Jamen, jeg er enig. Jeg tror bestemt langt de fleste spillere gerne vil have konkurrence men et eller andet sted er det absurd at prøve at negligere spillere også bliver så utilfredse med manglende spilletid, at det begynder at gå udover trupdynamikken. Udover at vinde er spilletid det vigtigste for en spiller, det er derfor de slider igennem træninger, træningslejre, spiller småskadet eller hvad ved jeg.
Derfor er jeg ikke interesseret MIDT i det mest succesfulde efterår i 3 årtier at gamble med den dynamik og jo flere spillere du henter som tiltænkt startere jo større bliver risikoen for uro.
Og jeg er sikker på, CV med de klubber han har arbejdet med, er meget opmærksom på dynamikken i truppen og ikke skubbe til båden alt for meget.
Mens jeg skrev det her indlæg kom jeg i tanke om et Pep citat:
Nu overdriver Pep sikkert, for 24 spillere er ikke mange til en klub, som stort set altid når langt i 4 turneringer men pointen står. Det duer ikke at have for mange spillere, som mener de spiller for lidt.
Der er selvfølgelig altid en balance. En væsentlig del af den balance og forklaring, kan/kunne være, at cirka 1/3 af truppen kan være fortid til sommer.
Husker jeg rigtigt, så har vi udløb på Hansen, Hütters, Beijmo, Kahl, Dalsgaard, Carstensen, Jørgensen, Mortensen og Poulsen. Dertil kommer muligvis bud på nogle profiler. Personligt ville jeg ikke blive overrasket over bud på f.eks Yakob, Bech, Arnstad eller Links.
Så kan en del af fortællingen jo også være, at man benytter de kommende 6 måneder på, at integrere 1-2 spillere mere end hvad der er helt optimalt. Det vil en Beijmo hvis han ikke ønsker, at forlænge godt kunne forstå, samtidig med det ikke ødelægger hans spilletid.
Samtidig er der jo også muligheder for bl.a udlejning i 6 måneder af nogle af dem, der vil blive hårdest ramt, hvis man øger konkurrencen 6 måneder for tidligt. Hentes den angriber, så kunne en Tchamche for spille foråret i Aarhus Fremad. Samme med f.eks Haugstrup.
EDIT:
Personligt tror jeg det optimale ville være en central midtbanespiller og en stopper (hvis man ikke forlænger med Kahl og Beijmo).
Fordi det er det vildeste udgangspunkt i 3 årtier, så kan jeg også sagtens se Fournais og Nielsen tænke, at man giver det et skud med en Links aflastning og en Mortensen konkurrent på et helt andet niveau end normalt (mindst en af dem som lejemål tænker jeg).
Skulle Tingager stadig slås med en skade en uge før vinduet lukker, så kunne en stopper på leje også være en mulighed.