New posts

Transfervindue Sommer 2024

  • Thread starter Thread starter TLassen
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 7K
  • Views Views: Views 485K
Transfervindue Sommer 2024
Jeg er slet ikke uenig, men der er jo altid et spændingsfelt mellem træneren og Sportschefen, og man skal ikke undervudere dét, at træneren har et talerør gennem presse.

Allerede efter den første træningskamp, der er fuldstændig ligegyldig når det kommer til, at rotere spillere, er Uwe Rosler ude at påpege, at de mangler midtbanespillere (det er vel 40-50 dage siden). I post-match interviwet efter AaB kampen kommer md en tydelig indikation af, at noget sker.

Så selvom man har et sportsligt udvalg, hvos træneren og eventuelt specialtrænere (f.eks. målmandstræner) deltager i mange møder, så kan der jo godt være interesser i hver sin retning.

Jeg hæfter mig dog ved, at SIB brugte ordet "intenst" på de to spillere han nævnte sidste måned. Jeg ved, at der fra visse sponsorer er en utilfredshed med, at sponsorerne betaler mange ind hvert år, og AGF "bare" øger Egenkapitalen. Så det ville være et selvmål af rang, at kommunikere på den måde, og så ende med "næsten ingenting" - så burde kommunikationen været bedre, hvis de talte om at holde krudtet tør til næste sæson osv.
Når nu Uwe og SIB siger det samme er der vel ingen grund til at tænke at Uwe er nød til at bruge medierne til at signalere sine behov i spillertruppen. Jeg tror ikke rigtig på at de ikke snakker sammen ofte og måske ikke altid er helt enige, men nok når frem til en fælles forståelse for hvad de vil og skal.
 
Så det du siger er at det er godt vi har ventet til sent i vinduet med at hente flere forstærkninger så vi har kunnet få de seneste resultater med og nu kan få mere for pengene.
Det er ihvertfald der vi er nu og den udfordring vi står over for. Vil vi blive i toppen ved at supplere med kvalitet eller håbe på gudernes hjælp mht skader. Jeg tror du vi sætter mere lid til “håb” end indkøb, da det simpelthen er billigere. Tænk nu HVIS vi kan klare det uden indkøb fordi vi holder os skadesfri. Det tror jeg man er villig til at gamble på - igen.
 
Når nu Uwe og SIB siger det samme er der vel ingen grund til at tænke at Uwe er nød til at bruge medierne til at signalere sine behov i spillertruppen. Jeg tror ikke rigtig på at de ikke snakker sammen ofte og måske ikke altid er helt enige, men nok når frem til en fælles forståelse for hvad de vil og skal.
Nej, slet ingen grund.

Det var et svar på, at Uwe jo var på kontoret tit, og de derfor var helt afstemt.

Det kan sagtens være de ikke er. Selvom Uwe er på Stigs kontor 3-4 gange om dagen, og sikkert har set materiale på 10+ midtbanespillere, som var muligheder, og som har "nikket" til AGF, men så alligevel ikke kommer, så kan Uwe som træner godt være frustreret uden Stig Inge er det.

Jeg tror ikke nødvendigvis Stig Inge synes Uwe's kommentar for 40-50 dage siden var den bedste.

Vi er mennesker, og vi opfører os som oftest efter hvad vi bliver målt på. I den periode af sæsonen og vinduet, så er det ikke altid at de to flugter for hhv træner og sportschef.

Igen det hele er gisninger, men Jacob Nielsen og Stig Inge har måske fremlagt en strategi, hvor fokus er på en yngre trup og salgspotentiale, men Uwe Rosler ved også, at hans mulighed for et større job kan være, hvis han skaffe AGF medaljer. Derfor er Max Power den perfekte kandidat for ham, og for Stig Inge der har KPIs der rækker 3-4 år ud i tiden har måske en anden agenda.

Ligeså usympatisk jeg i perioder synes Ståle var, ligeså godt synes jeg FCK var ledet dengang. Hvor han var bossen, han lavede gentlemen aftaler med spillere, og han overholdte dem, fordi han også var træner og forbedredte holdet på et liv efter en bestemt spiller.
 
Mon ikke vi nok skal nå og hente de signings vi har brug for inden mandag?
Ved godt der er dømt tilsyndeladende Ragnarok og masse panik, med SIB halv fyret og Max Power foragt.
Tænker ikke at en anbefalet spiller er det der lukker vores vindue.
Der er ret klare indikationer på at vi har nogle mål og ideer om hvad vi går efter.
Er sikker der ryger i hvertfald 2 signings ind.
Den ene en profil den andet et talent.
Paddy kommer ikke til at vandre alene med alt vægten tænker jeg..
Kald det bare en mavefornemmelse
 
Fan af Liverpool
Kender Rob Kelly fra deres Wigan tid. Kelly har anbefalet ham.
Power har også fulgt med AGF i denne sæson qua hans forbindelse til Kelly (okay vildt nok..)
Har allerede spillet 4 kampe i pre-season fuld tid.
Blev hentet til Saudi Arabien af Robbie Fowler og var anfører.
(Saudi klub har lige hentet Pierre-Emerick Aubameyang og Nacho).
For at hjælpe klubben valgte de at ophæve hans kontrakt, da klubben kun må have 7 udlændinge i truppen (og klubben sigter åbenbart højere nu).
"- Derfor har jeg ikke været i kamp siden november. Jeg har været forskånet for skader i min karriere, men efter mange år, hvor jeg har spillet på smertestillende når det var nødvendigt, tror jeg, at min krop havde brug for en pause. Så det har været godt for mig. Operationen gik godt og jeg har været fuldstændig frisk siden februar. Så jeg er klar til at tørne ud for AGF, fortæller Max Power."
Ifølge Dennis Bjerre " står han knivskarpt med en lav fedtprocent og en muskelmasse, der givet har gjort de fleste holdkammerater i AGF-omklædningsrummet misundelige i de seneste dage"

Men han er jo 31, så han kan nok ikke spille fodbold.. vi vil kun have én på 17 med samme erfaring og niveau. :)
 
Ang. Wahlstedt.

Så har jeg også fået bekræftet, trænerstaben er overrasket over hans niveau. Jeg hører ikke, han er opgivet, men intet tyder på, han kommer i spil foreløbigt, dertil er niveauet for ringe.
Det er nu mindst nummer 10 i køen der skriver det her - så nej det er ikke noget der blot findes på. Jeg hører det samme!
 
Mange folk bliver hysteriske, og det gør vi også herinde.

Men det er klart, at dét at bringe en 31 årig spiller, fra den næstbedste saudiske række i spil, en spiller der vel at mærke ikke har spillet i 10 måneder til prøvetræning er bemærkelsesværdigt.

-Viborg henter Thomas Jørgensen
-Silkeborg henter Jeppe Andersen (måske Rami Al-Hajj)
-Randers henter André Rømer (han kan vel det samme og kan spille nu)
-FCM henter Castillo, Askildsen og Bravo

Altså, hvis AGF hentede gamle stivbenede Rømer, SÅ skulle du se hysteri herfra... ;) Han passer overhovedet ikke til vores spillestil, hvis du spørger mig. Hr. Powers niveau kan hverken jeg eller alle de andre kloge-Åger vurdere. Vi får se.

At henvise til FCM's aktiviteter er lidt uden for skiven. De har ifølge Transfermarkt brugt 12m euro på fem nye spillere (og langer givetvis klækkelige lønninger ud til samme). Hvis det var en mulighed for AGF, ville der helt sikkert være sket mere på nuværende tidspunkt, men det er jo ikke fair at forvente.

Så er der Jørgensen: Som jeg har forstået det, har VFF accepteret nogle betingelser, som gør det tvivlsomt, om vi overhovedet ville være interesserede. Desuden siger rygterne vel også, at FCK slet ikke ville sælge til os.

Rami Al Hajj er den eneste på den liste, som kunne være et godt bud til AGF - og det er vel heller ikke givet, at den dør er lukket endnu.

Generelt viser erfaringen jo, at Jacob Nielsen har fået tætnet vandrørene meget, meget godt. Det hører også med. At det hele er lidt uvist lige nu, er jo ikke det samme som, at Rom brænder.
 
Det er jeg eddermame rystet over. Hvis det her er en "Serra x 10" - så må det få konsekvenser for en eller anden i organisationen.
I min optik bør det få den konsekvens, at der skal gentænkes hvordan vi scouter.

Jeg lagde mærke til, da han kom til Klubhuset, at den tidligere målmandstræner sagde "I've seen so much video with you" - hvilket er fint nok, men samtidig også bekymrende, at man ikke har haft en mangeårig målmandstræner på et stadion i Norge henover årerne.

-Ja, men har set video
-Ja, man har talt med f.eks. Jon Dahl Tomasson osv

Men øjetesten må man ikke undervurdere. Rækkens nummer 1 pt har en træner der virkelig ikke går op i tal, statistik osv., det er måske for meget i den "gamle" retning, men det understreger også, at diverse statistikker ikke er bedre end det man ser.
 
Altså, hvis AGF hentede gamle stivbenede Rømer, SÅ skulle du se hysteri herfra... ;) Han passer overhovedet ikke til vores spillestil, hvis du spørger mig. Hr. Powers niveau kan hverken jeg eller alle de andre kloge-Åger vurdere. Vi får se.

At henvise til FCM's aktiviteter er lidt uden for skiven. De har ifølge Transfermarkt brugt 12m euro på fem nye spillere (og langer givetvis klækkelige lønninger ud til samme). Hvis det var en mulighed for AGF, ville der helt sikkert være sket mere på nuværende tidspunkt, men det er jo ikke fair at forvente.

Så er der Jørgensen: Som jeg har forstået det, har VFF accepteret nogle betingelser, som gør det tvivlsomt, om vi overhovedet ville være interesserede. Desuden siger rygterne vel også, at FCK slet ikke ville sælge til os.

Rami Al Hajj er den eneste på den liste, som kunne være et godt bud til AGF - og det er vel heller ikke givet, at den dør er lukket endnu.

Generelt viser erfaringen jo, at Jacob Nielsen har fået tætnet vandrørene meget, meget godt. Det hører også med. At det hele er lidt uvist lige nu, er jo ikke det samme som, at Rom brænder.
Ja, han har fået tætnet vandrørerne, det er kun Wahlksted, Dalsgaard og Gyamfi der slap ud før end der var underskrevet.

Jeg tror, efter den succes Dalsgaard har været, ikke på at folk vil blive sure over at hente en 4 år yngre spiller fra selvsamme FCM ind. Jeg kan tage fejl.

Grunden til jeg nævner ham, det er i ligeså høj grad for, at illustrere at jeg ikke er aldersforskrækket. Derimod synes jeg det vil være "ærgerligt" at have spillet halvdelen af grundspillet før end han er oppe i gear. Hvorimod Rømer ville være det lige nu.
 
Ang. Wahlstedt.

Så har jeg også fået bekræftet, trænerstaben er overrasket over hans niveau. Jeg hører ikke, han er opgivet, men intet tyder på, han kommer i spil foreløbigt, dertil er niveauet for ringe.
Men sådan lidt provokerende..
Alle 10 der nu har sagt det kan jo have hørt det fra den samme, da ingen kommer nærmere kilden :)
 
Men sådan lidt provokerende..
Alle 10 der nu har sagt det kan jo have hørt det fra den samme, da ingen kommer nærmere kilden :)
Meget valid kommentar.

Der er vel ét spørgsmål, der skal besvares.

Hvis han er udset til den kommende førstekeeper, på lang kontrakt. Hvorfor starter han ikke, som Peacock-Farrell gjorde?
-Uwe vil første spille med bedste mand efter landskampspausen, fordi det kører nu
-Han er under Jesper Hansen niveau

Det er vel de to optioner der er.

Jeg kan sagtens leve med Jesper Hansen indtil nytår, men han er 39 år gammel. Der skal til nytår være et alternativ, om det er Wahlstedt eller en anden. Man kan ikke have en usikkerhed på så vigtig en post, med et førstevalg der er 39.
 

Latest posts

Back
Top