Ny Ceres Park
Ja ret enig i den udlægning. Lejen kan umiddelbart bestemmes ud fra to metoder, 1) hvad vil en ekstern investor forvente at få i forrentning for de omkostninger kommunen har ved stadionbyggeriet eller 2) hvad betaler andre klubber for et tilsvarende fodboldstadion/faciliteter.Det er jo blot, endnu et forsøg på, eller tiltag til, at ramme den pris man var enige om initielt.
Som jeg hurtigt læser det, uden at have nærlæst det, så rammer vi vel tæt på de initielle 7.3 millioner som Ankestyrelsen ikke ville godkende grundet manglende dokumentation. Men den leje indeholdte jo også, at AGF stiftede stadion.
Så nu er vi på 7.6 millioner. Det er bare meget bedre dokumenteret.
Derudover er aftale 50 år i stedet for 30 år, hvilket, jeg tænker også er i AGFs interesse
Begge metoder er usikre og kræver at de på en eller anden måde estimeres. Man må umiddelbart forvente at metode 1) medfører en markant højere leje end metode 2). Så på en eller anden måde skal man finde et kompromis mellem de to som begge parter kan leve med.
I beregningen af huslejen for fodboldanlægget tager man udgangspunkt i metode 1). Så laver man to "finter" der nedsætter lejen. Først laver man den her 19-31 opdeling af brugen af stadion. Spørgsmålet er i virkeligheden her, hvem der betaler for de dage hvor stadion ikke bliver brugt. Det bliver så Aarhus Kommune. Derefter laver man den øvelse med at AGF kun ønsker 2/3 del af kapaciteten og resten er kommunens ønske. Det vil sige at man tager den leje der beregnes pba metode 1) og så først ganger det med 19/50 og derefter 2/3. Dvs at man faktisk kun betaler 25 pct. af hvad metode 1) tilsiger at fodboldanlægget bør koste.
For VIP-faciliteter og kontorer mv er det lidt lettere at beregne en markedsleje med metode 2) da lignende faciliteter også kan findes andre steder end på et stadion.