Transfervindue Sommer 2024
Enig, men omvendt, så har AGF de sidste 20 år ikke være så attraktiv for f.eks. Enggård, Provstgaard osv som de er i dag.
Spillerne føler - for alvor - at AGF er et skridt opad rangstigen, som et sikkert top 6 hold.
Jeg ser vores store udfordring i dette vindue, er den manglende Europæiske deltagelse (også i de senere år).
En Enggaard vil formentlig prioritere Bif over os, da der her er et Europæisk vindue som udstilling til fremtiden. Det er lidt surt, når det ellers lader til at vi kan være med.
Vi står lidt i vadestedet og det næste skridt er svært. For vi skal gerne kunne tiltrække spillere et niveau over tidligere men de ved også hvad de gerne ser i en klub. Der mangler stadionet (ved ikke hvor meget det betyder) og den Europæiske deltagelse. Jeg er sikker på det gør det svært for SIB og vi derfor er i en lidt for lang venteposition.
Ellers lidt sjovt at se en transfertråd hvor man er overraskede over priserne på unge angribere og samtidig foreslår vi skal gardere en 35-årig PM med en 30-årig Ohi.
