Kamptråd CL-kval runde 3: Sabah - AGF, 11. August kl 18.00
Jeg er enig med alle dine pointer, men det mest uforstående må stadig være at superliga pausen ikke gjorde en forskel i energi niveauetEfter at have sovet på kampen, hvilket jeg kan anbefale andre, og lyttet til DHS, så er det måske ikke så mærkeligt at vi endte hvor vi gjorde.
1. Vi er tydeligvis ramte som hold, vi slæber rundt på skader, som kommer fra forrige sæson. Ingen er i topform, hvilket kan indikere at vi også har noget efterslæb fra sidste sæson. Det er både fysisk og psykisk, og det kan jeg godt leve med. Jeg er superglad for at vi gik 110% efter det mesterskab, så må vi leve med konsekvenserne nu.
2. En del nye spillere hvor relationen er nærmest ikke-eksisterende, det er tydeligt at når vi sætter Jønsson/Rösler/Hedenstad ind som bærende kræfter, så må der over tid komme misforståelser. Alle 3 spillere er dygtige spillere, absolut klar til det her niveau, men er pt. på ingen måde spillet ind og kan derfor ikke bringe den ro som er nødvendig
3. CV/JP bringer nu de unge spillere, jeg elsker Emmery, Bogere, Tchamche og de andre. Det er en vigtig investering i fremtiden, men igen så kan de ikke bære et hold.
4. Så har vi spillere på vej tilbage fra skader, jeg synes det var tydeligt at Carstensen, Andersen og Links var direkte ude af form til den her kamp. Jeg forstår ratinalet og på et tidspunkt skal beslutninger jo tages. Men de var alle 3 direkte ringe, og når de ikke kan løfte holdet, så får Rösler, Knudsen og Jønsson det rigtig svært, de skal på overarbejde.
5. Sidst er der spillestedet, jeg synes kampen lignede mange af dem landsholdet spiller når de er østpå, lille stadion, til tider medlevende publikum, en bold som springer sjovt på banen og den underlige diffuse følelse ikke at have kontrol over noget som helst. Man kan sagtens vinde her, men holdet skal være klar på opgaven, både fysisk og mentalt, det har vi set før med bedre hold, så vi lærte noget på den konto.
Alligevel var vi ved at hente et resultat, der skulle ikke så meget til. Bogere gjorde en rigtig god figur, sæt nu han havde sparket bolden ind i slutningen af første halvleg?
Ellers er det op på hesten igen, det var lærepenge vi betalte, den investering kommer helt sikkert tilbage i fremtiden.