Når du siger at du er tryg og holdet er okay på plads. Hvilke forventninger har du så til den trup vi har nu?
Altså hvilke plads tror du helt seriøst vi kan opnå når vi lige pt mangler de 4 bedste spillere fra sidste sæson og kun har fået dækket en af dem. (PM, Højer, Diks og Grabara).
Han skal selvfølgelig selv have lov at svare.
Ift dem du nævner, så er PM jo snart tilbage, og som du selv indikerer er Grabara erstattet 1:1.
Derudover nævner SIB at vi ikker på en vb.
Ift Diks, så har vi Munksgaard og Lassen, og så må vi se om Brandhof skal spille en rolle der hvis Munksgaard er ude indtil vi henter en ny højreback.
Ville være underligt hvis vi bare udskifter Diks med Lassen. Om Lund er hentet netop fordi han også kan dække højreback hvis tingene brænder på ved jeg ikke.
Men der var engang hvor vi stod uden back når en anden blev solgt/havde udløb.
Nu har vi to+et ungt talent, og den ene er væk, og skal så erstattes. Men vi er jo ikke uden højreback. Vi har Munksgaard.
Ift hvad det burde række til, så ser jeg os som med i kampen om top 6, men hvor vi er på linje med AaB, FCN og Randers, og ikke som forud for sidste sæson kom ind som suveræn 3'er og var nær-selvskrevet i top 6 af alle omkring klubben og ligaen.
Det er vi ikke til den kommende sæson i min optik.
Men jeg kan ikke se at AaB står stærkere end de gjorde før heller. Og heller ikke FCN eller OB.
Randers har forlænget med flere profiler, og hentet et par til bredden også, samt Tibbling (som vi ikke rigtig kender niveauet på pt).
Så ud af 5 hold der må formodes at være dem der skal kæmpe om de sidste top 6-pladser efter de 3 stærkeste, der er vi et af de 5. Vi behøver ikke være bedre end dem allesammen.
Og jeg tror at vi er bedre end minimum de to af holdene, og dermed kommer i top 6. Men jeg tror som udgangspunkt ikke vi slutter 4'er som truppen ser ud pt. Der ser jeg Randers og AaB have en fordel af at have kontinuitet at bygge på i truppen, selvom AaB har mistet både Van Wert og Hiljemark, og har Andersen skadet.
Men kan slet ikke se at OB skulle være større favorit end os til top 6, selv om vi stadig mangler at erstatte Højer og Diks, og har PM skadet.
Jeg tror også vi kan lægge en del procenter på ift foråret. Og midterforsvaret er jo også styrket med Lund og Bisseck, så Hausner ikke skal rende rundt med småskader etc. Så kan han stå stærkere til de vigtigste kampe, og ikke mangle fysisk overskud ift at undgå fejl.
På kanterne er vi ikke bare i status quo med dem der i efteråret var med til at score 2,0 mål i snit, men har tilmed fået Tengstedt og Jevtovic tilbage, samtidig med at Brandhof kommer til, som jo også spillede en Stage/Bjarnason-agtig kant for Viborg med succes i foråret. Eller måske han faktisk også mindede mig lidt om Ankersen der på venstrekanten. Uanset hvad står vi minimum ligeså stærkt i foråret på kanterne og midterforsvaret.
Centralt fortsætter PO/NP - Vigtigt.
På 8'eren mangler Blume, men måske vi netop kan se noget dynamik tilført med Brandhof.
Og i front mangler PM, men jo kun i starten.
Hvis vi henter en kant som også kan spille angriber (Wikheim er transferfri), eller en 8'er som også kan spille kant (Anderson i FCM) så står vi allerede bedre offensivt. Og det kunne jo også være en angribertype, som også evner at spille 8'er, men de er jo sjældne hvis det er en angriberrolle som PM der er tale om.
Men hvis man i en periode spiller UDEN den rolle PM har, og mere dyrker Davids system med Jeppe Kjær-typen, så kan vi jo "bare" spille anderledes til PM er klar igen. Det vil jo også styrke holdets evne til at spille anderledes når plan A ikke virker.
Tilbage til forventningerne. Top 6!
Og selv hvis der er brikker til top 6-missionen som først falder på plads efter runde 5-6 stykker, eller til jul, så er der meget der kan hentes.