New posts

Landsholdet - Den store VM 2026-tråd

  • Thread starter Thread starter Winther
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 495
  • Views Views: Views 28K
Ligegyldigt hvor uforløst, jeg end syntes landsholdet var under ham, var det netop Åge Hareides genopbygning af landsholdet, der gjorde, at jeg følte der var noget som helst at forløse. Bortset fra en svær start var hans hold aldrig i nærheden af at falde igennem - i modsætning til både Hjulmands og Riemers. Det var ham, der gjorde et landshold, der hidtil kun var med ved halvdelen af slutrunderne, til fast inventar. Jeg takker for det og for 4-0 mod Polen og for 5-1 mod Irland og for 1/8-finalen mod Kroatien.
 
AC er korsbåndsskadet. Det er nu, det bliver problematisk, at Brian ikke har gidet pråve TK.
Intet problem. FCK eller Brøndby har nogle fremragende erstatninger. Faktisk er de bedre end AC. Han er sådan en taber. Faktisk har FCK og Brøndby verdens bedste forsvarsspillere. Faktisk verdens bedste spillere overhovedet. Det bliver en god slutrunde. Vi vinder vm.
 
Jeg er på dit hold her. TK har reelt ikke været en mulighed længe for Riemer.
Om han skulle være udtaget eller ej, det synes jeg er svært at vurdere. Han har været til rådighed hjemme mod Skotland og ude mod Grækenland. Til de kampe var NK, Joachim Andersen og AC startere. Med Vestergaard, Høgsberg til dels Gaeei som reserver. Om TK er på niveau med Høgsberg er svært at vurdere. Men i kampe hvor vi skal spille mere end forsvarer, så forstår jeg godt man vælger Høgsberg først.
 
Nej. Han skulle være udtaget tidligere. Fx dengang Riemer udtog tre centrale forsvarere, hvoraf den ene er 180 cm høj og spillede i FCN.
Så i marts måned hvor TK i en periode på en cirka 2 måneder han været relativ fast højre back for Udinese? Så han skulle være udtaget som højre back, eller? I perioden op til udtagelsen, spillede NK mere stopper end TK, så han tæller vel også med?

Høgsberg er ikke kun 1.80 cm, men lad det ligge.

Derud så er Høgsbergs talent jo også så stort, at han blev solgt for cirka 3 gange så meget som TK, til en klub der spiller i Europa.
 
Så røg den sidste verdensstjerne. Landsholdet er efterhånden et sted, hvor jeg er lidt ligeglad, om de kvalificerer sig til vm. Ikke fordi jeg er ligeglad med landsholdet som så mange andre herinde, men fordi de alligevel ikke kommer til at spille en positiv rolle til slutrunden. Det er bare ikke et særlig godt hold lige nu, og det kræver nogle store gennembrud fra talenter de næste par år, før Danmarks landshold igen kan blive relevant at forholde sig til for resten af verden.
 
Så i marts måned hvor TK i en periode på en cirka 2 måneder han været relativ fast højre back for Udinese? Så han skulle være udtaget som højre back, eller? I perioden op til udtagelsen, spillede NK mere stopper end TK, så han tæller vel også med?

Høgsberg er ikke kun 1.80 cm, men lad det ligge.

Derud så er Høgsbergs talent jo også så stort, at han blev solgt for cirka 3 gange så meget som TK, til en klub der spiller i Europa.

Ja. Dengang.
 
Så du ville have udtaget ham som stopper, mens han spille højre back fordi han ikke kunne komme på i midten i en 4’er i Udinese. Alt imens NK spillede stopper, men ham tæller du med som back?

Det er selvfølgelig helt fint at gøre, men jeg forstår ikke logikken.

Jeg ville have et af de allerstørste cb talenter udtaget på et tidspunkt, hvor landsholdet manglede cb’ere, og hvor Riemer iøvrigt udtog HøgsBerg, der også spillede både hb og lb, og Vestergaard, der ikke kan gøre sig på højere niveau end Championship.

Enhver idiot kan se, at vi er skrøbelige i det centrale forsvar. Det skriger til himlen, at Riemer udtager tre cbere i en trup, når vi er så skrøbelige. Jeg synes helt ubetinget, han skulle have udtaget en ekstra cb på det tidspunkt. Det behøvede ikke være TK. Men jeg synes, TL var den mest oplagte, når det i så udpræget grad handler om at bygge op til fremtiden (i lyset af, at AC og Andersen er de ubetingede førstevalg).

Der har desuden være andre udtagelser efterfølgende, hvor man kunne have prøvet TK, men hvor det heller ikke er blevet prioriteret.

TK spillede iøvrigt ifølge transfermarkt 18 kampe som cb sidste sæson. Sæsonen inden spillede han 26 kampe som cb for Udinese. Jeg synes, det er ekstremt søgt at argumentere for, at han ikke skulle udtages som cb, fordi han også vikarierede som hb i fire kampe. Hvis Riemer skulle se ham som højreback på den baggrund, er Riemer jo lallende idiot.

Endelig kan jeg ikke se, hvorfor det skal være diskvalificerende, at TK også kan stå en højre back. Det plejer at være en kvalitet, at en spiller kan gære sig på flere positioner.
 
Last edited by a moderator:
AC har “kun” delvist overrevet forreste korsbånd.
Han forventes at være ude i fire måneder.
Så hvis Danmark kvalificerer sig, så kan han godt nå VM.
Men det gør Danmark desværre ikke når man benytter sig af en målmand, der ikke kan komme ned til bolde ved fødderne længere. Schmeichel har ikke haft en redning i de sidste 3 landskampe, og modstanderne ved hvor de skal placere deres afslutninger. Det kommer Tjekkiet til at udnytte, hvis ikke det allerede bliver Nordmakedonien der bliver endestationen.

 
Men det gør Danmark desværre ikke når man benytter sig af en målmand, der ikke kan komme ned til bolde ved fødderne længere. Schmeichel har ikke haft en redning i de sidste 3 landskampe, og modstanderne ved hvor de skal placere deres afslutninger. Det kommer Tjekkiet til at udnytte, hvis ikke det allerede bliver Nordmakedonien der bliver endestationen.

Vi får se. Vi er trods alt pæne favoritter hjemme.
Og mon ikke det er en 50/50 kamp ude mod Tjekkiet eller Irland.

Jeg synes også Kasper Schmeichel er blevet for ringe.
Men jeg har svært ved at se en der er bedre 🙈
 

Latest posts

Back
Top