Det tænker jeg vi alle har. Ambitioner. Men vi diskuterer om Uwe er skyld i nedgangen af unge på banen som flere debattører påpeger så det vil være godt med din holdning til den del.
Når vi ser på den slags, skal det helst være over tid og derfor har jeg ikke afgjort min holdning til det endnu. Det er fint nok at afkræve mig et svar men det er fordi man elsker at debattere enkeltspillere og hvorfor den ene eller anden burde spille. Som jeg skrev længere oppe, var der fans som slet ikke var tilfredse med TK men alligevel endte han som et af klubbens store salg. Det ender bare i gætteri og holdninger til den enkelte spiller. Det er nemmere at se på statistik og handlinger - det er fakta.
Fra start har jeg postuleret at man spiller når man er bedre end alternativet under Uwe. Ikke fordi man er ung. Skal Uwe ændre den tilgang? Jeg synes AJ er et fint eksempel. Han er blevet indkøbt til forholdsvis mange penge men har ikke kunne erobre pladsen på hverken højre eller venstre side i 3 mands forsvaret på trods af mange forsøg. Skal han starte inde i kampene for at spille sig varm? Det mener jeg ikke. Han skal erobre pladsen til træning og træningskampe. Det har han bare ikke formået. Jeg har intet set fra ham i de kampe som berettiger til en plads på holdet.
Vi vil alle gerne have et ungt hold fuld af talenter som spiller i top 4. Det er bare ikke den virkelighed vi har på bænken. Så kan vi diskutere hvorfor bænken ikke er sådan men det er da den sportslige ledelses skyld og ikke Uwes alene.
Vi må se hvad der sker i foråret men jeg mener Uwe bliver nødt til, at bruge bænken noget mere. Han har satset meget entydigt på startelleveren også i perioder, hvor spillerne slet ikke ser ud til at levere spillemæssigt. Det kan falde tilbage på SIB men af gode grunde, ved vi ikke om en anden træner havde gjort det anderledes. For nuværende er der investeret meget lidt i, at få næste generation af spillere ind på holdet. Altså udover træningsbanen.
Det er fint nok, at have en holdning til han skal spille med de bedste men i resten af klubberne i superligaen, er de i stand til, at finde spillere mellem 0-24 år som spiller meget mere. Af gode grunde ved jeg ikke om de (altid) er de bedste eller om spilletiden over tid gør, at de bliver de bedste. Spilletid udvikler spillere enten til holdet eller til salg.
Da vi lavede meget store salg i sommeren 2023, skal Uwe og SIB også have tid til at sammensætte truppen på ny (jeg tror man blev overraskede over de salg) og derfor vil jeg vente til 2025 med min holdning. Nu har SIB haft sommervinduet 2023 (jeg har før argumenteret for, at salgene startede i god tid og man burde være forberedt), vintervinduet sidste år og igen sommervinduet i år. Derfor skal vi til at se, om der bliver spilletid til de unge som er hentet ind. Både de og Uwe skal dog, efter min mening, have en vis tid, før man fælder dom over dem. Jeg har forhåbninger om, at vi ser en del ændringer til næste år og foryngelsen begynder
Jeg kan dog ikke helt afgøre med mig selv, om I har ret i vores talenter er så dårlige sammenlignet med de andre klubber eller om det bare er noget midlertidigt. For mig var det vildt, at se hvor lidt spilletid vi har givet til de unge mens stort set alle andre klubber har givet mere end det dobbelte (Fck. undtaget men de solgte også 2 meget unge fra startopstillingen så vidt jeg husker).
Jeg vil da mene at det største problem opstår, hvis sportschef og træner ikke samarbejder om hvilke kompetencer der mangler, prioriterer hvilke der skal hentes og prøver at kigge på de spillere der er i markedet og realistiske at hente. Hvis de ikke gør det, opstår da hurtigt en suboptimering, hvor de hver især måske i princippet gør deres arbejde godt, men gensidigt forhindrer hinandens succes.
Det kan sagtens være et issue og derfor denne diskussion opstår. Isoleret set kan jeg godt forstå en del af de valg man har taget men nogle af dem har formentlig også været pga. skadessituationen = fordi man ikke har vidst, hvor man reelt stod (længe har der været spørgsmålstegn ved Mølgaard, Duelund, Yakob, Hvidt mv.). Derfor har man hentet både til den lange bane i form af unge spillere og samtidig hentet erfarne spillere ind på den korte bane. Nu skal de unge bare til at vise, at de kan stå på egne ben og tage spilletiden.