New posts

Transfervindue Sommer 2024

  • Thread starter Thread starter TLassen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 7K
  • Views Views: Views 485K
Transfervindue Sommer 2024
Hvordan ville folk stille sig, hvis noget på indsiden var talenter, der ikke helt er blomstret i andre klubber, der kommer til AGF på enten køb (relativt dyrt) eller leje med forkøbsret. Altså - en AJ-model, hvor man reelt tager overskudslageret i FCN, og håber det kan blomstre i Aarhus.

I så fald kunne man måske se en Valdemar Byskov (FCM) som en del af en midtbaneløsning, en Mads Hansen (FCN) i angrebet eller en Wahid Faghir (Stuttgart) som unge store angribere, der kunne stå i lære ved Mortensen denne sæson.
Valdemar Byskov er en dygtig teknisk spiller, men mangler noget power til vores spillestil. Men vurderer man ham wgnet til spillestilen, har han et godt offensivt spil. Defensivt knap så meget. Jeg tænker også det er problemet i FCM.
 
Det er gået bedre end ventet, enig. Men jeg ville gerne se de fleste to runder spiller om med en stærkere bænk.

De to runder gav et point. Hvad havde det krævet at få hhv to, tre, fire eller seks point?

Jeg er på 'tålmodighed'-holdet, men at reducere FCM med et og FCK med tre, mens AGF får fem point kan godt gøre en forskel, sådan sidst på måneden/sæsonen.

Det er kontrafaktisk og vi ved ikke hvor meget der skulle til. Jeg gad godt se regnestykket
Det er også et fristende regnestykke.
Der er bare så mange bevægelige dele og ubekendte, at man ikke kan lave det regnestykke.

Eksempel: Hvis vi havde hentet to regulære forstærkninger til start 11 inden sæsonen, så havde det givet køb på kontinuiteten og dermed er det IKKE sikkert, vi havde kunnet spille FCM/K ud af brættet en halveg ad gangen.
Eksempel: To profiler ind = forskydninger i hierakiet og dynamikken på holdet. Hvad betyder det for præstationerne i de første kampe? Det kan blive både fugl og fisk.
Eksempel: De to profiler starter inde, fordi de er bedst. Men det betyder, at vi mod Sønderjyske, Vejle og AaB kun får 5-7 point i stedet for de 9 og 666 mål, vi reelt har fået, fordi de relationer, som er stå stærke på det hold vi har nu, er blevet forstyrret en smule.

Jeg vil vove at påstå, at én af grundene til den forrygende start er, at MEM og MA også forstår hinanden, og ved hvor hinanden løber hen. Polle/Brandhof kender dem begge og ved, hvor hullet bag dem er farligst. Paddy og Bech har spillet en hel sæson sammen nu og Beijmo og Links kender både midtbanespillere og angribere bedre, end de gør deres egen mor!

Jeg ved godt jeg sætter det lidt skarpt og firkantet op i mine eksempler og at det er ironisk, når jeg plæderer for nuancer og kompleksitet. Men det er i forsøget på at illustrere, hvad jeg mener med, at der er virkelig mange ubekendte.

Jeg tror helt ærligt ikke, SIB kunne have købt ind til en bedre start, end den vi har fået. Alt andet lige, ville dommerne jo stadig give tvivlsomme kendelser til fordel for FCM/K.
 
Jeg er egentlig lidt på holdet der, efter lidt eftertænksom hed, ikke behøver en 9er og en 8/6er der går direkte ind og skubber en fra start 11 ud, men mere en spiller der er ung og kan presse de etablerede og tage over inden for 1 år (og være stærk erstatning som backup.)
Så bredden reelt bliver bedre og vores hold i fremtiden er bygget stærkere op - altså ikke en her og nu opgradering, men spillere med stort potentiale (ala Gyamfi.)
 
er der en tilstede der kan hjælpe mig med at overbevise mig om hvad meningen er med at have en spiller til prøvetræning nu, og som er gammel og som har spillet flest kampe i den engelske 3 division og kommer fra den anden bedste række i saudi arabien? Jeg er ved at gå så langt at sige at hvis det er niveauet for hvad SIB kan, ja så det tak for nu!
 
Helt klart et rødt flag
Men når jeg ser et rødt flag smælde på en vårfrisk forårsdag (…)

Lad os nu se ham an - han har engang fået 3 røde kort på 3 på hinanden følgende kampe efter karantæne… Han kan måske spille når NP har karantæne, og så trække røde kort og selv være ude når NP spiller - taktisk greb om at have et dumt svin 😂
 

Latest posts

Back
Top