New posts

Transfervindue Sommer 2026

  • Thread starter Thread starter Martin Hansen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 12K
  • Views Views: Views 737K
Transfervindue Sommer 2026
Numerisk ja, men ikke typemæssigt. Yakob er den eneste midtbanespiller der kan få noget til at ske og komme med i feltet. Ret beset bør Knudsen, Solbakken, Jønsson og NP kæmpe om den samme plads ved siden af en kreativ spiller. Det er super skævt sammensat.

Man har nok forventet, at f.eks Solbakken var tilstrækkeligt godt med bolden til at kunne løse det. Det er også svært at sige, hvad den manglende dynamik skyldes, men det er bemærkelsesværdigt, at Arnstad ofte rykkes derned når vi har problemer.

Jeg mener stadig, at et alternativt til Tingager og en ny 9'er står højere på listen, men det ville være en lækker bonus, selvom midtbanen så er lidt overbefolket.
 
Numerisk ja, men ikke typemæssigt. Yakob er den eneste midtbanespiller der kan få noget til at ske og komme med i feltet. Ret beset bør Knudsen, Solbakken, Jønsson og NP kæmpe om den samme plads ved siden af en kreativ spiller. Solbakken kan gøre det men det er for sjældent og ikke hans force. Det er super skævt sammensat.
Medmindre vi bruger rummene anderledes.
 
Uanset hvad CV henter de næste to dage, bliver det en enorm opgave bare at nå en europæisk plads.

Pokalen er lige blevet vigtigere i AGF?

Der er også mange - måske mest på Twitter - der er blevet forblændet af gode præstationer af de unge. Men de har stadig ikke niveauet. Callø, Bogere, Camara, Storch. Det er enormt opløftende potentiale, men det er pt ikke niveau til top-6. Callø er jo ikke erstatning for Dalsgaard. Han er erstatning for AJ.

Og de nye skal også spilles ind. Hvordan skal vi overhovedet nå top-6, når vi også skal spille europæisk? Eller omvendt?

JP må være topfrustreret, hvilket jeg synes, der har været glimt af.

Åh, den her sæson er allerede et antiklimaks på mesterskabet. Suk!

Nå, vil prøve at holde min kæft lukket indtil vinduet er lukket. Så kan vi dumpe de der oven på et nederlag til FCM.
 
Ikke nødvendigvis lige i dag, men har du set Arnstad, Jørgensen og Carstensen spille tidligere i denne sæson?

Nej, jeg har ikke set Carstensen skabe noget kreativt. Ja, han kommer rigtig flot ind i feltet, men han er ikke en spiller, der skaber noget på egen hånd eller vender spillet. Jørgensen er også god i relationsspillet, men har han samme drev og kreativt, som jeg synes vi mangler, nej. Arnstad klart ja.
 
De unge spillere er gode nok hver især.
Jeg har intet problem med, at Callø skal starte en kamp en gang imellem.
Men det nytter ikke, at de skal være hele stammen på holdet.
De skal have tid sammen med stærke og erfarne spillere, så de kan blive støttet og langsomt bygget op.

Vi kan f.eks. se nu, at forventningerne til Bogere (også hans egne) er kommet op på et niveau, hvor de slet ikke hører hjemme, og hvor det totalt hæmmer hans optræden på banen.
 
De unge spillere er gode nok hver især.
Jeg har intet problem med, at Callø skal starte en kamp en gang imellem.
Men det nytter ikke, at de skal være hele stammen på holdet.
De skal have tid sammen med stærke og erfarne spillere, så de kan blive støttet og langsomt bygget op.

Vi kan f.eks. se nu, at forventningerne til Bogere (også hans egne) er kommet op på et niveau, hvor de slet ikke hører hjemme, og hvor det totalt hæmmer hans optræden på banen.
Jeg tror ikke det er hverken vores eller hans forventninger der gør, at Bogere spiller en dårlig kamp i dag.

Det er nok bare det faktum, at han er urutineret, 18 år gammel og i gang med at blive en superligaspiller. Det er sket for mange før ham, og sker for mange efter ham.

Der er intet i de dårlige præstationer fra Callø og Bogere i dag, der er usædvanlige. Det er helt normalt. Som du selv skriver, så er det et større problemer når der er for mange af de præstationer på holdet på samme tid
 
Det giver i hvert fald megen mening, at Callø ville være bedre i et forsvar med Tingager i midten - eller at det ville være nemmere for ham at træde ind på sidste sæsons hold dernede - hvor kun 1 ung byttes ind. Ligesom Emmery, Kristjansson og de andre har fået lov til.

Camara, Callø, Stoch og dem i år - er bare smidt ind i kaos, og selvfølgelig ikke evnet at gøre det mindre kaotisk.
Når så dem der skal sikre holdet - også er skadede, eller smidt på andre pladser - så vælter meget af korthuset.

Det BURDE se bedre ud om en måned - eller to - når der er flere relationer etc.
Problemet er, at der bliver større og større krav til de kommende resultater - for at top 6 kan komme i hus.
Og om lidt kan x og y være solgt/køb - og vi kan se flere nye relationsudfordringer.
 
Jeg er enig. Der skal hentes en styrmand eller to til de forsvar. Det holder ikke en meter at vi spiller med Camara og Callø centralt.

Forsvaret var jo vores helt store styrke i seneste sæson - der var overblik, rutine og alt det man har brug for, for at se godt ud.

Nu har vi ren forvirring, manglende overblik og ingen sammenhæng.

KØB for helvede CV ellers risikerer vi nedrykning
 
Ja som sagt, fint hvis han er virkelig god med det samme kan det være en ide, men niveauet og den sportslige impact skal kompensere for at han kun er på leje hvis han ikke kan købes fri senere. Det kræver noget ekstra efter min mening. Hvis man kan betale for ham til sommer pga stadion må man kunne forudsige hvilke muligheder det giver og aftale en pris der er realistisk på det tidspunkt selvom den måske ikke er det lige nu.
Aftalen skal være med købsmulighed for AGF. Hvis ikke det hele er forhandlet på forhånd og AGF bare skal skrive under for at købe, tror jeg ikke et øjeblik på det sker.

Alle holder øje med om han kan genrejse karrieren og med en god sæson i AGF er han i spil til større destinationer.
 
Last edited:
Ret skørt. FCN melder ud, at de skal polstre truppen og forstærke sig, fordi "de i 10 uger efter landskampspausen skal ud at spille flere kampe om ugen". Hør hov. Er det ikke dem, der lige nu ligger nr. 1 og har nogenlunde samme budget som os? De vil også luge ud i truppen og leje nogen ud, fordi den er blevet for meget i bredden. Vi hører jo ikke om andet, end det der ikke kan lade sig gøre.
Holy Christ.
 
@Mengsen
Du har omtalt Vestergaard en del gange. Godt forslag.

Men er han særlig realistisk for en klub med vores budget ?

Ligner han ikke en mand der venter på en Championship klub der betaler ham 6-7 mio. kr. årligt i løn ?
Det er et godt spørgsmål. Han er stadig klubløs antager jeg. Måske venter han på en klub i panik og en lukrativ kontrakt at slutte af på?

Jeg kan sagtens se ham på 3 mio og med 4 mio sign-on for en 2-årig aftale.

Jeg synes det vigtigste er, at jeg ikke skal være den (eneste?) der udfører CVs arbejde. Der må være mange andre muligheder også.

Jeg tror lige så meget på CV abonnerer på den vildfarelse nogen har, om at det gør nærmest fysisk ondt at signe en over 30. Jeg så også gerne en ny Tingager med 5 års horisont i klubben. Men en Dalsgaard er heller ikke værst.
 
Det er et godt spørgsmål. Han er stadig klubløs antager jeg. Måske venter han på en klub i panik og en lukrativ kontrakt at slutte af på?

Jeg kan sagtens se ham på 3 mio og med 4 mio sign-on for en 2-årig aftale.

Jeg synes det vigtigste er, at jeg ikke skal være den (eneste?) der udfører CVs arbejde. Der må være mange andre muligheder også.

Jeg tror lige så meget på CV abonnerer på den vildfarelse nogen har, om at det gør nærmest fysisk ondt at signe en over 30. Jeg så også gerne en ny Tingager med 5 års horisont i klubben. Men en Dalsgaard er heller ikke værst.
Jeg tror, det er mere sandsynligt at vi hiver Morten Olsen ud af pensionisttilværelsen og gør ham til spillende træner end at Vestergaard kommer til klubben.
Faktisk vil jeg her højtideligt love dig en stadionplatte med det hele, hvis Vestergaard kommer til AGF. Hvis ellers vi kan finde hinanden i omegnen af C-stilladset :-)
 
CV har efterladt sig selv to dage til at henter tre profiler, hvis man har nogen form for ambition med den her sæson. Det kommer jo ikke til at ske. Det bliver nok en enkelt lejeaftale med en reserve fra Viking.
Jeg holder igen med kritikken af slutfasen og nøjes med fejlvurderingen i den tidlige fase. Han kan godt have tænkt en agriber var nok, eller måske at en centerback var en gid ide, mens Bogere, Serra og Tchamche var løsningen.

Men efter i går kan han ikke tænke den sidder lige i skabet. Jeg er sikker på han har inviteret 39 assistenttrænere til århus i dag, og ringer rundt for at se om der er nogle handler han kan kapre.
 
Jeg tror, det er mere sandsynligt at vi hiver Morten Olsen ud af pensionisttilværelsen og gør ham til spillende træner end at Vestergaard kommer til klubben.
Faktisk vil jeg her højtideligt love dig en stadionplatte med det hele, hvis Vestergaard kommer til AGF. Hvis ellers vi kan finde hinanden i omegnen af C-stilladset :-)
Ja Vestergaard er transferfri, og har derfor ikke nogen deadline, han kan vente til der kommer en skade i defensiven i Championship og så snuppe en aftale der.
 
Ret skørt. FCN melder ud, at de skal polstre truppen og forstærke sig, fordi "de i10 uger efter landskampspausen skal ud at spille flere kampe om ugen". Hør hov. Er det ikke dem, der lige nu ligger nr. 1 og har nogenlunde samme budget som os? De vil også luge ud i truppen og leje nogen ud, fordi den er blevet for meget i bredden. Vi hører jo ikke om andet, end det der ikke kan lade sig gøre.
Holy Christ.
Egentlig ikke så skørt.
Næsten alle hold kører i cyklusser.
FCN har (undtaget Yerenki) ikke haft den normale åreladning. De har tværtimod oprustet med indkøb det seneste år. Deres hold kan meget vel toppe i denne sæson. Og de har pengene til at satse mere på resultater end de plejer, hvis de har lyst.

Vores hold toppede i sidste sæson efter mange års solidt arbejde. Nu skal noget nyt bygges op i Århus. Og vi har ikke for alvor pengene til at gøre det, som de fleste af os ønsker. Oveni er vi virkelig ramt af skader til Tingager og Yakob.

Måske tager jeg fejl, men det virker lidt som om, du tror, at man kan forlænge sidste års ekstraordinære succes med brædder.
 
Ret skørt. FCN melder ud, at de skal polstre truppen og forstærke sig, fordi "de i 10 uger efter landskampspausen skal ud at spille flere kampe om ugen". Hør hov. Er det ikke dem, der lige nu ligger nr. 1 og har nogenlunde samme budget som os? De vil også luge ud i truppen og leje nogen ud, fordi den er blevet for meget i bredden. Vi hører jo ikke om andet, end det der ikke kan lade sig gøre.
Holy Christ.

De gør det godt i år men har også sørget for kun at sælge en spiller - så det er året hvor de skal toppe.

Udmeldingen kommer også her den 30-8 at de mangler en forstærkning - så de er også sidst i vinduet som andre er. Ellers har de vel hentet de to lejeaftaler på permanente kontrakter og rykket spillere op fra U19 som de plejer.

 
Ret skørt. FCN melder ud, at de skal polstre truppen og forstærke sig, fordi "de i 10 uger efter landskampspausen skal ud at spille flere kampe om ugen". Hør hov. Er det ikke dem, der lige nu ligger nr. 1 og har nogenlunde samme budget som os? De vil også luge ud i truppen og leje nogen ud, fordi den er blevet for meget i bredden. Vi hører jo ikke om andet, end det der ikke kan lade sig gøre.
Holy Christ.
De har så også lige solgt en profil til rekordpris. AGF har holdt på salgsobjekterne indtil videre. Naturligvis sidder pengene løsere i Farum.
 
Eller et andet sted i Europa til 4, 6, 10 gange den løn vi kan og skal betale.
Men det der er brug for lige nu er en kaptajn som kan få defensiven til at fungere fra dag 1. uden mulighed for at træne sammen med resten af forsvaret, så jeg kan godt se at CV er nød til at hente en ret markant profil, hvis han har ambitioner for sæsonen, efter at have forsømt at løse problemet rettidigt.
 

Latest posts

Back
Top