Generel debat Transfervindue vinter 2024/2025
Martin Hansen
Experienced member
Jo, men hvis du tror at man er utilfredse med Uwe på den baggrund må du jo også antage at man højere oppe i systemet i AGF mener at han har haft nogle unge spillere til rådighed som burde have spillet langt mere. Det er det springende punkt ift Uwe, eksempelvis om man har ment at han skulle spille med Gyamfi hele efteråret eller om det var en korrekt vurdering at bænke ham, ift hans niveau (og måske indstilling ifølge visse rygter) og de forventninger man også stadig har til resultaterne. Tilsvarende med Badji.
Nej, en ledelse skal aldrig diktere hvilke spillere en træner bruger ligesom de heller ikke skal diktere, vi skal spille med flere angribere fordi vi ikke kan score mål. Det jeg siger, er at, Uwe ikke længere kun bliver vurderet på resultater men også spillerudvikling og hvis ledelsen kommer til den konklusion, Uwe ikke er dygtig nok, så kan jeg godt se et scenarie, hvor han bliver fyret selvom resultaterne isoleret set er ok. Præcis som i Malmø.
Jeg vil nu også meget nødigt have at der kom nogle amerikanerne og fx lavede sådan en FCN-agtig model i AGF. “Tanking” er vel netop meget amerikansk fordi det er er resultat af lukkede ligaer hvor risikoen for nedrykning er fjernet og der er fordele ved at tabe kampe snarere end at det handler om at udvikle holdet. At man kan få lov til at drafte før er selvfølgelig en måde at få bedre talenter ind på, men jo ikke talentudvikling.
Pointen med USA eksemplet er ikke, hvorfor tanking sker - jeg er enig i dine argumenter - men at man i USA helt åbenlyst tør have det lange lys tændt også selvom det kan koste sportsligt og dermed også økonomisk, som jo er hovedårsagen til langt de fleste ejerskaber i amerikansk sport.