New posts

(Imod?) Moderne fodbold

  • Thread starter Thread starter Alsgaard
  • Start date Start date
  • Replies Replies: Replies 239
  • Views Views: Views 24K
(Imod?) Moderne fodbold
Løsningen er helt sikkert ikke mere fodbold. Markedet er helt sikkert mættet- sendefladen er for helvede nærmest fyldt ud med fodbold.
For mit eget vedkommende kan jeg sige, at tiden som ungkarl er slut, hvorfor det heller ikke længere er muligt at tænde TV'et søndag middag, og have sport kørende til jeg besvimer af træthed. Når man bor med andre, som ikke brænder for sport, så er der grænser for, hvor mange kampe man ser.

Dertil kommer at mit engagement i AGF er blevet meget, meget stærkere henover de seneste 15 år. Det har faktisk medført en faldende interesse for fodbold i almindelighed.

De to ting er to sider af samme sag: jeg kan ikke se alle kampe fordi hustruen ikke gider, at der er fodbold hele tiden og jeg skal jo også passe hus og være sammen med min familie OG jeg har mest i klemme når AGF (og Liverpool) spiller, hvorfor de andre kampe bliver mindre interessante...

Ville jeg sætte mig ned og se en CL kamp uden deltagelse af et af "mine" hold? Måske, hvis det ikke var fordi der var så meget fodbold hele tiden.
Det er i øvrigt det samme med Superligaen: alle kampe bliver vist i TV, så hvorfor skulle jeg se andet end AGF? Hvis alle kampe pånær en eller to blev spillet søndag kl. 15, og kun én af dem vist i TV. Derudover en lørdagskamp (eller mandagskamp, bevares) og en sen søndagskamp, som begge også bliver vist i TV, så vil jeg faktisk tro, at seertallet ville stige. Publikumstallet på stadion ville stige, til de kampe, der IKKE blev vist på TV.
Og så skulle TV stationen gå tilbage til dengang, hvor man lavede gode sammendrag og ikke kun en afpillet målkalvakade.
 
Jeg tror faktisk nærmere markedet er mættet fordi der er øget appetit på den eller de klubber man følger som fx AGF, hvor man går all inn og vil fordybe sig og derfor ikke gider se eller læse om alt muligt man ikke interesserer sig så meget for.

Fx tror jeg mange meget gerne vil se to agf kampe pr uge fremfor en kampe - men vi ønsker ikke flere kampe mellem SØE-Horsens eller mellemvare i engelsk, tysk, spansk osv
 
Dertil kommer at mit engagement i AGF er blevet meget, meget stærkere henover de seneste 15 år. Det har faktisk medført en faldende interesse for fodbold i almindelighed.
Jeg har det på præcis samme måde og kender mange, der har det på samme måde. Noget af det er givetvis en konsekvens af at livet fra man får børn og så ca. 15 år frem er pænt travlt med alt andet end fodbold. Men primært tror jeg det skyldes den stigende kommercialisering/korruption bedst udtrykt ved VM i Qatar, diverse landsholdsstrejker/protester og så senest Super League, som gør at spillet føles mindre relevant end tidligere. Det er i hvert fald den subjektive oplevelse jeg selv og min omgangskreds har.
 
Løsningen er helt sikkert ikke mere fodbold. Markedet er helt sikkert mættet- sendefladen er for helvede nærmest fyldt ud med fodbold.
Det var også mest et retorisk spørgsmål herfra ;-)

Jeg er i præcist samme båd som dig. Og hvis man følger et superligahold, et hold i udlandet samt landsholdet, så har vi vel allerede rundet, hvad, 100-125 kampe om året? Det endda helt uden at se andre fodboldkampe end ens egne hold.

Jeg ser endda ikke udenlandsk fodbold særligt ofte, ikke engang det, jeg ville betragte som mit eget hold - mest fordi det simpelthen allerede er for mange kampe. Tiden, lysten og muligheden til andre kampe herudover er ganske enkelt stærkt begrænset, udover at jeg da gerne ser et kvarter her og der og også fx tjekker telefonen løbende for resultaterne.
 
Måske markedet er ved at være mættet? Måske er det ikke "mere fodbold", men "bedre fodbold" vi har brug for? For min skyld kunne man sagtens rulle især en del af landsholdsturneringerne tilbage til noget mere eksklusivt, og det samme vel egentligt med Champions League. Ja, det vil muligvis tilgodese de få frem for de mange, men det vil fjerne lidt af fornemmelsen af alt for mange ligegyldige kampe. Så kan jeg fint fornøje mig med superligaen ved siden af.
Men det er værd at tilføje at det er de samme store klubber, der har udvidet CL, så de kunne komme med som nummer fire eller lavere i ligaen fremfor at det kun var for mesterhold. Man kunne naturligvis ikke sige at mesterholdene andre steder slet ikke skulle deltage - eller rettere det har man så i stigende grad arbejdet sig hen imod, kulminerende med ESL. Så ja, fint nok med lidt mere eksklusivitet som i gamle dage, men det bliver hurtigt hen ad ESL af bagvejen. Det er lidt en balancegang.
 

Jeg ved ikke om man kan forestille sig det breder sig, men der er da nogle klubber med lange traditioner for grønt tøj rundt omkring der i så fald må blive temmelig oprørte. Jeg ville godt nok synes det var skidt hvis fx Viborg ikke måtte spille i grønt for at tilgodese tv.
Delvist enig. Mest enig.
MEN: Det er ikke kun af kommercielle grunde at man gør det. Det er jo fordi der findes (for mig) overraskende mange farveblinde. Har ikke nok viden på området.
Men det ændrer bare noget for mig, at man jo faktisk også hjælper farveblinde ved det. Der er jo umiddelbart ellers intet vundet ift "live-bold", er der? Altså farveblinde på stadion, har de svært ved at se forskel der også?
 
Det har vel ikke noget med farveblindhed at gøre, når man nævner at problemet er, at trøjer og græs har samme farve?

I forhold til at tage hensyn til farveblinde bør man gøre det (som man især gjorde førhen), at man sørger for at de to hold ikke ser ens ud, hvis man ser det i sort/hvid. Typisk det at begge hold spiller i en mørk farve trøje og en anden mørk farve bukser.
 
Det har vel ikke noget med farveblindhed at gøre, når man nævner at problemet er, at trøjer og græs har samme farve?
Det kan være jeg misforstår så.
I forhold til at tage hensyn til farveblinde bør man gøre det (som man især gjorde førhen), at man sørger for at de to hold ikke ser ens ud, hvis man ser det i sort/hvid. Typisk det at begge hold spiller i en mørk farve trøje og en anden mørk farve bukser.
Ja det vil jeg også helst.
Og efter at have tænkt over det i nogle minutter, så vil jeg også sige, at TV/Ligaer slet ikke skal forbyde nogen som helst farver. Overhovedet.
 
Det kan være jeg misforstår så.

Ja det vil jeg også helst.
Og efter at have tænkt over det i nogle minutter, så vil jeg også sige, at TV/Ligaer slet ikke skal forbyde nogen som helst farver. Overhovedet.
Det du nævner med farveblindhed kunne måske være at der mange lidt svagtsynede seere der har svært ved at følge med og det er da i så fald et argument trods alt. Det bliver fremlagt mere som tv-æstetik end reelt hensyntagen og så ender det mere i kategori med ideen om flere kortere halvlege, der reelt er en ide skabt til reklamer.

Kravene til forskelle i tøjet kommer måske også ud af hensyn til tv, men jeg har nu også altid tænkt det som et hensyn dels til at spillerne ikke tager fejl og måske især til dommerne, der i et splitsekund skal kunne adskille spillere der bevæger sig “oven i hinanden” i fart. Det er jo ret vigtigt de kan se hvis ben ramte hvad osv.

Der må bære nogle andre begrænsninger også, eller er det bare et spørgsmål om tid før de mange nye klubber og fusioner osv rundt omkring fører til en masse voldsomt spraglede trøjer? Der bliver da eksperimenteret og leget lidt rundt omkring når der skal designes. Vi må have to reklamer foran, men nu også en på ærmet, så det kan blive en glidebane. Jeg håber stadig på en trøje med kun en reklame foran, men det er ikke så slemt som det har været og må jo være det der bedst kan betale sig.
 
Jeg er rød/grøn-farveblind, hvilket er den ubetinget mest almindelige form for farveblindhed, og faktisk lider mellem 8 og 10 procent af alle nordeuropæiske mænd i nogen grad af dette, mens kvinder stort set ikke er farveblinde. Det er mellem hver 12. til 10. mand, I møder på stadion, eller selv er i aktion på banen.

Jeg er ikke svært farveblind, og har mest problemer, når hold spiller i rødt og grønt mod hinanden - afhængigt af nuancer - men har i årevis ønsket og drømt om en større bevidsthed i samfundet generelt, såvel som i sport, fordi 8-10% er en anseelig mængde i alle henseender. Jeg savner en protokol omkring det i fodbolden, nu det er så relativt mange, det rammer, og jeg bifalder initiativet i Italien ubetinget, selvom jeg naturligvis også forstår følelserne omkring klubfarver.

For et par år siden var jeg til en kamp i Horsens i en ordentlig snestorm. Af hensyn til snefald og hvide streger, havde de tegnet banen op med røde streger og brugte rød bold. Jeg kunne til dels, om end besværet, følge bolden, men banen var helt væk for mig, og det er helt udenfor min fatteevne, at man kan træffe sådan en beslutning. Hvis 90 minutter i Horsens kan være lange nok i forvejen, så var det her ørkenvandring, hvor jeg ofte blot kunne se spillerne jagte noget, jeg i farten ikke kunne se.
Engang måtte jeg opgive at se en CL-kamp fra Rusland, fordi de havde gjort det samme, hvilket var helt umuligt at skelne på TV.

Hvis vi har 20.000 på stadion, og de 15.000 er mænd, så er der op imod 1200 tilskuere og ~4 spillere/dommere, som i en eller anden grad har det svært med rød og grøn, og det synes jeg bør være nok til, at man gør sig nogle tanker og retningslinjer for afviklingen. Det er næppe heller sværere at tegne streger med orange eller blå, som jeg har set det i England en enkelt gang.
 
Det er trist det er der sker i Newcastle, men ellers sympatiske Frank har da tabt sutten der, jeg tænker 9 af 10 gerne ville bytte med ham. Hvis man nu er AU pair og arbejder for ingenting langt væk fra sine egne børn, kan man spørge sig selv det spørgsmål - men har pga økonomi ikke noget valg formentlig.

Hvis man er så heldig at være træner i verdens bedste liga skal man bare nyde hvert sekund og den bugnende lønkonto. Selv i superligaen. Med mindre man er sky og helst vil gemme sig med være assistent eller træne talenter.

Det er en ommer Frank

 
Interessant at man faktisk kan blive super god selv man først bliver seriøs med sin træning som 12-14 årig. At man ikke behøver begynde tidligt. Har jeg også hørt fra en dansk talentchef. Om det er samme analyser ved jeg ikke.

Bogen Open om Andre Agassi kan i øvrigt anbefales. Noget om tidlig start og forventningspres fra forældre osv

Jeg tror stadig det er en fin ide at starte som 7-8 årig med fodbold. Man kan sige at undersøgelserne muligvis heller ikke tage højde for to ting

1) at man jo næsten er prof fodboldspiller som barn fordi det er spillet i frikvarterer, fritiden og idrætstimerne Jeg spillede mindst 6 timer i skolen om ugen i 7-8 år og spillede endnu mere ved siden af (selv de perioder jeg ikke spillede i organiseret klub). Vel ca. 15 timer vil jeg gætte på. Sådan er det måske ikke helt i dag, hvor børn/unge ikke helt så meget mødes og spiller alle vegne hvor der er et stykke græs eller asfalt og bruger to jakker som mål. Men kan se naboens søn har spillet ca en time i haven alene eller med venner hver eneste dag, plus skole og klub. Han er så ironisk nok stoppet og blevet yderst talentfuld badmintonspiller i stedet. Men det handler vist mest om han fysisk ikke er stort nok pga født om efteråret. Klassiker. Han var i øvrigt en del af AGFs talentsatsning i Lyseng med fodbold SFO.

2) hvis man surfer rundt mellem forskellige idrætsgrene, så kan man sagtens blive god til badminton, tennis osv i DK, selvom man starter sent, ganske enkelt fordi der er få aktive og konkurrencen ret lav udenfor fodbolden især.

Endelig overfører man også ofte motorikken, det taktiske og blikket for spillet osv til mange andre sportsgrene. Morten Andersen i amerikansk fodbold er et godt eksempel. Havde han aldrig sparket til en fodbold før han kom derover eller trænet sin krop fysisk var han nok ikke blevet en af verdens bedste selvom han først startede på highschool så vidt jeg ved.

Jeg tænker det ganske enkelt handler om at få børn og unge til at dyrke en masse sport og finde glæden ved det, og de kan sagtens spille en masse fodbold, men det er fint der også er plads til anden sport og interesser.

 
Min kone har været indlagt i 14 dage med en blodprop i hjernen, så min dag er koncentreret om at sidde ved en hospitalsseng, mens aftenen forløber med en eller anden mere eller mindre ligegyldig kamp i fjerneren. Mest iøjnefaldende er, at når man ikke er engageret i nogle af holdene, så forekommer moderne pres/genpres gabende kedsommeligt med 18 mand på et lille område, hvor de som i amerikansk fodbold flytter sig nogle meter frem og tilbage. Så var gode gamle kick and rush mere underholdene. Kommentatorerne leder ofte i flere minutter efter et eller andet at tale om, mens der er et kvarter mellem højdepunkterne. "Fuldstændig lukket ned", "arbejdshandskerne på", "svær bold" er de typiske bemærkninger.
 
Min kone har været indlagt i 14 dage med en blodprop i hjernen, så min dag er koncentreret om at sidde ved en hospitalsseng, mens aftenen forløber med en eller anden mere eller mindre ligegyldig kamp i fjerneren. Mest iøjnefaldende er, at når man ikke er engageret i nogle af holdene, så forekommer moderne pres/genpres gabende kedsommeligt med 18 mand på et lille område, hvor de som i amerikansk fodbold flytter sig nogle meter frem og tilbage. Så var gode gamle kick and rush mere underholdene. Kommentatorerne leder ofte i flere minutter efter et eller andet at tale om, mens der er et kvarter mellem højdepunkterne. "Fuldstændig lukket ned", "arbejdshandskerne på", "svær bold" er de typiske bemærkninger.
Krydser fingre
 

Latest posts

Back
Top