Hvorfor skulle der ikke være tvivl om, at vi skal spille 3-5-2?
Det fungerede alarmerende dårligt mod FCK. Markant værre end 3-4-3-kampene imod AaB og Randers.
Vi spillede heller ikke 3-5-2 i slutningen af AaB-kampen. I de sidste 10 min, hvor vi skabte et hav af chancer spillede vi med en firebackkæde. En desperado 4-3-3 med tre 9'ere i frontlinien.
Til sidst mod AaB startede vi med PMs indskiftning med 2 angribere, og gik så i desperat-modus med Ammitzbøl også til sidst. Havde i hvert fald intet med 3-4-3-formationen mod Randers at gøre.
Ift til FCK-kampen, så var det en sølle kamp mod DKs bedste hold at bedømme ud fra.
Jeg medgiver 100% at der kan være tvivl, men jeg synes det var meget sigende at det sekund PM var klar til at komme på banen har vi spillet med 2 angribere lige siden (også efter PM gik ud mod FCK), og tilmed 3 mod AaB som du selv nævner.
Hvis Kurminowski er skadet, og vi alligevel stiller med PM+Ammitzbøl i front i 3-5-2, så vil det for mig være sømmen i kisten ift min personlige tvivl om det, og selv hvis Kurminowski kan spille, og vi spiller 3-5-2 vil jeg også føle mig meget sikker på at det er den valgte stil.
Hvis Kurminowski er skadet mod Viborg, og vi så stiller op i 3-4-3 vil jeg faktisk stadig være i tvivl om, hvorvidt 3-5-2 er det vi spiller med når alle i front er klar, eller om vi har valgt at gøre 3-4-3 til semi-permanent stil.
Jeg synes det ville give meget lidt mening at skifte mellem 3-4-3 og 3-5-2 ift at spille med/uden kanter hver anden gang. Det er måske ikke to helt forskellige måder at spille på, men vil være med helt andre trup-sammensætnings-behov.
1 angriber vs 2
2 kanter vs 0
Altså skal vi have 4 gode kanter for at kunne spille 3-4-3.
Vs. 3 gode angribere for at spille 3-5-2.
Og da Jon er igang med sit sidste år af kontrakten, og Links er eneste anden kantspiller nær start 11 med en fremtid i klubben ellers, så ville det vel være oplagt trupmæssigt at spille 3-5-2.
Hvis vi vælger det, så skal vi have en ny central spiller til at spille i stedet for, eller konkurrere med Albert/PO, måske endda NP derinde. Han ville jo også kunne bruges i 3-4-3 hvis det er. Hvis vi vælger 3-4-3 fast, så skal vi jo hente en kantspiller nu, og så yderligere en snart (som minimum).
Man kan selvfølgelig også ende med en offensivspiller ala Wikheim/Mikael Anderson, som kan spille flere af pladserne. Bundu sammen med PM (Bundu i en Hedlund rolle) ville ikke være vanvid heller, og Bundu+Kurminowski ville også kunne fungere når PM er ude etc.