New posts

Transfervindue Transfervindue sommer 2025

  • Thread starter Thread starter Martin Hansen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 7K
  • Views Views: Views 453K
Transfervindue Transfervindue sommer 2025
Numerisk betyder bare intet, hvis kvaliteten ikke er der og den mangler både i angrebet, på målmandsposten og til dels også i forsvaret. Få nu hentet en målmandsprofil, afskibet Dalsgaard og erstat ham med en god forsvarsspiller og hent en angriber med fart i støvlerne. Det her hold skriger stadig på fart. Det er altså for sløjt at vi kun har hentet to lejespillere når vi har sagt farvel til en af vores bedste og vigtigste spillere. Vi er der jo kun numerisk fordi vi har tilføjet nogle meget unge spillere der aldrig fik spilletid sidste sæson. Kvalitetsmæssigt er vi der ikke.

CV har snakket om det numeriske antal. Og det handler om økonomi og balance. AGF kan ikke bare købe spillere og sætte "fejl" ud på bane 2 og plukke mælkebøtter. De skal afskibbes først. Det arbejder CV helt sikkert på, og er sikker på at han også snakker med potentielle køb den anden vej.
Men lige trækker den til Wahlsted er væk, Dalsgaard er væk osv.

Som sådan enig i at numerisk ikke forsvare kvaliteten. Men det er ikke FM :)
 
-Vi er pt numerisk færre end tidligere sæsoner.
Det er CV der har snakket om det numeriske antal var der.. Det er CV der har sagt truppen skulle slankes i forhold til sidste sæson.

-Vi har en Tobias Mølgaard der har spillet marginalt mere de sidste 2 sæsoner end han gjorde i 22/23 (og pt skadet)
Alle trupper har skadede spillere, men enig i at det er noget hø han optager en plads
-Vi har Jacobn Andersen ude på ubestemt tid
Jep, også træls, men trods alt 2 der dækker samme positoin

-Vi har pt en 40 årig førstemåplmand og en anden målmand vi ikke stoler på
Men vi har 3 målmænd, og hvem stoler ikke på ham? Thomas K, eller trænerteamet og holdet?
 
Der er ingen garanti for at man får bedre kvalitet sidst i vinduet. Hvor ofte har CV haft held med det i Brøndby? Jeg tror meget få Brøndby fans vil fortælle dig gode historier om CV's plan med at vente til sidst. Det drejer sig ikke om handling for handlingens skyld. Det drejer sig om åbenlyse mangler på holdet. Meget lidt fart i angrebet, som i næsten ingenting, og en målmandspost som alle kan se er uholdbar. Ikke at jeg er uenig i, at man godt kan vente et par uger endnu, men hvis vinduet lukkede med den her trup, så har CV fejlet.

Enig i det sidste.. Men mon dog den gør det
 
Det er helt oplagt at sige trænerteamet for ellers var han vel ikke blevet droppet efter én fejl?
Aah, læste det forkert.. Læste det som den 40-årige vi ikke stolede på :)

Enig i at Wahlsted bør skippes (og komme hjem i trygge rammer) og så Hansen som Back-Up :)

Men så vil jeg sige det også vil være vildt at have Wahlsted som 3.valg, og for at citere Dan Hammer lidt løst. "Brænde 1000 kr.- sedler af. på Bane 2
 
I sit første vindue hentede CV Andreas Maxsø i September (efter vinduet var lukket).

I sin anden sæson har han hentet Mathias Greve, Marko Divkovic og Frederik Alves sidst i de respektive vinduer.

I sin trejde sæson henter han Vallys og Ohi på de sidste to dage. Lauritzsen blev også hentet sent i vintervinduet.

I sin fjerde sæson henter han Pentz 2 uger før vinduet lukker, men mens sæsonen er igang. Klaiber bliver hentet på den sidste dag i sommervinduet. Bundgaard kommer også ret sent i vinterviunduet (mener det var allersidste dag også).
Tak. I stand corrected then. Så er spørgsmålet om ikke nogen af de spillere allerede kunne være hentet noget før, og dermed være klar omkring sæsonstart i stedet. Måske ikke en Pentz og Maxsø men flere af de andre spillere er jo ikke noget specielt nævneværdigt.
 
Det er CV der har snakket om det numeriske antal var der.. Det er CV der har sagt truppen skulle slankes i forhold til sidste sæson.


Alle trupper har skadede spillere, men enig i at det er noget hø han optager en plads

Jep, også træls, men trods alt 2 der dækker samme positoin


Men vi har 3 målmænd, og hvem stoler ikke på ham? Thomas K, eller trænerteamet og holdet?
Jeg tror ikke det er en hemmelighed, at skader bliver mere besværlige at komme af med jo ældre man bliver.
 
Det er en god tråd med mange gode perspektiver og udvekslinger (y) Jeg synes, der er gode argumenter for, at følgende holder vand:

- CV har en imponerende track record med at hente kvalitetsspillere sidst i vinduet, så han er formentlig meget tryg ved at vente yderligere et par uger, før han henter flere spillere

- Der bør være flere penge i budgettet, hvis vi ikke har besluttet ligefrem at drosle ned pga. øgede udgifter til bege stadions

- CV har mange gange argumenteret for, at der skal være færre spillere i truppen, så der bliver kortere vej til spilletid for de største talenter. Det er ret sandsynligt, at vi ikke henter flere spillere til de pladser, hvor Callø, Emmery og Tchamche kan spille. Vi kommer formentlig heller ikke til at forstærke os ved at sælge og købe nye spillere på de 3-4 pladser, de dækker

- Det kan betyde, at der kommer 2-3 nye spillere ind sidst i vinduet, at der bliver solgt/udlejet, før de kommer ind, og at det mest sandsynligt bliver på en af de her pladser: målmand, angriber, defensiv midtbane, højre wingback
 
Tak. I stand corrected then. Så er spørgsmålet om ikke nogen af de spillere allerede kunne være hentet noget før, og dermed være klar omkring sæsonstart i stedet. Måske ikke en Pentz og Maxsø men flere af de andre spillere er jo ikke noget specielt nævneværdigt.
Det argument forstår jeg ikke. Det er jo nærmest alle Brøndbys nuværende profiler, der er hentet ind i de sidste dage i vinduet eller ligefrem efter luk. Jeg kan ikke tolke det på andre måder, end at CV bevidst har betalt prisen for at vente på, at de spillere blev mulige targets. Brøndby kunne sikkert nemt have stået med en ekstra spiller på Mathias Greves niveau isf. Vallys, men så vil jeg vove den påstand, at de ikke havde været ét mål fra et mesterskab. Han har vel været deres bedste spiller set over de tre sæsoner, de har haft ham.
 
- CV har mange gange argumenteret for, at der skal være færre spillere i truppen, så der bliver kortere vej til spilletid for de største talenter. Det er ret sandsynligt, at vi ikke henter flere spillere til de pladser, hvor Callø, Emmery og Tchamche kan spille. Vi kommer formentlig heller ikke til at forstærke os ved at sælge og købe nye spillere på de 3-4 pladser, de dækker

Han lød rimelig konsekvent i den podcast og det er fint hvis klubben har en strategi som de følger. Den del kan jeg godt lide. Det tyder også på, at der er mere tiltro til talenterne end vi har set de seneste år.

Han talte PM op og han så også bedre ud sidst - så mon ikke den gamle cirkushest tager en sæson mere i manegen. Derudover nævnte han, at Tchamche gerne skulle blive førstevalg på et tidspunkt - der syntes jeg han er god til, at tale ham op og samtidig have forventninger til ham. Så jeg tvivler også på vi får noget ind på angriberpositionen men kører med det vi har.
Havde sådan håbet han havde nævnt Badji som et stort "talent" der snart var tilbage fra skade og ville tage Superligaen med storm men det gjorde han ikke.
 
Har hørt fra en kilde tæt på spilleren at Tobias Bach har stillet ultimatum om spilletid og at han derfor sandsynligvis udlejes. Det skulle være det ultimatum der har gjort at han har været ude af truppen til de seneste kampe.
Fint. Han er ikke god nok og bliver det næppe. Men så har vi ingen konkurrence til links. Emmery er næppe svaret og Kahl er ihvertfald ikke.
 

Latest posts

Back
Top