New posts

Transfervindue Transfervindue vinter 2021/2022

  • Thread starter Thread starter 8000
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 2K
  • Views Views: Views 157K
Transfervindue Transfervindue vinter 2021/2022
Tak Steen - jeg skimmede nok for hurtigt :) så flygter han nok som ventet pga forskerskattens ophør om 1½ år. Havde ellers hørt for en uge siden lidt om dansk kæreste og derfor at han var åben for DK. Nå men SIB siger han kigger på kanter...
Jeg tror da også han ender i udlandet men lad os nu se.

Til gengæld vil jeg være bekymret over den manglende træningsindsats. Han må være godt knotten på Fcm siden han indtager den position. Man skulle tro, at han ville gøre alt for at være klar til en evt. ny arbejdsgiver men sigtet virker entydigt på et sommerskifte (medmindre Fcm ophæver kontrakten tænker jeg).
 
Hvorfor synes du at sæsonen peger den forkerte vej? Altså, jeg er med på at vi sluttede nr. 4 i sidste sæson og nu ligger nr. 7, hvis det bare er det du mener. Men siden transfervinduet lukkede 1. september har retningen da været ok (vi ligger nr. 3 i stillingen set over kampene siden da)? Jeg synes vi har set, at Anderson tilfører noget spændende til holdet og Bundu blev også langsomt bedre. Begge spillere mangler dog stadig at blive spillet helt ind. Anderson rendte jo desværre ind i en skade på en landskamplejr og var lidt plaget af det i slutningen af sæsonen. Omvendt kom Tingager og Mortensen jo også tilbage efter skader og formnedgang. Vi har haft et udfordrende efterår med stor udskiftning, hvor 6 nye spillere er kommet ind i startopstillingen (Hansen, Bisseck, Kahl, D'Alberto, Anderson og Bundu) og det er svært for at forestille sig for mig, at det ikke kun kan blive bedre af at de får mere spilletid sammen.

Vi har stadig en udfordring med vores offensiv, men det må da alt andet lige hjælpe, at vi nu har noget kontinuitet i startopstillingen.

Min anke mod den nuværende trup er primært, at vi ikke har meget at skyde med offensivt og har en masse dødvægt på især de mange backs, der ikke har kvalitet til top 4.
I mine øjne haler klubber som SIF, Randers og AaB kraftigt ind på os, samtidig med at FCK og FCM stikker mere og mere af. Det er det jeg mener med, at denne sæson peger den forkerte vej. Vi har simpelthen for dårlige spillere i.f.t. den økonomi, vi har. Og kvalitetsmæssigt er den skævt sammensat. Vi kan ikke leve primært af at have fire gode midtforsvarere og en målmand. Der skal mere kvalitet til på backs og til det offensive spil.
 
Oliver Lund til 2023 - Lige meldt op på Livestream til dagens træningskamp (inden signalet røg)

Jeg synes det er fornuftig. Han kan jo både være 5.valg i midterforsvaret, være 2./3.valg på venstreback (2.valg når Juelsgård er ude i hvert fald), og så 2.valg på højreback. Det er meget værd.

Og sælger vi Munksgaard og henter en bedre højreback, så er Lund 3.valg der = fint nok.
 
Han er da bestemt garanti for 100% indsats og driftsikker og alsidig højreback, og til nød venstre, mens synes det skal være som 3. valg helst derovre. Ok 2. valg på HB og fint 5-6 valg i MF.

Men ikke så ambitiøst. Men vi er heller ikke top3 endnu. Jeg ville nok have set tiden an med Alberto om han bliver 1 valg, for hvis ikke, og man ikke kan slippe af med til sommer til fair deal, så kunne han jo have været andet valget. Det er Lund nu. Så er man presset til enten at få Alberto til at blive en succes eller presset til at komme af med ham til sommer.

Og vi er heller ikke af med Munks, men håber det er løst inden mandag er omme. Vist tydeligt signal til ham. Cool fyr ellers. Håber vi får transferen vi gav til fcm hjem igen. Eller får ham udlejet og transferen senere.
 
Så længe Lund ikke skal på banen så er det fornuftigt.
Enig. Og det har som sådan vel aldrig været meningen at han skulle spille fra start.

At han var i midterforsvaret i 3-backkæden skyldtes at Tingager og siden Hausner var ude i starten i flere kampe.
At han spillede på venstreback i starten var fordi vi ikke havde Kahl endnu, og siden da han blev småskadet.
At han har spillet på højreback var fordi Alberto ikke kom til klubben i god kampform/form generelt.

Så hvis Kahl og Alberto kan holde sig i god kampform, så bør Lund kun spille som aflaster. Men han er pt førstereserve til både højreback og venstreback. Og så bliver det jo altså til minutter på banen.

Hvis Munksgaard sælges, så er skal vi have en ny venstreback senest til sommer når Juelsgård er væk, da Lund jo ikke kan være eneste reserve for Kahl og Alberto. Men kan man spille alle pladser i forsvaret, og der er skader/karantæner så har man gode chancer for minutter når man er en type som Lund. Og det har jo altså også værdi for holdet, selvom vi 100 af 100 gange gerne vil spille uden ham.
 
Men med en forlængelse af Lund har man vel også næsten besluttet ikke at forlænge med Juelsgård? Vi har ikke brug for den ekstra backup på venstreback og vi vader i gode centerforsvarere. Eneste der kan ændre det er vel, hvis vi pludselig sælger både Hausner og Bisseck.

Hvis vi sælger enten Hausner, Tingager eller Bisseck, så skal vi jo have en ny og bedre spiller ind, og ikke forfremme hverken Lund eller Juelsgård. Så Juelsgård ud giver fin mening uanset hvad. Lund giver isoleret mere mening at beholde end Juelsgård al den stund, at han er billigere, lidt yngre, og kan dække flere pladser end Juelsgård.

Hvis Munksgaard også sælges, så er der måske en ny højreback på vej ind, og Lund overtager mere permanent Juelsgårds rolle som backup til venstrekack og midterforsvaret pt bag 4 andre. Men vi skal have 3 gode midterforsvarere hele tiden. At vi så har en ung upcoming i TK, og så en erfaren til at dække ind (Lund) er sgu fint. Men Lund kan ikke være 5. valg i midterforsvaret samtidig med at være 1.reserve til Alberto og Kahl samtidig. Så har vi balladen hvis Kahl eller Alberto skades nemlig.

Så et salg af Munksgaard må betyde en ny højreback. Men det kan i teorien vente til sommer, så længe vi har Juelsgård.
AGF har "god tid" til den kabale. Så findes den rette højreback ikke nu, så kan han hentes til sommer.

Jeg synes ej heller at Lund skal spille venstreback. Kun som absolut nød.
Så altså når/hvis vi får en ny venstreback eller højreback, så kan Lund være mere tilbage i kulissen. Men indtil da, så skal han "desværre" nok få spilletid på de backpladser hver gang Kahl eller Alberto ikke kan spille.
 
Tja både og. Gers var næsten overflødig fordi Højer spillede altid. Det kan også ende med Lund ikke får meget spilletid bag Eric, men hvad hvis det nu er en lang skade til Eric, så er jeg sgu ikke tryg ved at Lund kan give nok til vores spil. Men kunne også være en mellemtings løsning med en ung fyr som ham fra Hvidovre eller lign som der også er fremtid i på vb. Lund håber jeg derimod har skrevet sin sidste aftale med AGF. Fin fyr og kæmper godt - man ved hvad man får. Men mellemklasse superliga og håber vi har ambitioner om mere. Også at udvikle spillere bagfra til at overtage når profilen fra start11 sælges.
 
Hvis vi sælger enten Hausner, Tingager eller Bisseck, så skal vi jo have en ny og bedre spiller ind, og ikke forfremme hverken Lund eller Juelsgård. Så Juelsgård ud giver fin mening uanset hvad.
Hvilket jo også var min konklusion. Jeg ser kun en mulighed for en kort forlængelse, hvis både Hausner og Bisseck forsvinder på en gang. Men TK står jo foran i køen og med Lund har vi også en backup på den position (selvom jeg vil være marginalt mere tryg ved Juelsgård).
 
Maxsø handlen er faldet til jorden fordi Brøndby har været for langsom mener Bordeaux
Det kan godt ende grimt derovre
Gik det ikke også i vasken i sommers?

Bortset fra det så troede jeg de indløste en klausul om at han kunne købes for 11 mio. Så
Skal der ven ikke forvandles eller trækkes tid? Eller husker jeg forkert og det var i sommers han havde en klausul.
 
Gik det ikke også i vasken i sommers?

Bortset fra det så troede jeg de indløste en klausul om at han kunne købes for 11 mio. Så
Skal der ven ikke forvandles eller trækkes tid? Eller husker jeg forkert og det var i sommers han havde en klausul.
I sommers var det vist Rostov der trak sig og blev fremstillet som uprofessionelle.
Mht. Bordeaux bliver klausulen ikke indløst som jeg har læst det. Vist en lejeaftale med forkøbsret, der kan give mere i sidste ende.
 
Brøndby prøver vist med alle krumspring at få en højere transfer end loftet - og forhaler derved åbenbart det hele. Maxsø har også været vild til at styre det forsvar og bliver max savnet, ligesom Uhre og Lindstrøm (og keeperen sæbe) ... den berømte akse som man altid har talt om i fodbolden. Sæbe har dog ikke været noget kæmpe savn.

Vildt nok at tænke på at Tingager en overgang i AGF lå side om side med Maxsø som bejler til landsholdet.
 
Maxsø handlen er faldet til jorden fordi Brøndby har været for langsom mener Bordeaux
Det kan godt ende grimt derovre
Det lyder vist som noget vrøvl. Brøndby kan vel ikke være for langsom hvis Bordeaux har matchet klausulen. Mon ikke der er fordi den franske klub har forsøgt at få ham billigere eller noget andet. Mit gæt er at fejlen ligger hos den franske klub og den agent det prøver at maksimere sit eget udbytte.
 

Latest posts

Back
Top