Ok, det er ikke det jeg husker at have lært, på de semestre jeg nåede på det tidligere DJH, men teori er selvfølgelig én ting. Praksis en anden.
Hmm.... For godt og vel 20 år siden slog jeg også mine folder i bemeldte betonbunker. Dengang var reglerne sådan, at man inden eksamen skulle aflevere en kuvert til lærer og censor med oplysninger om eventuelle anonyme kilder.
Hvis lærer og censor tvivlede på kildernes oplysninger/citater/ægthed, kunne de bryde kuverten, tjekke navnene på dem og i sidste instans også kontakte kilderne, hvis de troede, det hele var fup og fiduser.
Det svarer vel nogenlunde til det, jeg skriver angående kildetjek på et medie i dag.
Vi havde for et halvt år siden en historieserie på det medie, hvor jeg arbejder. Her kom anonyme kilder med dybt kontroversielle udtalelser.
Der gik jeg ind til min chefredaktør og drøftede det hele med ham for at få hans billigelse til at køre historierne.
Det gjorde jeg uopfordret for at have min ryg fri i forbindelse med et eventuelt efterspil.
Min chefredaktør sagde, at han stolede fuldstændig på min dømmekraft, og at jeg ikke havde behøvet at vende det med ham. Der var jeg naturligvis glad for, men sagde også, at det netop i det tilfælde var vigtigt for mig, at han kendte hele galleriet og kunne sige god for alt, så jeg ikke risikerede at sætte ham og medier i en eventuel træls situation.
Jeg er aldrig blevet afkrævet dokumentation for mine kilders udsagn, men har naturligvis gennem årene været forbi mange forskellige redaktører i lignende sager for at fremlægge det hele. Men det har altid været på eget initiativ og for at være sikker på, at ledelsen ville kunne stå 100 procent på mål for mit arbejde samt sikre, at jeg ikke havde fået tunnelsyn.
Én af mine medstuderende fik i øvrigt kuverten brudt i forbindelse med en eksamen. Da han sad ved det grønne bord, lød beskeden, at de ikke kunne få fat på en eneste af kilderne. Han dumpede.
Næste semester gik han op igen. Også denne gang blev hans anonyme kilder tjekket. Disse eksisterede tilsyneladende heller ikke bortset fra et par stykker, der dog havde sagt noget helt andet, end de var citeret for. Han dumpede.
I tredje forsøg lykkedes det ham at bestå. Uden brug af anonyme kilder.
Det var i øvrigt kun førsteårsprøven.