Galehusligaen Galehusligaen 2025/2026
Jeg er enig i du taber den, men ikke fordi David er mere likable end Uwe, men fordi jeg tror du reducerer kultur til blot at være endnu en ting man kan måles på.
Kultur står foran ALT og reducerer eller forstærker alle andre tiltag. "Kultur æder strategi til morgenmad" er et favoritudtryk hos mig. En god kultur ksn æde selv de største idioter på ledelsesgangen, mens en dårlig kultur kan ødelægge alle gode tiltag og karrierer der kommer i nærheden.
For mig er der også et klart før og efter David. Han var med til at jage de sidste rester af Stampes alt for hårde kultur ud af fredensvang, uden at trampe på den. Han var med til at fjerne det ironiske skær alle havde omkring AGF og vise os hvor stor og vild en klub det er og forstå at det skal tages alvorligt!
Jeg vil gerne give Uwe masser af kredit i vores udvikling, men han stod på skuldrene af David. David stod ikke på skuldrene af Glen er min påstand!
Det er selvfølgelig oplagt at fokusere på superligaholdet og trænerne der, da det er den del som er mest promoveret.
Jeg tænker dog det var ansættelsen af JN som startede det hele. Det krævede en kæmpe oprydning efter årtiers dårlig ledelse og en forkert opfattelse af hvem og hvad man var som klub. Han var nødt til at skære helt ind til benet og der blev debatteret heftigt, da man tyndede kraftigt ud i de ansatte. I og for sig en meget normal procedure, når der kommer en ny direktør til som skal ændre netop kulturen. Man var blevet den her klub som mente man var stor men ikke rigtig havde noget i det, hverken spillemæssigt eller økonomisk = det krævede en genstart.
Det var som om folk (debattører/meningsdannere/journalister) glemte, at der var en del illoyale som agerede utætte vandrør og reelt modarbejdede klubben, selvom de hver måned fik deres løn. Den evige modstand fra Stiften i de år og især deres surhed over, at de ikke længere havde adgang til de indre linjer var sjov at følge fra sidelinjen. Derfor har der også være en del kampe, med netop Stiftens journalister igennem årene.
JN (LF kan vel nævnes i samme ombæring) var også nødt til at ændre opfattelsen af AGF i fodbold Danmark. Det gav sig indimellem udslag i nogle markante udtalelser på live tv og i de skrevne medier men (for mig at se) var mest et udtryk for en nødvendighed, da man ikke kunne leve med den status man havde. Det har vel været alt fra kampen om mandagskampe, fordeling af tv-midler, fokus på dommerne og måske hvordan de havde en tendens til at dømme f.eks. fordel Fck (så snart man italesætter den slags, så ved dommerne der er fokus på det og de bliver derfor selv nødt til at overveje deres ageren) samt en sætning jeg ikke kan huske men noget med, at spillerne skulle kigge ned i deres bukser
Ungdomsafdelingen har vist været et kapitel for sig men der har jeg ikke været tæt nok på, til at give en konkret vurdering. Der har bare været mange løse historier om hvordan man agerede og der blev ikke rigtig produceret talenter, i forhold til byens størrelse = der var noget som tydeligt ikke virkede.
Jeg tænker der kan laves en rigtig lang liste med punkter som har været med til at definere "det nye AGF" og ikke klubben som sygnede hen i årtier. Det har været spændende at følge fra sidelinjen - det gælder også den modstand som der har været mod forandringerne. Noget som rigtig mange er dårlige til at acceptere eller kan se fornuften i - det er nemmere at gøre som vi plejer. Plejer havde bare ikke virket i umindelige tider og derfor skulle der ryddes op.
Det har desværre taget længere tid, end jeg havde håbet men det ser ud til vi nærmer os en tid, hvor basen er bygget og der nu kan bygges ovenpå. De næste 3-7 år skal vi så have taget de store skridt som er helt op.
