Jeg ville altså også være rasenende, hvis jeg var Brøndby fan. Det var helt absurd at bevidne, hvor mange afgørende kendelser, der gok mod Brøndby.
Jeg har svært ved at forstå, at der ikke er klokkeklart rødt til FCK, sidste mand, nødbremse og FCKeren klipper Brøndbyspilleren to gange i samme tackling - med fuldt overlæg. Der er noget galt med regelsættet, hvis det ikke er et rødt kort.
Offsiden er også ualmindeligt svær at se. De kan muligvis måle 8 cm, men de kan tilsyneladende ikke vise dem.
I min bog blev den kamp afgjort på dommerkendelser, som entydigt gik med FCK.
Til gengæld er det altså et ringe fodboldhold, Beijmo skifter til. De er i overtal i en halv time og kan alligevel ikke holde en føring mod et historisk ringe Brøndbyhold. Og selv i den forlængede spilletid skraber de kun en sejr hjem på grund af dommertække.