New posts

Transfervindue Transfervindue sommer 2021

  • Thread starter Thread starter SteenA
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 4K
  • Views Views: Views 388K
Status
Not open for further replies.
Transfervindue Transfervindue sommer 2021
. Flemming Petersen udtaler i øvrigt om ham, at:
Fint take Geza Toldi. Jeg kan ikke rigtig finde ud af FP dagsorden, om det bare er argumentation for at bruge nogle andre som er deres egne varer på hylden.

For det er jo ikke normalt FCN lejer og sætter egne udsalgsvarer på bænken. Jeg synes jeg har set nok til at se et ekstra ordinært talent der er 5-7½ mio værd som Bundu, hvis de er på udsalg, og jeg ville også overveje hvis prisen var 8-10 mio. Der er kæmpe upside i dem også ift udvikling og videresalg.

Ja han er ingen NP, men tænker godt han kan lære at kæmpe som Albert osv. - men hvis han bliver købsbar, så fck eller fcn vel til...
 
Jeg baserer mig meget på potentialer og samlet udbytte over tid. Victor Jensen er jo lidt som Albert og Jon.

Sidste sommer var Anker foran Jon. I denne er Bror foran Albert. Men set over 2 år er billedet et andet og ift potentialer i afkast sportsligt og økonomisk (som skal bære klubben sportsligt på den lange bane) er jeg mest til at gå med typer som jon, albert, victor jensen.

Men ellers har du da en pointe. lige nu og her er Bror mere driftssikker defensivt end Victor Jensen og Albert på fremskudte 8er, men mål vinder også fodboldkampe og Victor har bare allerede i sin første sæson leveret 3 mål og 3 ass på 1100 minutter. Noget vi har savnet. Det er 3 gange så meget som Bror i minuttal. Og næsten 50% bedre i minut tal end Brors fremragende sæson sidste år.

De næste 3 år vil Victor og Albert blive markant bedre. Bror nok med pilen den forkerte vej. Vi har set det med Anker - kun 6 mål i næstbedste række.

Men nej jeg har ikke set alle FCNs kampe.
 
Last edited:
Vi får nok heller ikke lov at købe Victor Jensen af Ajax for en slik alligevel. Men selvfølgelig ville han da være interessant for et beløb op til 5 mio.

Drømmen vil altid være at hente spillere på 18-22 år, som direkte kandiderer til startopstillingen.
Nej så meget corona går der alligevel nok ikke i den. Jeg ved ikke om det er urealistisk at han og bundu kunne gå for 7,5 mio hver? Nok nærmere 10. Lige nu må de vel tage et pænt tab ift de 20-25 mio de gav.

Var MJ ikke sat til en 33% af de 15 mio?

Kan se VJ har 2 år til udløb i Ajax, så det er vel nu de skal sælge, men kan også udleje og trække den et år mere. MJ er 2½ år henne i sin kontrakt og skal vel også videre nu.
 
Dejligt at vi endelig får lov til at tage en ordentlig afsked med en af vores bærende spillere, når det nu ikke kan være anderledes. Højer har bare været en ren succeshistorie. Kæmpe tak til ham.

Og så venter vi blot på, at vi selv begynder at signe på en højere hylde. Vi skal tage et step op i indkøb, hvis vi skal kunne holde fast i toppen næste år og fremadrettet. Det bliver nødvendigt med den åreladning, der kommer til at foregå i sommerpausen.
 
Last edited:
Ja det var naturligvis en god grund til at slå bif og lade guldet gå til heden. Selvom de og fck måske også er interesseret.

Kamil udtalte sig også positivt om bif - jobbe og hedlund som ligaens bedste. Tør slet ikke tænke tanken om at CV skulle nappe begge to.
 
Jeg skrev FCMs kollaps først...det er trættende, når der kun kommenteres ude af kontekst. Det er sgu' ikke AGFs skyld at BIF er mestre, men AGF havde en gylden chance for at sætte en kæp i BIFs hjul - det mislykkedes desværre. AGF skal kunne vinde titler, men der er mega lang vej til guldet nu og i kommende sæson, så derfor er pokalen og at kvalificere sig til conf. league det næst bedste. I en billig sæson (20/21 sæsonen), da er det ikke godkendt, hvis det ikke lykkedes for AGF...pokalen blev det ikke til..conference league gruppespil er målet.
 
Ja, det ville være ærgerligt at give Dicks videre til en anden dansk klub.
Men det er da forståeligt at man som professionel vil forsøge at få så meget ud af den relativt korte karriere som muligt, både økonomisk og sportsligt.
Den der klubfølelse kan købes og holder til pengene stopper med at løbe ind ;)
Er han ikke i AGF er jeg ligeglad med hvor han er men jeg kan ikke forstå hvis han skifter til Brøndby. Er pengene virkelig så meget større dér?
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Back
Top