Jeg synes ikke der bliver indikeret at dit indlæg er løgn og manipulation, men du misforstår helt grundlæggende hvad der bliver talt om når diskusionen drejer sig om talenter. Du er helt og aldeles af den overbevisning, at med mindre der er tale om Yamin Lamal, så vil ethvert talent gå ud over resultaterne. Imens de fleste andre taler om at talenterne sagtens kan spilles ind på holdet, også selvom man går efter så høj en placering som muligt.
Svaret var direkte, at ingen havde sagt det jeg nævnte. Og det blev livet, så to mener jeg taler usandt.
De indlæg har jeg læst. 'Mindre' er ikke absolut, men relativt, og langt de fleste var mindre fokuserede på placering end jeg - så semantisk er den endnu mindre problematisk - og det blev brugt i en aldeles unødvendig bisætning, som ingen relevans havde for argumentet. Det var min trang til at fylde på, og så bliver det læst som noget centralt. Det var IKKE et go mod nogen, eller kritik på nogen måde. Det ved jeg som afsender. Desværre blev det ikke opfattet sådan, og det gør da mig relativt irriteret på både afsender og læser.
Endvidere er jeg ret ligeglad med min opfattelse dengang i alle andre sammenhænge, end historiske paralleller. Jeg mente CV var for defensiv i sin tilgang, men CV vandt DM. Så who cares.
Jeg synes jo netop at Jakob Poulsen beviste i denne sæson, at der er masser af plads til talenter, også selvom man går efter de absolut højeste placeringer, faktisk så viste han, at talenterne i høj grad kan vende en kamp på hovedet, og gøre en uafgjort kamp til en sejr, eller et truende nederlag til point. Det var Uwes store svaghed, han havde absolut ingen tillid til talenter der ikke var nomineret til Ballon D’or, og det er det samme du prædiker, det er enten talenter, eller også er det resultater, men det behøver ikke være enten eller.
Men det er jo igen at argumentere mod er argument der ikke er der.
Kontekst: for et år siden var jeg uenig i man skulle acceptere en mellemsæson - jeg var uenig i ambitionsniveau. Dem der fokuserede mere på at spille talenter ind, end at jagte europæisk bold kunne se på CVs ageren at det flygtede meget godt.
I år kan man godt tale for en mellemsæson, men det flugter ikke ret godt med udmeldingerne fra klubben. De peger mere i retning af gruppespil og europæisk igen sæsonen efter. Og det kræver en bredere trup og spillere med højt niveau.
Jeg er da enig i at talentene ser glimrende ud, og der skal - som jeg har forsøgt at sige mindst et år, men som konsekvent bliver ignoreret - være plads til spilletid til visse af de unge.
JP kasserede hele den bande Uwe også havde kasseret. Så det er ikke bare at hælde en pallefuld unge på banen og så indkassere ved kasse 1. "Det var ikke hvad jeg sagde" er indvendingen nok. Men det andet var heller ikke hvad jeg sagde.