Er vi ude i, hvornår en højre midt kaldes kant, fløj eller wing? (for i min fodboldopdragelse er dét forskellige ord for det samme)
-eller hvornår denne går fra midtbane til angriber?
Du har både kanter i traditionelle 4-4-2 (diamant eller ej (med mindre du spiller wingbacks á la din 5-backkæde, men så er vi vist ude i noget fleks-hybrid, hvor din defensivt-orienterede midt-midt skal kunne falde ned i bagkæden efter behov og defacto bliver en 5-3-2 uden offensive kanter)) såvel som 4-3-3/4-5-1(/4-1-4-1). Men det er rigtigt, Bundus styrker kommer bedst til sin ret i sidstnævnte, hvor han har færre defensive forpligtigelser, og hvor rollen er mere højre "angriber" end højre "midtbane", mens han sjældent har brændt igennem som egentlig, central angriber.
Så det er rigtig nok også spændende, hvordan København har tænkt sig at gøre anvendelser af førnævnte styrker, hvis Thorup mener, de skal spille ham i en 4-4-2 som ligevægtet, traditionel defensiv/offensiv fløj, eller som central angriber.