Jeg må være ærlig at sige at det altså virker til du næsten er så skrå sikker i at han er dopet, at det er tæt på faktum for dig.. Det kan sagtens være det ikke er ment mere end bare "tror", men det er svært at læse igennem et debat forum. Beklager hvis jeg har misforstået det. Jeg har meget tolket det som om at du er 100% sikker, og vi andre et eller andet sted bare er naive for at tro andet.
Du har sagt dette
"Nej, det er også kompliceret at forklare. Men kort fortalt accepterer jeg snyd som en præmis i sporten. Kæden hopper af, når nogen snyder for meget, så de får en for dominerende position."
Det er vel at sige at han snyder, også mere end de andre, som så også snyder? Derfor vi andre fortolkner det du siger som forsvar af at han helt sikkert er dopet.
Men det er fint hvis vi kan blive enige om at vi bare ikke er enige i vores "tro" på om han er dopet eller ej, og hvad man tror er fysisk muligt