New posts

Kamptråd AGF - Randers, Torsdag d. 22.04.2021 kl 17.45

  • Thread starter Thread starter Salling23
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 89
  • Views Views: Views 9K
Kamptråd AGF - Randers, Torsdag d. 22.04.2021 kl 17.45
Når man ser det mål Ammitzbøll scorede i går har jeg godt nok svært ved at tro, at han ikke har en fremtid som superligaspiller. Der var meget power, speed og koldblodighed i det. Nærmest Bundu-agtigt.

Men udfordringen for ham er nok, at han er mere en 1-1 erstatning for PM end Helenius var. Og så er han nok lidt mere en udpræget kontra-angriber end det vi har brug for. Han kan nok lære spillet med ryggen til mål, men han er der ikke helt endnu. Men håber han forlænger - vil hade at se ham skifte til Viborg e.lign. og så lave bunker af kasser for dem.
 
Nu får Ammitzbøll chancen mod FCK og så kan han vise, hvad han kan fra start. Gud ved om ikke også PM bevidst brokkede sig til det kort for at få en pause som Højer i sidste kamp? Glæder mig i den grad til søndag, som bliver et brøl af en kamp. Husker den varme frakke og hue til endnu en kamp i Ceres Parks fimbulvinter.
P.s. Fantastisk at se det tempo, som vi leverede i første halvleg i går. Ja, og så Grabara. Dejligt “come back” i en Randerskamp.
 
Ammitzbøll har en rigtig god 'afslutningsfod' - han er virkelig dygtig til at afslutte. Det alene, synes jeg, gør det værd at have ham i truppen. Det lader også til, at hans indstilling og fart er rigtig gode, og så er der næsten kun ting tilbage, som man kan træne sig bedre til (det kan man naturligvis med alt, men det er bare lettere at træne pres end øge en spillers fart markant ved hjælp af træning). Er det så nok? Det vil tiden nok vise, men jeg er enig med fsc i, at han behøver nogle flere minutter for at vi kan vurdere, om han kan lære det. Så, vil vi gerne lave nogle af vores egne spillere, så er vi også nødt til at turde bruge dem - og nu kan vi bruge AA - det glæder jeg mig faktisk til at se.
 
Gud ved om ikke også PM bevidst brokkede sig til det kort for at få en pause som Højer i sidste kamp?
Jeg kan garantere, at Paddy ikke tager en karantæne med vilje til en kamp på hjemmebane mod FCK. Og med tilskuere tilbage.

Jeg tror han foriver sig og holder dommeren væk til han har "talt færdig" med Johnsen. Som han ville gøre det med en af kompanerne, der ville blande sig. Hvorefter han bliver bevidst om, at hov, det var sgu da forresten dommeren. Nå, det var jo nok ikke så smart.

Han skal faktisk være heldig med at den ikke koster udvisning. Plus til dommeren (i den her) for at vejre situationen.
 
Last edited:
Ammitzbøll har en rigtig god 'afslutningsfod' - han er virkelig dygtig til at afslutte. Det alene, synes jeg, gør det værd at have ham i truppen. Det lader også til, at hans indstilling og fart er rigtig gode, og så er der næsten kun ting tilbage, som man kan træne sig bedre til (det kan man naturligvis med alt, men det er bare lettere at træne pres end øge en spillers fart markant ved hjælp af træning). Er det så nok? Det vil tiden nok vise, men jeg er enig med fsc i, at han behøver nogle flere minutter for at vi kan vurdere, om han kan lære det. Så, vil vi gerne lave nogle af vores egne spillere, så er vi også nødt til at turde bruge dem - og nu kan vi bruge AA - det glæder jeg mig faktisk til at se.
Det kan jo også være, at det lige så meget er Ammitzbøll der overvejer om han skal forlænge. Det er ikke udviklende for ham med så lidt spilletid. Tror der er mindst en håndfuld superligaklubber, hvor han vil spille mindst semi-fast. Altså få mindst 20-30 minutter i hver kamp, hvis ikke mere. Især dem med en mere kontrabaseret tilgang vil han passe godt ind hos. Det var i hvert fald et klasse-mål i går. Et af dem der lige får en til at spærre øjnene lidt op.
 
Enig fart er mest medfødt og AA har altid været målfarlig, måske ikke så meget i Norge, men der spillede han vist heller ikke 9er så meget. Men fik da vist lavet 4 mål og okay minut snit.

Når man sammenligner med Mortensen, så scorede han også først mål som 21-22 årig og med dårligere mint snit end AA. Svært 100% at sammenligne pga agf er tophold og lyngby var bundhold.PM blev først rigtig vild som ca. 25 årig.

En fyr som Ebbe Sand slog også først igennem som 23 årig.

AA kan godt nå det endnu...

Som jeg skrev den anden dag, synes jeg i hvert fald man som minimum bør forlænge kontrakten et år mere og evt. udleje ham og se tiden an. Han har hjertet i klubben og den slags er gode at have nogen af.
 
Hvorfor i alverden skulle PM bevidst trække et gult kort og dermed karantæne, når næste kamp er mod bronzerivalerne på hjemmebane foran 8000 fans?

Det giver vitterlig ingen mening.

Det gjorde han sikkert heller ikke. Det var nok bare en tanke nogle af os fik i situationen.

Det vil dog egentlig ikke undre mig, hvis de havde talt om, at det måske var en ide at få overstået en kommende karantæne mod FCK, så AGF kan spille på kontra med Ammitzbøll som hurtigere spiller.
 
Det gjorde han sikkert heller ikke. Det var nok bare en tanke nogle af os fik i situationen.

Det vil dog egentlig ikke undre mig, hvis de havde talt om, at det måske var en ide at få overstået en kommende karantæne mod FCK, så AGF kan spille på kontra med Ammitzbøll som hurtigere spiller.
Undskyld - men det lyder vanvittigt i min verden...........

Direkte konkurrent omkring 3 pladsen og så skal vores topscorer sidde på tribunen. Det sammenholdt med han er et af vores vigtigste våben i luften og der helt sikkert bliver tryk på den del fra Fck....
 
Så kampen på stadion, men efter at have set den på TV er det klart, at PM ikke bevidst gik efter at få et gult kort. Han prøver at styre situationen men kommer helt galt afsted, da han kommer til fysisk at holde Putros tilbage fra “arnestedet” uden at opdage, at det er dommeren han holder væk.

Så for en anden gangs skyld er det nok en god ide ikke at føre sig frem i situationer med klammeri, hvis man står overfor en karantæne ved et gult kort. Det har først Højer og nu PM forsøgt sig med og med en karantæne til følge.
 
Nej vi bliver kun klogere ved at blive udfordret på vores mindset - ellers behøvede vi ikke være herinde.

Lad bare Randers drille videre, altså det bekræfter bare mindreværdskomplekset. Hvorfor jubler de ikke over en enestående sæson istedet, jeg er virkelig imponeret og synes også de har samlet et næsten lige så godt hold som ob og aab for færre penge, og det fungerer klart bedre end for de to andre.

Noget randers altid har haft en heldig hånd med er målscorere, som de sælger en efter en - som i 20 år vel snart? Lige nu Egho og Kamara, men også mål bagfra fra fx Vito. Men derfor håber jeg nu alligevel de ryger ud i glemslen, kedelig klub desværre, de bringer ikke meget til ligaen.
 
Lad bare Randers drille videre, altså det bekræfter bare mindreværdskomplekset. Hvorfor jubler de ikke over en enestående sæson istedet, jeg er virkelig imponeret og synes også de har samlet et næsten lige så godt hold som ob og aab for færre penge, og det fungerer klart bedre end for de to andre.
Randers rammer nok glasloftet i en sæson som den her, så man kan sige det er en erkendelse af at de ikke kan have så meget større ambitioner, men de skal da huske at fokusere på at de har en god sæson, det er jo helt realistisk at der går flere år før de er i medaljeslutspillet igen, sådan er den økonomiske virkelighed og der skal ikke så meget til før de slutter et par pladser længere nede i grundspillet.

Jeg ved ikke hvor lun jeg er på Egho, han er da en fin spiller, men måske heller ikke en der flytter os så meget eller har et stort salgspotentiale. Jeg håber man kan lave bredde i angrebet på en lidt anden måde. Det kan dog godt være kabalen bedst kan gå op med en spiller som ham. Han er nok også en spiller der godt kan se at Randers rammer glasloftet og måske skal udnytte situationen til at tage et skridt op.

Til selve kampen: det virker som om vi gradvist holder lidt længere fysisk og mentalt og vandt fortjent, men det kunne også have ramt os hvis Kamil ikke havde hevet et par store redninger frem mens vi stadig ramte stolpen. Vi skal have udbytte af vores gode perioder igen i de næste kampe og lukke lidt bedre af bagtil, men kommer vi godt over FCK-kampene er vi så også stadig med i bronzekampen.
 
Jeg ved ikke hvor lun jeg er på Egho, han er da en fin spiller, men måske heller ikke en der flytter os så meget eller har et stort salgspotentiale. Jeg håber man kan lave bredde i angrebet på en lidt anden måde.
Helt enig i de sætninger der - og i det hele taget i hele dit indlæg. Vi havde marginalerne med Kamils redning, men omvendt ikke ift straffe. Altid svært. Som man siger tabellen lyver aldrig (eller sjældent) og det går lige op i den sidste ende med held/dommer. Synes ikke det gør i år, men nytter ikke noget.

Egho - jeg er enig. Og inden sæsonen havde vi også stor tiltro med at løse backup og næste PM indefra med vores 3 ugen ST, AA og MJ. Synes ikke vi skal opgive nogen af dem endnu. Synes også vi skal forlænge AA så han har udløb julen 22 eller 23 (og ikke 21). Tror på ham. Måske han skal udlejes et år igen inden han er helt klar? Men flot mål sidst og bliver spændende at se ham i 90 min nu, han har jo sådan set scoret i hver anden kamp han har spillet 90 min. Ser ikke spetakulær ud med ham, men arbejder godt, hurtig og målnæse. Håber han i morgen viser vi kan hænge vores hat på ham - og droppe Egho, som kun kan blive aktuel hvis PM smutter og vi ikke kan få bedre end Egho ind.

Man bliver ofte lidt lun på der 26-30 års spillere i deres bedste alder i desperation over nyt blod og fordi man synes de er mere sikre kort end de unge man er usikker på om kan udvikle sig. Men det er også lidt som med lejespillere at tisse i bukserne, og man klarer den lidt endnu. Og Milan der var den sikre rutinerede har jo ikke vist sig at være det.

Egho er en god type, især hvis han scorer endnu mere - måske han kan det i AGF med alle vores indlæg? Jeg synes kun han er interessant fordi han er gratis. Kamara, er har ligaens bedste målsnit pr minut efter Vildsæk, synes jeg faktisk er mere spændende, som en der er virkelig vild, og måske også bedre kan udvikles til at spille kant også. Desværre ikke transferfri, men vil godt give et par mio og videresalgssjov for ham, men læste at Søren P afviste AaB i vinter og sagde han kostede langt over 5 mio. Var Vito gratis ville jeg også bytte ham med Bror. Ellers er der igen der spændende nok for os selvom det er en fin trup de har samlet.

Som backup er Egho naturligvis interessant, hvis han ikke er for dyr i løn (det er han nok) ift at være backup for at få chancen hvis PM bliver skadet. Og vil nok heller ikke være tilfreds med den rolle. Han har spillet kant før, men ikke meget. Fart og teknik er fin nok til det egentlig. Men mon ikke han ser sig som 9er. Gør Kamara nok også.

Lad os satse på et gennembrud til AA, ST og MJ
 
Randers rammer nok glasloftet i en sæson som den her, så man kan sige det er en erkendelse af at de ikke kan have så meget større ambitioner, men de skal da huske at fokusere på at de har en god sæson, det er jo helt realistisk at der går flere år før de er i medaljeslutspillet igen, sådan er den økonomiske virkelighed og der skal ikke så meget til før de slutter et par pladser længere nede i grundspillet.
Altså, hvis Randers vinder den sidste vigtige kamp de har i denne sæson, så de jo sikret et europæisk slutspil. Jeg tvivler på at de klarer EL-playoff runden, men så havner de i slutspillet i Conference League og er så vidt jeg ved garanteret 20 mio. Det burde kunne sikre dem nogle år frem. Til gengæld får de det nok hårdt i næste sæson med både liga og europa.
 
Man bliver ofte lidt lun på der 26-30 års spillere i deres bedste alder i desperation over nyt blod og fordi man synes de er mere sikre kort end de unge man er usikker på om kan udvikle sig. Men det er også lidt som med lejespillere at tisse i bukserne, og man klarer den lidt endnu. Og Milan der var den sikre rutinerede har jo ikke vist sig at være det.
Mit mantra er jo lidt at spillere i den alder skal være startere, men det er en lidt speciel position når vi kun spiller med én angriber og han sjældent er ude. Der skal være en der kan tage over hvis det alligevel sker, også i en længere periode, på den anden side risikerer den spiller også at ende meget på bænken. Det kan godt være lidt problematisk med et talent der enten ikke helt kan tage over eller er for god til ikke at få mere spilletid og dermed blive udviklet optimalt og derfor kan man måske godt ende med en backup-løsning a la Helenius.

Jeg er ikke helt overbevist om at Egho vil være god nok til at afløse PM i en længere periode - der vil selvfølgelig være et niveautab, men det må ikke være for stort - og så vil det være bedre at udvikle på en ung spiller. Ideelt set kunne jeg godt tænke mig en ung spiller, der er lidt en anden type, måske med lidt mere fart, som også er målfarlig, men både kan agere nogenlunde i det system vi ellers spiller, det kan være der er en 8/10’er der skal hjælpe med at være opspilsstation, eller sættes sammen med PM i nogle bestemte situationer. Spørgsmålet er om vi ikke har den spiller i truppen og så kan man se på hvem tredjemanden er.

På et tidspunkt når økonomien er bedre skal det være en plads hvor man har en del værdi på bænken.
 

Latest posts

Back
Top