Hvis ikke Enggaard kan gå helhjertet ind i AGF's projekt, så skal han blive i Randers eller skifte et andet sted hen.
Vi er enige. Hvis han ikke, når pennen møder papiret*, kan se sig selv fuldt og helt i AGFs projekt bliver det ikke godt, og så er det bedre med et nej tak (selvom SIB i så fald bliver endnu mere forhadt i visse kredse).
Der hvor det ikke holder er, at det ikke er en livspartner man vælger, eller et drømmejob man selv har søgt. Det er én headhunter, led et godt job. Men der er sikkert flere bejlere derude, og ellers kan de komme efter et godt efterår med Randers.
Måske er valget AFF, der er forberedte og ønsker ham på i en nøglerolle. Det giver masser af spilletid og sikkert et bedre fundament for et senere salg. Måske giver det også en sekundær medalje eller to og europa-bold.
Et alternativ er en større dansk klub, hvor der er bedre mulighed for Medal og Europa, samt bedre løn. De er sikkert mindre godt forberedte/ivrige.
Det kan også være en udenlandsk klub med bedre løn, udlandseventyr og muligheden for at prøve sig af i et helt andet setup. Er det bedre at vente på det i Randers eller en formentlig lidt længere ventetid via AGF, der til gengæld bør give et bedre skifte når det sker.
Jeg kan godt tilgive hvis hjertet ikke er 100% i processen op til signatur. Bare han når frem til det rigtige (det tror jeg er AGF) og er på når han har besluttet sig.
________________________
*Reelt et godt stykke før, ellers er det dårlig stil at holde en forhandlings partner hen, men der kan også være taktik osv. involveret.