Spillere jeg ikke vil have noget imod blev solgt:
Jevtovic
Tengstedt
Ammitzbøll
Gersbach
Links
Jon (pga attituden og kontrakt)
NP
Lund
Det er selvsagt mange og det kommer ikke til at ske, men de spillere kunne erstattes af 3 offensive spillere og vi ville være et bedre sted. Håbløst mange lønkroner bundet op i for dårlige spillere.
Meget enig med listen. Et par kommentarer:
Tengstedt og Ammitzbøl: De bliver aldrig store superligaspillere uden spilletid. Og det er frustrerende at når man sætter dem på banen, så har de ikke den kvalitet man har behov for. Der er måske bare spillere som ikke kan blive udviklet af træning, indhop+reserveliga, men som skal have kontinuerlig spilletid på førsteholdet for at få deres gennembrud!?
Som 3.valg til en plads synes jeg dog de er fine, og hvis lønnen er nogenlunde billig, så ser jeg igen grund til at gå af med dem. (Men som du skriver ville man ikke "have noget imod" at sælge dem som sådan).
Sidste chance for dem er at spille sig varme+bedre i reserveligaen og få indhop undervejs hvor de viser at de har udviklet sig.
Gersbach:
Speciel case. Jeg har altid synes han har haft niveauet når han har spillet. Men skader har ødelagt alt. Han var på bænken mod Brøndby og FCN, men har ikke været udtaget siden systemskiftet. Hvis han ikke anses som en løsning fremadrettet, så skal han ikke være her længere nej.
Links, NP, Jon:
Gode spillere som sådan, bare ikke gode nok ift det vi gerne vil nu. Kan de være på et hold der skal spille top 6, og slutte nummer 3-4 stykker? JA! Det har de gjort og vist.
Men Links var og er bare ikke nær så god som Bundu. Og Jon er som nat og dag. Og NP er der bare alt for lidt fodbold i. Vi skal selvfølgelig kun af med dem hvis vi opgraderer dem.
Lund:
Jeg har argumenteret for, at Lund kan være ligeså meget værd, hvis ikke mere, som Juelsgård. Lund kan spille så mange pladser, at han alene kan lade Gersbach og Juelsgård blive solgt pt, uden at vi er svækket (forudsat at man vil spille med Lund frem for Juelsgård i 3-backkæden som i Aalborg når Hausner er ude).
Lunds fordel er at han kan spille alle tre forsvarspositioner i 3-backkæden, mens Juelsgård kun kan med venstre, og dermed nok kun kan spille pladsen til venstre og den centralt. Jeg synes dog at Juelsgård har haft kæmpe stor trupværdi, og at der er plads til ham. Men TK2 har presset sig på bagfra, så altså der er nok ikke plads til at både Lund og Juelsgård bliver når TK2 bliver en fast del af kamptruppen. Og der vil jeg jo så påstå at det faktisk giver mening at takke Juelsgård for god tjeneste og forlænge et år med Lund (ca. 1,5 år yngre end Juelsgård, og med garanti ikke dyrere). Lund fylder 31 her i august. Juelsgård fylder 33 til januar.