Det er godt nok agurketid herinde, når man sidder og diskuterer Sandgrav.
AGF skal forstærke sig MARKANT på midtbanen. Vi skal ikke have endnu en Peter Bjur. Vi skal have en spiller, som har vist sig frem på højere plan end i Superligaen/Tippeligaen/Allsvenskan. Han skal være engelsktalende og adoptiv. Han skal være 6’er med kraftig forståelse for 8’er dynamik.
Der er snakket meget om “alders-fascime” herinde. Jeg er egentlig mere på, at det et fint at give 20 mio. for en 27 årig rutineret spiller, hvis han kan være med til at give 50 mio. spiller for et potentielt gruppespil, end at spekulere i, om 20 mio. for et18 årigt talent kan give 50 mio. i et salg.
AGF må være så langt væk i europæiske øjne, at vi er nødt til at gøre alt for at komme i et gruppespil, så man bliver synlig.