Kamptråd Kamptråd 25/26: FC Nordsjælland - AGF, søndag d. 28.09. kl. 18.00
T-Knogle
Experienced member
Det er dog lige så problematisk at JJA flere gange, har stået på flade fødder i den type situationer, som at Wahlstedt flere gange har fjumret med bolden ved fødderne. Jeg er med på at en ung spiller, har brug for rytme, og en serie kampe, for at blive god. Men man har ikke brug for flere kampe, for at springe med op i en hovedstødsduel, det har ikke noget med kampform at gøre, men er en helt basal egenskab, som alle centrale forsvarsspillere skal have liggende på rygraden.Det må dælme også være vanskeligt at præstere, når man ser på hans spilletid - manden har jo slet ikke en rytme (det er ikke en kritik af træneren, men en opmærksomhed på, at det er vanskeligt at være reserve - særligt på de defensive postioner, hvor fejl er så åbenlyse og bekostelige).
JJA starter inde i kamp 1 og får ganske få minutter i kamp 4 og 8 - ligesom han ikke får spilletid i pokalen for derefter at blive smidt for tigrene i pausen i en kamp, hvor han næppe har forventet at skulle spille en større rolle.
Jeg vil være mere skuffet over den slags fejl fra en af de normale startere end for en reserver - det betyder også, at hvis JJA får 5 kampe i streg og stadig laver den slags, så er det imo langt mere problematisk.
Det er noget nemmere at være et ungt talent i den anden ende af banen, for der koster det ikke point at begå fejl, i hvert fald er det ikke så åbenlyst, som når en fejl i forsvaret koster et mål imod. Så den bedste løsning er nok som med Callø, at leje defensive talenter ud indtil de har det basale på plads, det ved jeg ikke om JJA er indstillet på, men det er nok hans bedste chance for at lykkes.

