New posts

Transfervindue Transfervindue vinter 2023/2024

  • Thread starter Thread starter Alsgaard
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 2K
  • Views Views: Views 179K
Lige nu kunne det være mere interessant at vide, om den spiller SIB teasede for på mødet, var svenskeren der røg til St. Pauli.

Håber ikke dette transfervindue også ender med, at vi igen skal høre om, at SIB i sidste øjeblik have fået afvist nogle bud, og man ikke kunne sige nej til et godt salg i vinduets sidste dage 😂.

Optimal forberedelse og rettidig omhu karakteriserede mildest talt ikke sommerens vindue, så med mange skader igen på overlappende pladser, trænger vi til en ordentlig gang revanche inden 1. februar. Når man tænker på, hvad en pokalsejr ville kunne give økonomisk, skal man huske, at man kan spare sig fattig.
 
Last edited:
Det vil jo være både-og og komme an på hvad vi får for ham og hvad der kommer ind i stedet. Vi er trods alt en sælgende klub der gerne skal sende profiler videre til beløb og i et tempo der gør, at vi kan øge spillerbudgettet med forventede salg.

Det er ikke umiddelbart ideelt at skifte en spiller med udsigt til pokalsemifinaler, men det kan ikke alene afgøre det hvis pengene er store nok, og så kan den her spændende mulighed vel også være afhængig af sådan et salg og så tilpas spændende at det alt i alt vil se helt fint ud.

Der er nok også en forståelse for at Anderson skal ud på et tidspunkt, men det kunne man måske godt have trukket til sommer hvis det var. Nogle gange er buddet man må slå til på der bare.
 
Andersson er med flyet til Spanien i følge AGFs twitter
Breaking: Anderson er på vej til Valencia :)

Der er rigtigt at timingen mere oplagt ville have været sådan at han så ikke tog med, men hvis det ikke er helt på plads skal han måske derned og træne og så må han rejse igen hvis det er.

Var der noget med at han stod helt over mod FCK? Det kunne man så vælge at tolke som om man har beskyttet ham mod skader lige før et muligt skifte.
Hvis Anderson ryger så tror jeg at Filip Bundgaard fra RFC bliver præsenteret
De har lige lejet en hurtig angriber i Strum Graz. Det er vel ikke helt en erstatning for Bundgaard hvis han skulle være på vej ud, ellers kan den slags også indikere at der kunne ske noget. Men jeg tror nu stadig Bundgaard er alt for dyr, selvom han skulle være ved at blive solgt tror jeg ikke det er til os.
 
Jeg har altså stadig svært ved at se en udenlandsk klub komme med et stort nok bud på Andersson. Han har ikke just brændt noget af, goal contributions er ikke specielt imponerende og fysikken er heller ikke 100%. Jeg har bare svært ved at se et specielt stort salg.

Jeg synes også, at der mangler mål + assists for at realisere et tilpas attraktivt salg nu, men den islandske journalist sætter da lidt gang i spekulationerne.
 
Er der nogen, der ved noget om hvorvidt det er dyrere at købe i vinter-transferen fremfor sommer-transferen? Jeg tænker at, der er klubber som skal købe spillere for at redde/beholde en plads i ligaen?
Omvendt er der selvfølgelig klubber, som kommer til penge om sommeren fordi de vinder titler eller avancerer.
 
Er der nogen, der ved noget om hvorvidt det er dyrere at købe i vinter-transferen fremfor sommer-transferen? Jeg tænker at, der er klubber som skal købe spillere for at redde/beholde en plads i ligaen?
Omvendt er der selvfølgelig klubber, som kommer til penge om sommeren fordi de vinder titler eller avancerer.
Der er generelt flere handler om sommeren. Det er nok noget med at klubbernes starter nye sæsoner, måske med ny træner der skal hente noget, meget af budgetterne bliver brugt, det kan også være noget med FFP nu om stunder, og når de når hen til vinter er der selvfølgelig nogle der har bruge for at handle for rette op på sæsonen eller dække af for en skade, men det handler ofte mere om justeringer. Klubber der er røget ud af Europa vil måske hellere sælge en spiller end tilføje en mere, men mange klubber vil ikke så gerne sælge en profil midt i sæsonen. Derfor kan det så også være et godt tidspunkt at handle i Norge og Sverige.

Så jeg tror nogle spillere er dyrere, men andre kan være i overskud så det afhænger af hvad man leder efter, men der sker ikke så meget i toppen af det økonomiske hierarki og så mangler der nogle penge i systemet der fører til færre handler hos de mindre klubber indtil man når ned til sådan nogle som os. Jeg er lidt spændt på om der kan komme en ketchup-effekt de sidste dage der kan muliggøre nogle handler i Superligaen der ligger og venter.
 
Last edited:
Det er i min optik meget nemmere at sælge spillere end at købe dem. Salg af spillere handler om efterspørgsel på baggrund af spillernes præstationer. Jeg er med på at der er ting som % på videresalg osv, men man opfinder næppe store summer, uden spillere der leverer varen.

Ja når man har tre lækre esser på hånden, så vil de andre gerne bytte kort - og ih og åh hvor de kan tilbyde for at få dem.
Når man selv gerne vil have lidt bedre kort - så er det en anden disciplin.


Anderson sælges naturligvis ikke uden at vi henter noget ind.
Men det er nok også anderledes end en direkte "erstatning" 1:1 vi skal se et evt. salg + indkøb.

Jeg tror at vi overvejer at gå over til 3-4-3, frem for den 5-4-1 og 5-3-2 vi har spillet, hvor vi kan spille med fx Bundgaard/Nouk + Bech sammen med en PM i front. Altså et 3-mandsangreb. Nogle gange kan den så hedde PM + Bundgaard/Nouk-typen + en Duelund/Yakob.

Og bagved dem kan MEM+NP ligge (med Brandhof/Knudsen/Beck som reserver)

Altså tænker jeg at vi måske ikke skal tænke et køb af Bundgaard fx som 1:1 for Anderson i den spillestil vi har bedrevet - men vil se os mere spille som landsholdet ift de 3 forreste til tider - med fx Bech + Bundgaard bagved/omkring eller foran en PM.

Bech og Bundgaard- så har vi også en U21-duo der vil noget - sammen med en af ligaens bedste boksspillere, hvis ikke den bedste :D
 

Latest posts

Back
Top