New posts

Den store tribune-tråd

  • Thread starter Thread starter Alsgaard
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 2K
  • Views Views: Views 95K
Den store tribune-tråd
Det har den heller aldrig været, så der havde brugeren i hvert fald ret.
Jeg tror ikke en promille af dem, der oplevede optøjerne efter sejren mod Viborg er/var enig med ham. Tror ikke den har været dårligere siden WPs unævnelige dage. Det viser bare, hvor snævert og indskrænket et syn den gruppe har på sig selv og befinder sig tydeligvis i en eller anden alternativ verden. Derfor er de jo heller ikke til at have en fornuftig dialog med. Og når de kommunikerer, er det helt sort for almindelige mennesker, som Thomas K så udmærket har beskrevet det herinde. Det var vel det JP fortalte dem i sommer?
 
Lige læst hos TV2
Måske ligger “det rigtige problem” her
Nej, hvorfor det? De var da bare landet helt tilfældigt dernede blandt gutterne med sorte masker uden dansk pas. Fra månen, tror jeg. 26Boyter ved jo, at de ikke var rumænere eller fra Østeuropa. Han kan åbenbart godt tale med månemænd, der helt tilfældigt lander lige der. Men han havde ikke noget med dem at gøre, så det kan jo ikke være “det rigtige problem”. Nej, for hos dem havde fanscenen aldrig været bedre 😉.
 
Så måler du det nok på andre parametre end vi gør. Jeg måler det på opbakningen til AGF. Og det er indiskutabelt, at den aldrig har været bedre. Hverken vokalt eller visuelt.
Utvivlsomt.. Det er også derfor at det er helt enormt ærgerligt at Nysír er ved at sætte dét over styr, forstået på den måde, at deres 200-300 personer (ved ikke hvor mange de reelt er) ikke fylder ret meget hvis alle andre ikke gider bakke om om dem længere på grund af deres adfærd..

Man har en position hvor man ganske enkelt har valget mellem at skrue ned for fanatismen (pyro, voksenskældud og venskabshyldester), for at få en hel tribune med ombord.. Der er en gigantisk gevinst lige rundt om hjørnet, med nyt stadion og ny fantastisk tribune - hvor man har muligheden for en vild vild visuel og vokal støtte, hvis Nysir formår at forstå at de har brug for os andre, og derfor tilpasser sig til det..
 

Latest posts

Back
Top