinde the double. Eller hvordan de er lykkes med i udkants Danmark at vinde 4 danske mesterskaber. De har så ikke formået det som man har gjort i Ikast, at bygge en klub op over 20-25 år og gøre den stærkere og stærkere. Her er virkelig noget at hente for Fournais & Co.

Når de kan i AaB-land og på heden, så kan vi også slå fck og bif.
 
Penge vinder mesterskaber men vi er stadig langt efter Fc 1+2 ifølge Houmann. Over tid bør større lønbudgetter give højere placering og vi lægger pt. ovenpå hele tiden. Det begynder at se interessant ud og især hvis vi kan fortsætte.

Han har lavet denne og forsøger via hans model, at angive lønbudgetterne hos klubberne som sammenligning. Bemærk han er ikke helt enig med Tipsbladet.


image-14.png

Det er super interessant med alle de estimater fra fra Houmann og TIPS-bladet, og det betyder egentlig mindre, hvor præcise beløbene er.

Det er der interessant er, at man kan se at man sagtens kan komme nede fra som dark horse med lille budget og vinde DM guld, det har bif, fcn og aab bevist. FCM har også bevist man kan komme fra næstbedste række til stabilt top6 hold med rette strategi, og kan lægge på kan kan man også blive fast top2 og snyde fck to år i træk for guldet.

Jeg har altid kritiseret de opgørelser for at udelukke en så ekstremt vigtig sportslig investering som talent afdelingen. Det er mindst lige så vigtigt - og vigtigere - hvad man investerer i eget talent set up, som hvad man bruger på transfers.

AaB høstede fra 93-2016 ekstremt flot på talentsiden + købsmandsskab og dygtig ledelse til at ansætte rette sportslige team rundt om holdet.

FCM, FCN og Bif samt nu også FCK høster helt vildt på talent siden - både egne, men også opkøb af unge talenter rundt om i hele skandinavien og fcm hele verden - ligeså de to plastik klubber har deres afrika link.

Der skal vi med i AGF og det kommer vi også med nyt akademi, men der skal også postes økonomi ind i det, jeg håber vi bruger færre penge på ældre stjerner og bruger flere penge på at frembringe den næste store Eriksen, Kjær, Mæhle osv - eller hente de svensk-norske talenter fck og fcn dygtigt har hentet.

Jeg er ikke så bekymret for konkurrencen fra randers, ob, aab, sif på den lange bane, hvis vi agerer rigtigt - men på den kort er jeg da. Vi er lige en tand bedre end dem. men så heller ikke mere. Vi er ikke milevidt foran hverken på økonomi eller talenter.

Det er de fire andre vi skal kigge godt på hvordan vi kan matche. I første omgang holde FCN bag os, og hente ind på Bif.

Ift lønkroner, så kan FCN næppe være så ekstremt lavt i budget når de kan hente ham i fcm og en anfører i Randers. Og AaB henter Sousa osv, men som omtalt herinde har AaB problem med om de når deres transfermål. Håber også FCN kan komme i den situation. De har ikke prøvet modgang endnu. Bif køber også stærkt ind af unge spillere med fremtid og bruger måske det dobbelt på egen talent udvikling end os.

AGF er måske det allerbedste sted af alle fordi vi har så kernesund en basis, så vi se hvordan vi kan udvikle os derfra.
 
Nu ved jeg godt at AaB er meget udskældte,
Jeg skælder ikke ud på Aab men er nærmere imponeret over hvordan de kan blive ved. Et punkt at skælde ud over, kunne være at de forsøgte at lokke nye investorer ind selvom de vidste det højest sandsynligt ville være en håbløs investering - på den anden side, så er det jo op til inevstorer selv at sætte sig ind i et prospekt i forbindelse med en emission.

Aab har leveret flotte resultater undervejs og indimellem flotte regnskaber samt fantastiske talenter. Mit inidlæg var grundlæggende blot fordi, at vi måske har indhentet dem og er ved at distancere dem økonomisk.
 
Jeg skælder ikke ud på Aab men er nærmere imponeret over hvordan de kan blive ved. Et punkt at skælde ud over, kunne være at de forsøgte at lokke nye investorer ind selvom de vidste det højest sandsynligt ville være en håbløs investering - på den anden side, så er det jo op til inevstorer selv at sætte sig ind i et prospekt i forbindelse med en emission.

Aab har leveret flotte resultater undervejs og indimellem flotte regnskaber samt fantastiske talenter. Mit inidlæg var grundlæggende blot fordi, at vi måske har indhentet dem og er ved at distancere dem økonomisk.
Sorry - det var heller ikke lige dig jeg tænkte på, men mere den generelle holdning i AGFs fanfora (og rigtige) at AaBs økonomi er svært under pres. Jeg synes nu stadig de gør det godt under det pres, alternativt skulle de kaste håndklædet 75% som OB, der kun har en top6 i en 10 års periode. Ringere end os. Og for os peger pilen op - for OB lige ud eller måske lidt ned. AaBs periode fra 1993-2016 aftvinger kæmpe respekt og eksempel til følge.

Generelt er både OB, AaB og AGF presset, især hvis vi ser i et større perspektiv end sidste 2½ sæson. Alle storklubber, men ikke store nok til at matche fck og fcm på økonomi. Og heller ikke bif og fck på befolkningsgrundlag - kun AGF kan. Og heller ikke på sponsordel, hvor kun AGF efterhånden kan. På talentdelen og dybe lommer, samt villige investors til at lide tab, har fck, bif og fcn også et forspring. Heldigvis har både ob, aab og agf bred kreds af rige venner, der ikke tænker så meget på om det er en god investering i kr og øre, men mere om det er en god investering 360 grader - også for byen og regionen.

Kiggede man på det hele i sommer og nogle år tilbage har vi talt meget om det pres OB og AGF - og senest AaB er kommet ind i, at fck, fcm, bif, fcn var sikre i top 6 og der historisk hvert år har været 1-2 overraskelser i top6 fordi de mindre klubber ikke er så langt efter agf, aab og ob. Og betydning af at mindst en eller nogen gange to (af os 3 store provinsbyer) ville blive snydt for top6. Igen i år som så ofte før er det 1-2 af os der ikke kommer i top6. Og igen holder stats at der er 1-2 overraskelser - sif eller randers, eller begge.

Heldigvis er FCN for første gang i lange tider ikke længere så sikre på i sidste ende altid at snyde sig med i top6 som de har gjort ca 9 af sidste 10 år. I år går den ikke, og hvad med fremtiden? Vi havde lige en kort overgang for ca 1½ år siden hvor man tænkte bif ikke længere var så sikre på top4 eller 6 for den sags skyld. Men efterhånden er det vist mest ønsketænkning af vi ser dem udenfor top6. Desværre.

Så med fcm, fck, tildels bif som sikre top6, så har vi et bredt felt derefter hvor agf og fcn er foran og aab i ingenmands land (dog stærke i år) 1-2 overraskelser hvert år - det giver 7-8 klubber. Dvs 1-2 af de store aab, agf, fcn hvert år må skuffe og udenfor top6. Og så har vi endda regnet OB til at høre til de små (sif, randers, viborg, ob osv). Alle 4 klubber skal vi nok ikke afskrive og OB og Viborg har rige ejere, mens randers og sif bare er solide i mange facetter af deres klub, fx sifs økonomi og talentafd. Randers spillestil og købmandskab osv.

Viborgs ejere vækster helt vildt

 
Men vi har lige nu også 100 mio vi skal spare op til at skyde ind i et nyt stadion. Når vi står med det nye stadion, så har vi ikke det at spare op til
Pengene skal hentes ved en aktieemission. Man har for længst fået grønt lys til den (svarende til 50 mio i sin tid), og aktiekursen er 3-doblet siden dengang.
 
Pengene skal hentes ved en aktieemission. Man har for længst fået grønt lys til den (svarende til 50 mio i sin tid), og aktiekursen er 3-doblet siden dengang.
Det er jo bare ENDNU bedre så. Men jeg er sikker på at AGF selv står klar med nogle frie midler til alle mulige ting til den tid. Vi kommer jo til at have masser af udgifter til at gøre stadion ekstra attraktivt, uden at skulle mødes med "det vil vi ikke bruge midler på til AGF"-presset, tror vi ikke?

Altså selvom de aspekter som VIP-loge mm bygges ind i projektet, så tror jeg da vi får masser af udgifter. Spørgsmålet er om hele baduljen så indhentes via en emission. Meget muligt.

Uanset hvad, så ser det bare ekstra godt ud. Havde jeg faktisk helt glemt (emissions-delen).
 
Det er jo bare ENDNU bedre så. Men jeg er sikker på at AGF selv står klar med nogle frie midler til alle mulige ting til den tid. Vi kommer jo til at have masser af udgifter til at gøre stadion ekstra attraktivt, uden at skulle mødes med "det vil vi ikke bruge midler på til AGF"-presset, tror vi ikke?
Foreløbig har AGF jo ikke fået lov til at blive en del af projektet økonomisk. AGF er bruger/kunde indtil der kommer andre meldinger. Og så kan/skal AGF selvfølgelig heller ikke betale for stadionændringer/opgraderinger. Worst case er jo at der ikke kommer 100 mio ind og vi får et stadion med skrabet VIP-område. For det er jo den del der betyder mindst for kommunen. Ikke usandsynligt at det ender sådan, for der går jo politik i lortet, hvis AGF bliver medejer af noget.
 
Foreløbig har AGF jo ikke fået lov til at blive en del af projektet økonomisk. AGF er bruger/kunde indtil der kommer andre meldinger. Og så kan/skal AGF selvfølgelig heller ikke betale for stadionændringer/opgraderinger. Worst case er jo at der ikke kommer 100 mio ind og vi får et stadion med skrabet VIP-område. For det er jo den del der betyder mindst for kommunen. Ikke usandsynligt at det ender sådan, for der går jo politik i lortet, hvis AGF bliver medejer af noget.
Jeg kan ikke forestille mig at man laver et VIP til 30 mio, såfremt AGF vil have et til 130 mio, og står med de 100.
Og AGF kan vel "donere" beløbet hvis det er, øremærket måske.

Altså ligesom Lind/Salling har øremærket deres donationer til at have som krav at stadion bygges, og ikke bare bruges til et Kongelunden uden stadion.

Eller hvordan kan det hænge sammen?
Tænker da heller ikke AGF bliver medejer, men simpelthen hjælper med finansieringen af det, mod at de får driften mm.
 
Tænker da heller ikke AGF bliver medejer, men simpelthen hjælper med finansieringen af det, mod at de får driften mm.
Ideen er vel at de skal eje de VIP-faciliteter de selv financierer. Og hvis de ejer dem, er det nok også svært at forestille sig en anden forpagter.

Der er vist en del minimumskrav fra UEFA til VIP-faciliteter for at kunne være i øverste kategori så helt skrabet kan det ikke blive uanset hvad.
 
Hvis vi skal finansiere noget til stadion skal det ikke tages fra driften men via en aktieemission. Det overskud klubben laver i disse år skal geninvesteres i truppen, talenter osv. Jo bedre vi klarer os, jo nemmere bliver et også at få pengene ind til stadion via en emission.
Altså tænker ikke vi skal putte penge hvis vi ikke behøver det. Men altså talte ud fra at vi måtte være "tvunget til det" for at få det vi ville have.
 
Eller hvordan kan det hænge sammen?
Tænker da heller ikke AGF bliver medejer, men simpelthen hjælper med finansieringen af det, mod at de får driften mm.
Og det er lige netop her der går politik i den......... det er ikke sikkert man kan "give" driften til AGF uden den kommer i udbud (det kan man højest sandsynligt ikke).

Derfor vil AGF heller ikke "forære" kr. 100 mio. til et stadion og så ikke være sikker på at få driften. Det kan i yderste konsekvens betyde, at de forærer kr. 100 mio. til projektet og efterfølgende skal betale en højere leje.

Vi må håbe de kommer på en kreativ løsning men pt. har jeg svært ved at se den for mig.
 
Og det er lige netop her der går politik i den......... det er ikke sikkert man kan "give" driften til AGF uden den kommer i udbud (det kan man højest sandsynligt ikke).

Derfor vil AGF heller ikke "forære" kr. 100 mio. til et stadion og så ikke være sikker på at få driften. Det kan i yderste konsekvens betyde, at de forærer kr. 100 mio. til projektet og efterfølgende skal betale en højere leje.

Vi må håbe de kommer på en kreativ løsning men pt. har jeg svært ved at se den for mig.

Altså jeg tror ikke AGF er, eller bør være, nervøse for ikke at vinde driften af det stadion. Og uanset om det bliver AGF eller kommunen, eller nogle helt andre, så skal der jo bygges de lokaler/faciliteter som AGF gerne vil have til brug.
 
Altså jeg tror ikke AGF er, eller bør være, nervøse for ikke at vinde driften af det stadion. Og uanset om det bliver AGF eller kommunen, eller nogle helt andre, så skal der jo bygges de lokaler/faciliteter som AGF gerne vil have til brug.
Tror du på AGF vil vædde kr. 100 mio. på det? Det er vel det som du plæderer for - medmindre der er en snedig måde at komme omkring et udbud.
 
Tror du på AGF vil vædde kr. 100 mio. på det? Det er vel det som du plæderer for - medmindre der er en snedig måde at komme omkring et udbud.
Nej jeg tror man får styr på, hvorvidt man får en slags tilsagn om det, selvom det ikke bliver decideret lovning. Eller noget i den stil.
Men aner det jo ikke nej. Eller også laver man det sådan, at retten driften kan sikres FØR byggeriet står færdigt, så kommende driftsherre kan spytte i kassen undervejs til optimeringer? Altså hvorfor først finde en driftsherre efter færdiggørelsen? Skal man vente dertil?

Min tanke er mest, at man jo nok i AGF ved om man bliver driftsherre før man skal lægge millionerne.
 
Nej jeg tror man får styr på, hvorvidt man får en slags tilsagn om det, selvom det ikke bliver decideret lovning. Eller noget i den stil.
Jeg tror ikke en Administrerende Direktør i et aktieselskab kan/vil/bør løbe sådan en risiko. Tænk sig at give kr. 100 mio. og så går det galt.

Men aner det jo ikke nej. Eller også laver man det sådan, at retten driften kan sikres FØR byggeriet står færdigt, så kommende driftsherre kan spytte i kassen undervejs til optimeringer? Altså hvorfor først finde en driftsherre efter færdiggørelsen? Skal man vente dertil?
Jeg tror ikke man skal vente og håber man kan være kreativ på en løsning. Tænker dog sådan et udbud/driften løber i en begrænset periode på f.eks. 5 år (måske med mulighed for forlængelse) og så virker det måske lidt stort, hvis AGF skal afskrive kr. 100 mio. på så kort en periode.

Generelt vil jeg sige, at hvis det drejer sig om kr. 100 mio. så er det nok ikke kun indretning af lokaler mv. Så er det nok selve byggeriet man ønsker indflydelse på og spørgsmålet er om man kan få det.

Min tanke er mest, at man jo nok i AGF ved om man bliver driftsherre før man skal lægge millionerne.
Lige pt. ser det ikke ud til klubben skal lægge en eneste million men er kørt ud på et sidespor.

Vi må krydse fingre for de finder en løsning, så klubben kan få indflydelse. Det er sku ærgerligt, at Lind/Salling ikke havde betinget sig en "fordel" til AGF for deres donation. Samhørigheden virkede ellers så stor på det første pressemøde.
 
Jeg tror ikke Aarhus Kommune ville afvise en donation på yderligere 100 mio til investering i stadion, hvis det var på samme betingelser som Lind Invest og Salling Fondens donationer. Men der er nok nogle særlige betingelser bundet op på AGFs tilbud om at donere 100 mio, der gør det vanskeligt bare at tage imod fra Aarhus Kommunes side.

Jeg ved ikke om Lind/Salling har stillet krav til udformningen af det nye stadion, bortset fra at sige at det skal være i den internationale top, det kunne jeg godt forestille mig at Jacob Nielsen har gjort i forhold til sine 100 mio. Hvis han bare havde doneret 100 mio til at løfte VIP faciliteterne på stadion, så havde de nok også godt kunnet acceptere det, men hvis han har forlangt at et kommunalt ejet byggeri, skulle skræddersyes specifikt til AGF’s behov, så er der nok igen noget mudder i betingelserne, som gør at det er vanskeligt for kommunen at tage imod donationen.

Det er dog lidt absurd at kommunen får 500 mio doneret, og så ender med at opkræve leje fra brugerne af denne værdiforøgelse. Det ville være endnu mere absurd hvis AGF donerede 100 mio, og så også bliver opkrævet en højere leje fordi “Nu har VIP faciliteterne jo mere værdi for lejer”. Så det er ikke nemt, og det er heller ikke nemt at overholde EU’s udbudsregler omkring at alle offentlige opgaver på over ca. 1,5 mio, skal konkurrenceudsættes, når nu der ingen konkurrence er. Der er jo reelt set kun en fodboldklub der kan spille på det stadion, hvorfor skal man så sende driften i udbud? Der må sgu da være nogle særlige undtagelser i EU udbudsreglerne der kan håndtere sådan nogle groteske situationer.
 

Latest posts

Back
Top