New posts

Transfervindue Sommer 2024

  • Thread starter Thread starter TLassen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 7K
  • Views Views: Views 474K
Kom gerne med et bud. Jeg synes det ser svært ud, især priserne.
Jeg kender ikke særligt mange spillere, men SIB og de andre har vel en større database. Det behøver ikke være en jeg nogensinde har hørt om før. Hvis Rygaard er transferfri er han måske relativt billig i den alder, men jeg tænker vi godt kan investering efter at det skal være en profil, hvis det er en spiller til startopstillingen som meget af spillet skal bygges op omkring.

Et oplagt sted at kigge kunne være blandt nedrykkerne, men der er måske ikke lige brugbare kandidater der og det vil selvfølgelig være en fordel hvis det er en spiller der allerede har præsteret på et lidt højere niveau. Er ham der Jack Wilshere stadig aktiv? :D
 
Den præmis køber jeg sådan set. Men hvis vi forudsætter, ar Duelund, Yakob og MEM også skal spille regelmæssigt, så har vi tre spillere, der kan sætte spillet. Jeg er med på, at Rygaard er ment som rotation med Duen, men jeg syntes ikke, vi mangler den type spillere så meget, at en 33-34 årig profil med erfaring fra Danmark, Sverige og Polen er det, vi skal kigge efter. Der findes helt sikkert yngre spillere med de samme kompetencer derude. Spørgsmålet er, om SIB kan finde dem.
Hvad er det der gør at man kan forudsætte at Duelund kan spille regelmæssigt? Det er jo at håbe på mirakler og er en farlig gamble at tage. Igen. Det har man forhåbentlig lært at man ikke skal. Vi skal simpelthen have et førstevalg på den plads og så kan Duelund være andet eller tredjevalg.
 
Jeg kender ikke særligt mange spillere, men SIB og de andre har vel en større database. Det behøver ikke være en jeg nogensinde har hørt om før. Hvis Rygaard er transferfri er han måske relativt billig i den alder, men jeg tænker vi godt kan investering efter at det skal være en profil, hvis det er en spiller til startopstillingen som meget af spillet skal bygges op omkring.

Et oplagt sted at kigge kunne være blandt nedrykkerne, men der er måske ikke lige brugbare kandidater der og det vil selvfølgelig være en fordel hvis det er en spiller der allerede har præsteret på et lidt højere niveau. Er ham der Jack Wilshere stadig aktiv? :D
Heller Rygaard på en kontrakt end en ny kontrakt til Knudsen. Knudsen er udelukkende aktuel hvis vi kan hente ham permanent på en fri transfer og det er nok alligevel urealistisk. En ny lejeaftale er no-go for mig.
 
Last edited:
Hvis vi antager at AGF skal forsætte med en midtbane “boks” bestående af 2 x 6 og 2 x 10’ere, så er drømmen for mig de her typer - med to spillere til hver plads

Den statiske 6’er. En dyb playmaker der også kan slide for det. Gerne en spiller med en stor pasningsradius, men også en der kan være krumtap i et højt pres. MEMs defensive egenskaber er generelt undervurderede, men han er den klare starter. En perfekt spiller til opgaven. Polle kan også godt løse denne, selvom hans pasningsfod er mere begrænset, om end ikke så dårlig som bliver gjort til.

MEM/Poulsen/Hvidt

Den dynamiske 6’er. En fysisk stærk spiller med et stort løbepensum, men også med evner på bolden, både i afleveringer med også til at drive den. En “hybrid” spiller der kan passe sine defensive opgaver når der behov for det, men også komme i feltet når der skal findes et mål.

Yakob/NY(opgradering af Knudsen)/Brandy

Den driblende 10’er

Det vi kender som Anderson idag. Jeg tror godt Bech kan være den anden i et eller andet omfang, det bliver i hvert fald meget ensformigt når de begge er inde og har kostet begges produktion. Det er en mand mod mand spiller der primært søger afslutningen og er god “off the ball” Vigtigste egenskab er at bringe sig i positioner til at afslutte

Anderson/Bech/Bach

Relations 10’eren.

Den kloge spiller, der har teknikken til at vende spillet og sætte både de to WBs, den anden 10’er og 9’eren op. Det er en spiller der har flair og overblik. Sana havde været fremragende i den position. Laver både den næstsidste og tredjesidste aflevering. Knudsen har vist glimt her, det er afleveringen til Beijmo i Silkeborg for nylig til 2-2, men også den aflevering til Beijmo der gav 1-0 målet i Hvidovre

NY/Duelund.

Den base er godt udgangspunkt, med rig mulighed for justeringer i kampene, hvor der kan skiftes til 3-5-2 eller bringe Polle i spil at ødelægge kampene. Jeg tror dog vi skal til at se ham mere som en specialist der spiller en rolle i et mindre antal kampe om året. Jeg synes også det bliver for statisk med både MEM og Polle samtidig, især foran tre stoppere
 
Hvad er det der gør at man kan forudsætte at Duelund kan spille regelmæssigt? Det er jo at håbe på mirakler og er en farlig gamble at tage. Igen. Det har man forhåbentlig lært at man ikke skal. Vi skal simpelthen have et førstevalg på den plads og så kan Duelund være andet eller tredjevalg.

Det kan vi bestemt ikke forudsætte. Og jeg er enig i, at vi skal have et nyt førstevalg, medmindre han rent faktisk er i stand til at spille regelmæssigt. Men jeg syntes ikk, truppen skriger så meget på pasningsstærke spillere, at vi er nød til at gå efter en spiller på ca. 34, som statistisk set falder kraftigt i niveau nærmest mpned for måned.
 
To mål af Onugha på 6 minutter. Med mindre han har en klausul så er det næppe agf han havner i. Mon ikke Vejle vil have gode penge for ham nu selvom mange af målene er scoret mod de svageste hold i ligaen.

Jeg tager i øvrigt gerne Grot tilbage til superligaen. Han har haft et forfærdeligt ophold i Japan og er helt ude af truppen nu. Lån med købsoption med mindre han kan fåes billigt permanent. Han var klasse for Viborg da han var kommet rigtig i gang.
 
Men vi har rigeligt med den slags spillere nu. Især der hvor talenterne presser på. Så jeg håber blot at man til sommer fokuserer på, at købe færdige spillere, som kan bidrage fra dag 1 i stedet for spillere hvor vi skal vente sæsoner på at de er på et brugbart niveau.
Og mit argument var, at Anker ER et talent. Vi har ikke specielt mange andre talenter i truppen lige nu, som virkelig banker på til startopstillingen. Men selvfølgelig har du ret i, at vi mangler bedre profiler end dem vi har hentet - eller også skal f.eks. Serra finde sit tidligere niveau frem igen. Han har en alder nu, hvor han burde toppe sit niveau.
 
God i Estisk fodbold - det lyder ikke som en ny Superligabomber.

På den anden side, der var sikkert også nogle Inter fans der syntes det var uambitiøst at hente en spiller i den danske liga.
Han var trods alt fast mand på det tyske U21 landshold. Var han ikke også anfører? Så det er jo en helt anden hylde. Især fordi han også blev købt som udviklingsspiller på kanten af førsteholdet. Hvis det samme er tilfældet med sådan en som ham canadieren så et det som sådan ok.
 
Så er det jo en ligegyldig påstand som ikke kan bruges til andet end at skabe opmærksomhed omkring sig selv!

Der er ingen indikationer på at der er forsinkelser i byggeriet, som vil komme til at påvirke den endelige afleveringsdato! - Alt hvad der har været lige nu af uforudseeligheder, er fuldstændigt almindeligt for projekter af den størrelse, og der er masser af tid til at forcere tidsplanen. Derfor er de rygter der har været i bl.a. Stiften useriøse og afspejler en avis der er desperat efter opmærksomhed, frem for en avis der har sat sig bare en lille smugle ind i det de skriver om.
Jeg vil sige, at hvis der inden den kommende tid kommer en nyhed fra Kongelundens sekretariat om, at de forventer stadion klar til sommeren 2026, SÅ vi jeg betragte det som en virkelig interessant og overraskende udmelding (for mig). Jeg har absolut ingen forventning om at det står klar på det tidspunkt.
 
Last edited:
Du har nævnt de 43 mio før, men jeg synes ikke de ret præcise på hvad de skal bruges til. De meldte at det var til at opretholde det sportslige budget, men jeg kan ikke tyde hvad det betyder. Er det for at holde det på niveau med nu, eller er det til at lave en trappe henimod et højere niveau i 26? Kun tiden kan fortælle os det, selvom det på papiret kunne give mening at lægge 10-15 mio på hver sæson, over de næste to sæsoner. Jeg vil også antage at der skydes 5-10 mio i akademiet, som formodes at bruge omkring 15 nu, hvor FCM og lign bruger 25-30


De 43 mio. kr., som den rettede emission indbringer, er øremærket til en række investeringer i det sportslige setup.

- Vi gearer markant op for vores scouting og talentudvikling med ambitionen om at rekruttere og uddanne spillere, der kan løfte vores sportslige niveau og bidrage til realisering af transferindtægter i fremtiden. Vores High Performance-center, der har byggestart til sommer og får plads til op til 40 talenter, skal også ses i dette lys og vil gøre os konkurrencedygtige i den skærpede kamp om talenterne, fortæller Lars Fournais.

Udover den sportslige oprustning skal kapitaludvidelsen bruges til polstring i de kommende år, der byder på en del ekstra udgifter i forbindelse med stadionbyggeriet og de afledte omkostninger, det får i byggeperioden.

- Vi står foran en række ekstraordinære omkostninger både i forbindelse med etablering af et midlertidigt stadion, hvor vi skal spille i halvandet år, og ved indflytningen på det nye stadion. Vi ser det derfor som rettidig omhu at polstre os til denne periode og på den måde sikre, at der ikke bliver gået på kompromis med det høje ambitionsniveau for det nye stadion, og at det sportslige budget ikke vil blive udhulet i overgangsperioden på grund af ekstraordinære omkostninger til midlertidige foranstaltninger, siger Lars Fournais, der ser lyst på AGF’s fremtid.
 
Hvordan tolker du den sidste del af citatet? Det er primært det jeg ikke forstår. Bliver superliga budgettet øget eller forbliver det intakt?

- Vi står foran en række ekstraordinære omkostninger både i forbindelse med etablering af et midlertidigt stadion, hvor vi skal spille i halvandet år, og ved indflytningen på det nye stadion. Vi ser det derfor som rettidig omhu at polstre os til denne periode og på den måde sikre, at der ikke bliver gået på kompromis med det høje ambitionsniveau for det nye stadion, og at det sportslige budget ikke vil blive udhulet i overgangsperioden på grund af ekstraordinære omkostninger til midlertidige foranstaltninger, siger Lars Fournais, der ser lyst på AGF’s fremtid.
 
Artikel hos tipsbladet der sætter Randers, Vejle, Viborg og AGF i forbindelse med et skifte af den store angriber Promise David.

Han er 1.98 høj og og passer perfekt til vores koncept: så kan vi nemlig fortsætte med at score alle vores mål på dødbolde og ignorere alle andre facetter af spillet og dermed spare på dyre indkøb til resten af holdet, indtil nyt stadion indtræffer og formuer i sponsorpenge følger efter og nye gyldne tider indfinder sig og mesterskaber og Champions League og ... yada yada yada ...
 
Og mit argument var, at Anker ER et talent. Vi har ikke specielt mange andre talenter i truppen lige nu, som virkelig banker på til startopstillingen. Men selvfølgelig har du ret i, at vi mangler bedre profiler end dem vi har hentet - eller også skal f.eks. Serra finde sit tidligere niveau frem igen. Han har en alder nu, hvor han burde toppe sit niveau.
Anker er 23. Så er man ikke et talent længere. Hverken ift. fremtidig udvikling eller evt. videresalgspris.

Ikke at der er noget i vejen med det som sådan - det er bare ikke den type spillere vi skal have for mange af i vores trup.
 

Latest posts

Back
Top